Axie Infinity pozostawiło tysiące filipińskich graczy w długach, a teraz odchodzą z gry

Włamanie o wartości 625 milionów dolarów na Ronin Bridge Axie Infinity było postrzegane jako początek nieszczęść, gdy miliony tysięcy graczy zaczęły opuszczać platformę. Jednak pęknięcia zaczęły pojawiać się jeszcze przed włamaniem, a jak wynika z nowego raportu, tysiące graczy pogrążało się w długach grając w tę grę, wielu z nich z Filipin.

Raport Time cytuje wywiady z ponad tuzinem filipińskich graczy Axie, z których wielu zrujnowało życie przez grę. Większość z nich została przedstawiona przez znajomych z obietnicą, że zarobią pięć razy więcej grając w grę, niż w przypadku swojej codziennej pracy. Dla niektórych było to prawdą, ale niezrównoważony (nawet podobny do Ponzi) model Axie w końcu ich dogonił i stracili o wiele więcej, niż kiedykolwiek zrobili.

Jeden z nich, 26-letni Samerson Orias, powiedział Time’owi, że został zwabiony obietnicami, że może zarobić do 600 dolarów miesięcznie, w porównaniu z 4000 PHP (80 dolarów), które zarabiał ze sprzedaży takoyaki (kulek z ośmiornicą).

Wkrótce wszedł do gry i spędził godziny bawiąc się ze swoim kreskówkowym potworem. Przez jakiś czas zarobił sporo pieniędzy i zaczął grać do późnych godzin nocnych po sprzedaży takoyaki. Jego walki z innymi potworami z kreskówek zaowocowały zdobyciem Smooth Love Potions (SLP), rodzimego tokena platformy, który następnie wymienił na peso.

Jednak później dla Orias będzie się toczyć w dół, podobnie jak w przypadku setek tysięcy innych na Filipinach i nie tylko.

Po pierwsze, cały model opierał się na SLP i jego zdolności do pozostawania w górze. W tym celu nowi gracze musieli co jakiś czas małpować, tworząc zasadniczo schemat Ponzi. Nawet Sky Mavis, wietnamska firma, która stworzyła grę, wskazała w białej księdze, że gra zależy od nowych graczy.

Sky Mavis kwestionuje jednak, że gra to Ponzi.

„Koncentracja na rozwijaniu sieci poprzez wczesne zachęty nie tworzy schematu Ponzi. Głównym celem Axie Infinity jest dostarczanie rozrywki” – powiedział w rozmowie z Timem rzecznik firmy.

I chociaż teraz mówi się, że głównym celem jest rozrywka, Sky Mavis od lat promuje grę jako nowy sposób pracy. „Wierzymy w światową przyszłość, w której praca i zabawa stają się jednym” – twierdziła w zeszłym roku strona internetowa.

Ponieważ gra uzależniona była od stale rosnącej wartości SLP, bessa była kolejnym ciosem w ekosystem. Dokładnie rok temu SLP był o 98% wyższy niż dzisiaj, kiedy zmienia właściciela za 0,004 USD.

Ponadto, gdy do gry dołączało coraz więcej graczy i zarabiali SLP (aktywni gracze osiągnęli najwyższy poziom 2,7 miliona w listopadzie), podaż tokena wzrosła, a jego cena w konsekwencji spadła.

Sky Mavis wiedziała na początku tego roku, że musi coś zrobić lub zaryzykować masowe odejście graczy. Jednak w marcu doszło do jeszcze większej katastrofy, gdy hakerzy zaatakowali most Ronin-Ethereum (na którym musi polegać, ponieważ Ethereum nie może skalować) i wystartowali z 625 milionami dolarów w ETH i USDC, z których większość należała do gracze.

Najnowsze doniesienia ujawniły, że hakerzy oszukali pracowników Sky Mavis poprzez fałszywe oferty pracy na LinkedIn. Gdy kliknęli na linki, aby złożyć wniosek, hakerzy, prawdopodobnie z północnokoreańskiej grupy Lazarus, byli w stanie ich zaatakować i wystartować z funduszami.

Sky Mavis stara się najpierw zmienić markę na firmę zajmującą się grami, a na drugim sposób na zarabianie pieniędzy. Jej najnowszym dziełem jest Axie Infinity: Origin, darmowa gra, która w ogóle nie obejmuje zasobów cyfrowych. I chociaż może nigdy nie być w stanie odzyskać utraconego pędu, nie będzie to jedyna katastrofa. Jak zauważa ekonomista Chainalysis, Ethan McMahon, ta głośna wpadka zepsuła przyszłość szybko zyskujących na popularności gier, w których można zarobić.

Dla tych, którzy nadal są uzależnieni od Axie, Orias, który od tego czasu opuścił grę, ma dla nich radę:

„Dla tych, którzy mają trudności, dla tych, którzy są zmuszeni do końca, [po prostu] przestań grać”.

Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, Play2Earn with BSV Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Axie Infinity left thousands of Filipino players in debt, and now they are leaving the game – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO