Strony Bitcoin przechodzą na IPv6 i Ty też powinieneś

Wracają transakcje P2P lub end-to-end Bitcoin. Chcesz być gotowy? W takim razie IPv6 jest drogą do zrobienia. Aby pomóc rozpowszechniać informacje o IPv6 i dlaczego jest to konieczne, strony internetowe w świecie Bitcoin przenoszą się na serwery IPv6. Jak dotąd CoinGeek, nChain i Bitcoin Association mają adresy IPv6, a więcej w branży BSV prawdopodobnie podąży za nimi, jeśli jeszcze nie są.

coingeek.com – 2606:4700::6813:ab32
nchain.com – 2606:4700::6811:9f43
bitcoinassociation.net – 2606:4700::6811:17eb
Dlaczego Bitcoin potrzebuje IPv6? A raczej, dlaczego IPv6 potrzebuje Bitcoina? Bitcoin to przecież „elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer”. Obsługa bezpośrednich transakcji między adresami IP została zapisana w oryginalnym kodzie Bitcoina i chociaż działała, istniały pewne luki w zabezpieczeniach podczas komunikacji przez IPv4.

IPv4 to starszy (ale na razie wciąż większość) protokół internetowy. W ostatnich latach coraz więcej globalnej sieci zaczęło migrować do IPv6, który ma 340 bilionów bilionów bilionów (nie literówka) unikalnych adresów i wbudowane ulepszenia prywatności/bezpieczeństwa, takie jak adresy generowane kryptograficznie (CGA).

Dzięki IPv6 Bitcoin może w pełni wykorzystać swój potencjał dzięki bezpośrednim, bezpiecznym i szybkim transakcjom między setkami miliardów użytkowników i urządzeń na całym świecie. Bitcoin i IPv6 mogą stworzyć zupełnie nowy rodzaj gospodarki cyfrowej. Mikro- i nanopłatności można zautomatyzować między maszynami a małymi urządzeniami IoT. Internet może wreszcie mieć swoją długo oczekiwaną warstwę płatności i środki do zarządzania nią.

Sprawdź, czy używasz protokołu IPv6 i jak skonfigurować

Adresy IPv6 wyglądają inaczej niż adresy IPv4. Zamiast czterech liczb oddzielonych kropkami, IPv6 ma zwykle osiem grup po cztery znaki szesnastkowe oddzielonych dwukropkami. Jeśli widzisz podwójny dwukropek, jest to skrót dla grup zawierających same zera (np.: 0000:0000 staje się ::). Wszelkie wiodące zera w grupie można pominąć.

Możesz sprawdzić, czy witryna działa w protokole IPv6, instalując rozszerzenie o nazwie „IPvFoo” w przeglądarkach Chrome i opartych na Chromium. Mały widżet wyświetli się, niezależnie od tego, czy przeglądasz witrynę na IPv4, czy w nowszej, błyszczącej wersji 6.

Jest jednak jeden problem: nawet jeśli witryna ma adres IPv6, nadal możesz patrzeć na wersję IPv4. Nie ma żadnej różnicy (dla użytkownika) w sposobie funkcjonowania witryny i możesz się zastanawiać, dlaczego nie widzisz żadnych witryn działających w protokole IPv6.

Powodem jest prawdopodobnie to: nadal jesteś w sieci tylko IPv4. Tutaj staje się to trochę trudne, ponieważ aby to zmienić, musisz skonfigurować ustawienia routera domowego (lub routera Wi-Fi).

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, najlepiej zostaw to na razie w spokoju lub naucz się. Jeśli to zrobisz, jest to stosunkowo proste (chociaż będzie inaczej dla każdego routera). Większość nowoczesnych konfiguracji routerów będzie miała sekcję do konfigurowania dostępu do sieci IPv6. To, co wpiszesz w jego pola, będzie zależeć od Twojego dostawcy usług internetowych. Albo będziesz musiał porozmawiać z zespołem wsparcia usługodawcy internetowego, albo będą mieli stronę online, która Cię poprowadzi.

Popularne marki, takie jak Netgear i TP-Link, mają strony informacyjne na temat konfiguracji routera/wifi i jak skonfigurować je dla IPv6. Oto kilka linków, a jeśli Twojej marki nie ma, nadal możesz uzyskać ogólne pojęcie o tym, jak to się robi i co jest wymagane:

TP-Link – https://www.tp-link.com/us/support/faq/1525/
Netgear – https://kb.netgear.com/24012/How-do-I-set-up-a-fixed-IPv6-Internet-connection-on-my-Nighthawk-router
Asus – https://www.asus.com/support/FAQ/113990/
LinkSys – https://www.linksys.com/us/support-article?articleNum=143599
Możliwe jest również, że Twój dostawca usług internetowych lub operator komórkowy nie oferuje jeszcze dostępu IPv6, chociaż coraz częściej mają go jako opcję. Niestety, jeśli nie, to znak, że Twój dostawca usług internetowych nie jest zorientowany na przyszłość. Niektórzy dostawcy usług internetowych faktycznie wymagają konfiguracji IPv6 podczas instalacji, więc możesz już ją mieć.

Bitcoin i IPv6: ulepszanie Internetu

Przeciąganie całego Internetu wraz ze wszystkimi jego użytkownikami i usługami do świata IPv6 było powolnym procesem. W końcu IPv6 istnieje jeszcze przed światem WWW, a nawet samouczki sprzed ponad dekady mówią nam, że IPv4 prawdopodobnie ma jeszcze kilka lat. Wynika to głównie z pracy, jaką administratorzy sieci muszą wykonać, aby wszystko przekonfigurować, a także z konieczności wymiany przestarzałego sprzętu.

Transakcje Bitcoin P2P powinny nadal móc korzystać z IPv4, więc starsze sieci nie pozostają w tyle — o ile masz statyczny adres IPv4 bez routera NAT lub CGN obsługującego ruch. Ale to nie wszyscy. Dla zwykłych użytkowników unikalne adresy IPv4 są obecnie dość rzadkie. Transakcje będą również musiały opierać się na dodatkach bezpieczeństwa IPv4, takich jak certyfikaty DNSSEC i TLS/SSL do generowania adresów. Chociaż to działa, wbudowane bezpieczne generowanie kluczy IPv6 jest znacznie lepsze.

Transakcje bezpośrednie między adresami IP to kolejny przykład tego, jak Bitcoin wyprzedzał swoje czasy o lata, nawet w 2008 roku. Chociaż migracja do lepszej sieci była powolnym procesem, szybko przyspiesza. Dobrze jest mieć trochę wiedzy na temat tego, jak to działa i dlaczego jest lepsze, więc podejmij te kroki, aby jak najszybciej przeprowadzić migrację do IPv6.

Obejrzyj: przemówienie dr. Craiga Wrighta na BSV Global Blockchain Convention: A Better Internet with IPv6 i BSV Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin sites are moving to IPv6, and you should too – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO