Kraken w ramach amerykańskiego śledztwa w sprawie rzekomego naruszenia sankcji wobec Iranu

Władze USA podobno prowadzą śledztwo w sprawie Krakena z powodu podejrzeń, że kontrowersyjna giełda kryptowalut naruszyła sankcje gospodarcze wobec Iranu.

We wtorek New York Times poinformował, że Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) prowadzi śledztwo w sprawie Krakena od 2019 r. za rzekome zezwalanie klientom w Iranie na kupowanie i sprzedawanie różnych „krypto” tokenów wbrew sankcjom USA zakazującym eksportu towary i usługi dla mieszkańców Iranu.

The Times poinformował, że śledztwo OFAC rozpoczęło się wkrótce po tym, jak Nathan Runyon, były pracownik działu finansowego Krakena, złożył w listopadzie 2019 r. bezprawny pozew o rozwiązanie giełdy. Wśród zarzutów postawionych w pozwie Runyona było to, że Kraken obsługiwał klientów w krajach Lista Specjalnie Wyznaczonych Obywateli i Osób Zablokowanych OFAC.

Runyon twierdził, że w lutym 2019 r. wielokrotnie ostrzegał specjalistę Krakena Steve’a Christie w związku z tą niezgodnością. Co ciekawe, na miesiąc przed tym, jak Runyon poruszył tę kwestię ze swoimi przełożonymi, dyrektor generalny Kraken Jesse Powell napisał na Twitterze, że „omijanie sankcji” było „niekoniecznie nielegalne”.

Podczas gdy Runyon i Kraken rozstrzygnęli pozew w zeszłym roku – po odrzuceniu pozwu Krakena przeciwko Runyonowi – The Times doniósł o obejrzeniu wewnętrznych rozmów na temat Slack z czerwca 2022 r., W których Powell opublikował arkusz kalkulacyjny zawierający 1522 „zweryfikowanych kont” klientów Krakena z rezydencjami w Iranie. Ten arkusz kalkulacyjny – podobno prywatny niedługo po jego pierwszym pojawieniu się – przytaczał również konta Krakena w innych krajach objętych sankcjami, w tym 149 klientów w Syrii i 83 na Kubie.

Kropka / Kontrapunkt

Powell wyrobił sobie coś na sławę dzięki niechęci do stosowania sankcji ekonomicznych. Tej wiosny, kiedy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na niektóre rosyjskie osoby i podmioty po inwazji tego kraju na Ukrainę, Powell zasugerował, że całkowite zamrożenie klientów z „krajów niesprawiedliwie atakujących i prowokujących przemoc na całym świecie” wymagałoby od Krakena „zamrożenia wszystkich kont w USA”. ”.

Konto Reddit uważane za konto Powella odpowiedziało na raport Timesa we wtorek, nazywając artykuł „lekko cytatami i ciężkimi domysłami”. W poście stwierdzono, że „nie ma idealnego, w 100% bezbłędnego sposobu na wyeliminowanie naruszeń sankcji bez zamknięcia firmy”.

W odpowiedzi na post Powella Ryan Mac, jeden z reporterów Timesa, który napisał artykuł, napisał na Twitterze, że gazeta „potwierdziła śledztwo przez 5 źródeł i dała jemu i Krakenowi szansę na komentarz”, zaproszenie, które zostało odrzucone. Mac dodał, że post Reddit Powella „przechodzi przez kilka hipotetycznych tego, w jaki sposób sankcjonowani ludzie mogą potencjalnie używać Krakena. To interesujące! Ale nie wyjaśnia, dlaczego od zeszłego miesiąca udostępniał wewnętrznie arkusz kalkulacyjny, który pokazywał „zweryfikowane konta” w krajach objętych sankcjami”.

Powell następnie odpowiedział Macowi za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, twierdząc, że nie zna arkusza kalkulacyjnego, do którego odnosi się Mac. Powell dalej twierdził, że „nikt zidentyfikowany jako przebywający w Iranie nie jest w stanie handlować kryptowalutami… problemem byłyby jakiekolwiek potencjalne niezidentyfikowane konta, a nie te zidentyfikowane”.

Zasady dla ciebie, ale nie dla mnie

To już drugi w tym miesiącu raport dotyczący wymiany walut cyfrowych rzekomo ignorującej sankcje nałożone na Iran. Niedawno Reuters poinformował, że Binance nadal zezwala mieszkańcom Iranu na prowadzenie handlu, mimo że publicznie ogłosił, że giełda przestrzega sankcji USA. Główna atrakcyjność Binance dla irańskich klientów opierała się na notorycznie niewystarczających kontrolach giełdy „Poznaj swojego klienta” (KYC) i przekonaniu szefa Binance Changpenga „CZ” Zhao, że zasady mają zastosowanie do mniejszej liczby śmiertelników niż on sam.

Powell z Krakena podziela CZ poczucie wyjątkowości kryptowalut, gdzie kod jest prawem, a rzeczywiste prawo należy lekceważyć w poszczególnych przypadkach, w zależności od tego, czy prawo pasuje do jego osobistego światopoglądu i/lub może zagrozić przychodom firmy.

The Times poinformował o dyskusji na temat Slack w 2019 r., W której Powell zasugerował, że „warte ryzyka jest nieprzestrzeganie wymogu prawnego”, jeśli kara okazałaby się mniej kosztowna niż korzyści, jakie firma mogłaby czerpać z nieprzestrzegania. Powell dodał, że ignorowanie prawa „byłoby domyślnie »nierozważne«, ale zawsze należy je rozważyć”.

W 2019 r. Powell publicznie przyznał, że lata wcześniej zasadniczo angażował się w oszustwa bankowe, aby utrzymać płace swojej firmy, gdy banki zamroziły konta Krakena. Powell powiedział, że „przechodził przez kilka wypożyczonych kont PayPal i zacząłem rozprowadzać depozyty w kilku bankach, gotówkę w sejfach. Prawdopodobnie najgorszy koszmar osoby posłusznej, ale zasadniczo musiałem użyć sztuki prania pieniędzy, aby przeżyć.

Podczas gdy The Times poinformował, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem sondażu OFAC byłaby kara pieniężna – przypuszczalnie wyższa niż kara w wysokości 1,25 miliona USD nałożona przez Komisję ds. Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC) w 2021 r. za brak licencji Krakena na oferowanie zmarginalizowanych cyfrowych produktów towarowych dla niewykwalifikowanych inwestorów — ciągłe wyzwania Powella „podejdź do mnie, bracie” ze strony organów regulacyjnych w końcu osiągną punkt krytyczny.

Różnica między Powell a CZ Binance polega na tym, że ta ostatnia ma sens, aby unikać stawiania stopy w pobliżu Stanów Zjednoczonych lub jakiejkolwiek innej jurysdykcji, która nie widzi przepisów finansowych na zasadzie opt-in. Z drugiej strony, być może niedawna decyzja Krakena o zamknięciu swojej siedziby w San Francisco w celu bardziej swobodnego podejścia do kwestii rezydencji oznacza, że ​​Powell wyciągnął lekcję z koczowniczych zachowań CZ.

Jak na ironię, oficjalne oświadczenie Powella po opuszczeniu San Francisco było takie, że miejscowy prokurator okręgowy nie stosował prawa, z którym zgodził się Powell tak rygorystycznie, jak by wolał. A ty Jespow?

Ktoś musi być czasem płatkiem śniegu

Wśród innych, otwierających oczy informacji w pozwie Runyona przeciwko jego byłemu pracodawcy, było to, że wkrótce po dołączeniu do Krakena w marcu 2018 r. Runyon został poproszony o pomoc w audycie. Runyon twierdził, że dyrektor finansowy Krakena, Kaiser Ng, powiedział mu, aby „wymyślił wszystko na listę audytową, co spełniłoby pytania audytowe, bez względu na to, jak dokładne są informacje. Ng chciał czegoś ‚zaznaczać pole’”.

W marcu 2019 r. Runyon powiedział, że został poproszony o pomoc w uzgodnieniu zawartości kont bankowych Krakena z saldami kont klientów giełdy. Runyon później odkrył, że rachunki bankowe to „krótkie miliony dolarów” w porównaniu z sumą depozytów klientów. Ale kiedy Runyon zaalarmował Ng o rozbieżności, „Ng natychmiast usunął Runyona z pracy nad projektem”. Kraken postanowił „zerwać ich związek” z Runyonem kilka miesięcy później.

Niezbyt-batshit-szalony manifest „Kraken Culture Explained”, który Powell opublikował w zeszłym miesiącu, był pełen hołdów dla pracowników, którzy używali języka, który irytował innych pracowników, w oparciu o etos firmy, że „ktoś musi być obrażony, niektóre z czas.” Biorąc pod uwagę ten standard, trudno zrozumieć, dlaczego Kraken i Powell zachowywali się jak płatki śniegu, gdy pracownik mówił twardą prawdę o mieszaniu depozytów klientów z kapitałem operacyjnym.

Powell, wraz z innymi wyższymi menedżerami w Kraken – i osobami pracującymi na innych giełdach – dobrze by pamiętał, że ustawa o organizacjach wpływowych i korupcyjnych (RICO) daje rządowi USA szerokie uprawnienia do eliminowania podmiotów, które podejrzewają o udział w działalności przestępczej —w tym oszustwa — podejmowane w ramach przedsiębiorstwa.

Analitycy prawni sugerowali, że „sieć kryptowalut może służyć jako „przedsiębiorstwo” wymagane przez ustawę”. Federalni mogli udowodnić naruszenie RICO, pokazując „istnienie przedsiębiorstwa, pozyskiwanie przez pozwanego dochodu z modelu działalności wymuszenia oraz wykorzystanie jakiejkolwiek części tego dochodu do nabycia udziałów w przedsiębiorstwie lub prowadzenia go”. Przestępcy mogą być ścigani przez RICO, jeśli wykorzystują przedsiębiorstwo do prowadzenia działalności przestępczej, nawet jeśli „przedsiębiorstwo kontynuuje swoją legalną działalność”.

W związku z tym szefowie Kraken, tacy jak dyrektor prawny Marco Santori, dyrektor operacyjny David Ripley i nowy dyrektor finansowy Carrie Dolan, zrobiliby mądrze, obserwując zarówno ich słowa, jak i czyny. W szczególności Dolan, biorąc pod uwagę, że w 2018 r. osiągnęła ugodę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd po tym, jak została oskarżona o naruszenie przepisów ustawy o doradcach inwestycyjnych dotyczących przeciwdziałania oszustwom.

Jesse, słyszymy, że pogoda w Iranie jest piękna o tej porze roku…

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Kraken under US investigation over allegedly violating Iran sanctions – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO