SEC nazywa Forsage „oszukańczą piramidą kryptograficzną i schematem Ponziego”

Amerykańskie organy nadzoru papierów wartościowych oskarżyły 11 osób za stworzenie i promowanie „oszukańczej piramidy kryptograficznej i schematu Ponzi”, czyli „zdecentralizowanej platformy sieciowej Forsage opartej na inteligentnych kontraktach”.

W poniedziałek amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiła zarzuty oszustwa oraz niezarejestrowanej oferty i sprzedaży papierów wartościowych przeciwko czterem międzynarodowym założycielom Forsage, a także trzem promotorom mediów społecznościowych z siedzibą w USA i kilku członkom organizacji z siedzibą w USA. tak zwana grupa promocyjna „Crypto Crusaders”.

Forsage.io, który przekonał „miliony” użytkowników do zawierania transakcji za pomocą inteligentnych kontraktów na blockchainach Ethereum, Tron i Binance, został uruchomiony pod koniec stycznia 2020 r. przez Vladimira Okhotnikova, Mikhaila Sergeeva, Sergey Maslakov i Jane Doe aka Lola Ferrari. SEC twierdzi, że uważa się, że czterej założyciele to mieszkańcy Rosji, Gruzji i Indonezji.

SEC twierdzi, że Forsage jest „podręczną piramidą i schematem Ponziego” bez „widocznego źródła dochodów innych niż fundusze otrzymane od inwestorów”. Inwestorzy, którzy kupili tak zwane „sloty” w inteligentnych kontraktach Forsage, mogli zarabiać tylko dzięki rekrutacji nowych marek do programu i uczestniczeniu w „uzupełnianiu” podziału zysków. Im więcej automatów kupił inwestor, tym większa obiecana przyszła wypłata, zakładając, że będą w stanie nadal przynosić do stołu nowych frajerów.

Założyciele Forsage, o których SEC mówi, że mają „wcześniejsze doświadczenie w projektach MLM [marketingu wielopoziomowego]”, kodowali inteligentne kontrakty, które kierowały fundusze inwestorów na adresy portfeli innych inwestorów. Ale założyciele włączyli również kod, który wypłacił część funduszy inwestorów do portfeli niepowiązanych z żadnym inwestorem Forsage, pomimo materiałów marketingowych, które twierdziły, że „100% dochodu trafia bezpośrednio i przejrzyście do członków projektu z zerowym ryzykiem”.

SEC twierdzi, że założyciele pokłócili się w marcu tego roku, a Okhotnikov został odcięty od dostępu do strony internetowej Forsage i kanałów Telegram, ale zachował kontrolę nad swoim kanałem YouTube, który ma ponad 41 500 subskrybentów. Okhotnikov wykorzystał ten kanał na YouTube do skrytykowania nowego programu MLM wymyślonego przez Ferarri i Sergeeva, znanego jako Express Smart Game, podczas gdy Okhotnikov uruchomił podobnie oszukańczy projekt o nazwie Meta Force.

Zanim to nastąpiło, oskarżeni influencerzy wielokrotnie pojawiali się na kanale Forsage na YouTube, składając wszelkiego rodzaju dzikie obietnice i osobiście zeznając, że inwestowanie w ten program jest lukratywne. Te filmy miały być „wykorzystane” przez inwestorów Forsage, aby pomóc im w rekrutacji świeżego mięsa.

Crypto Crusaders zostali uznani za „najbardziej udaną grupę promocyjną Forsage” w USA, dzięki 75 000 subskrybentów na swoim kanale YouTube i grupie na Facebooku. Influencerzy ogłaszali ogromne sukcesy, w tym osobiście zarabiając „pieniądze zmieniające życie”, zamieniając inwestycję 1600 dolarów w milion dolarów w zaledwie siedem miesięcy i rozwijając wśród nowych rekrutów wielu sześcio- i siedmiocyfrowych „zarobków”.

SEC twierdzi, że Forsage zebrał aż 2,9 miliarda dolarów ze sprzedaży automatów do maja 2021 roku. Z tego przejęcia założyciele wspólnie otrzymali miliony, podczas gdy influencerzy zbierali sześciocyfrowe sumy.

Działania Forsage spowodowały, że filipińscy kontrahenci SEC wydali publiczne ostrzeżenie w czerwcu 2020 r., że Forsage oferuje niezarejestrowane papiery wartościowe, a kilka miesięcy później oświadczenie, że operacja była zdecydowanie oszustwem. W marcu 2021 r. Komisarz ds. Papierów Wartościowych i Ubezpieczeń w Montanie wydał nakaz zaprzestania działalności przeciwko Forsage po otrzymaniu wielu skarg od inwestorów.

Oskarżeni odrzucili wszystkie te prawne sugestie, jako fałszywe, podwajając nacisk, że Forsage jest legalną operacją. SEC zauważa, że ​​osoby mające wpływ na Forsage nie tolerowały „negatywnych wypowiedzi na temat Forsage” i groziły wyrzuceniem inwestorów, którzy narzekali lub nie przyciągnęli wystarczającej liczby nowych rekrutów.

Dwóch oskarżonych z siedzibą w USA zawarło już ugody z SEC. Samuel D. Ellis z Louisville w stanie Kentucky i Sarah L. Theissen z Hartford w stanie Wisconsin zgodzili się zostać na stałe odsunięty od przyszłych naruszeń przepisów dotyczących papierów wartościowych oraz zapłacić dysgorgement i kary cywilne. Obie ugody podlegają zatwierdzeniu przez sąd.

Komentując akcję Forsage, Carolyn Welshhans, pełniąca obowiązki szefa SEC’s Crypto Assets and Cyber ​​​​Unit, powiedziała, że ​​„oszuści nie mogą obchodzić federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, koncentrując swoje plany na inteligentnych kontraktach i blockchainach”.

SEC staje się coraz bardziej asertywna w swoim podejściu do panowania w oszustwach związanych z zasobami cyfrowymi, z ostatnimi doniesieniami o sondażach w Coinbase (NASDAQ: COIN) w sprawie notowań niezarejestrowanych papierów wartościowych po skandalu związanym z handlem wewnętrznymi na zmagającej się giełdzie kryptowalut. Ta akcja nastąpiła wkrótce po tym, jak członkowie podkomisji Kongresu zakwestionowali urzędników SEC, dlaczego, jeśli aktywa cyfrowe są rzeczywiście niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, regulator nie staje się coraz ostrzejszy z giełdami, które wymieniają te aktywa.

SEC toczy obecnie wojnę o terytorium z komisją Commodity Futures Trading Commission (CFTC) o to, która agencja jest najlepiej przygotowana do nadzorowania aktywów cyfrowych. Sektor kryptograficzny jest poważnie w kącie CFTC, częściowo w oparciu o fakt, że SEC ma znacznie większe zasoby do badania oszustw finansowych.

Śledź serię Crypto Crime Cartel firmy CoinGeek, która zagłębia się w strumień grup od BitMEX do Binance, Bitcoin.com, Blockstream, ShapeShift, Coinbase, Ripple,
Ethereum, FTX i Tether — które dokooptowały rewolucję zasobów cyfrowych i zmieniły branżę w pole minowe dla naiwnych (a nawet doświadczonych) graczy na rynku.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : SEC calls Forsage a ‘fraudulent crypto pyramid and Ponzi scheme’ – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO