Regionalny bank Afryki Środkowej wezwał do wydania wspólnej waluty cyfrowej dla swoich członków: raport

Bank Państw Afryki Środkowej (również BAEC) został zachęcony przez członków zarządu do wprowadzenia wspólnej waluty cyfrowej dla sześciu krajów, w tym Kamerunu, Gabonu, Czadu, Republiki Konga, Gwinei Równikowej i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Bloomberg donosi, że zarząd regionalnego banku centralnego wykonał telefon w e-mailowym oświadczeniu podpisanym przez jego szefa, Herve Ndobę, po spotkaniu, które odbyło się w Douala w Kamerunie.

Jeśli ruch zostanie wdrożony, kraje znane jako Wspólnota Gospodarcza i Monetarna Afryki Środkowej (CEMAC) staną się pierwszymi, które wprowadzą regionalną walutę cyfrową, podczas gdy BAEC będzie pierwszym bankiem regionalnym, który wyemituje cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). ), Według raportu.

Zarząd twierdzi, że CBDC zmodernizuje struktury płatności i będzie promować regionalną integrację finansową. Obecnie BAEC nie rozpoznaje walut cyfrowych. Powtórzył to w komentarzu skierowanym do Republiki Środkowoafrykańskiej (CAR), która w maju przyjęła BTC jako prawny środek płatniczy.

Bank powiedział, że ruch CAR jest „niezgodny z umowami i konwencjami regulującymi Unię Walutową Afryki Środkowej i Statutem Banku Państw Afryki Środkowej”.

Od maja bank regionalny mocno naciskał na CAR. BAEC wprowadził regulacje, które uniemożliwiłyby pożyczkodawcom w regionie współpracę z platformami płatniczymi, które dokonują transakcji w walutach cyfrowych lub uznawanie ich za waluty.

Podobnie jak BAEC, Komisja Bankowa Afryki Środkowej (COBAC), która nadzoruje działalność banków komercyjnych wśród członków CEMAC, również sprzeciwiła się tworzeniu przez CAR prawnego środka płatniczego BTC, powołując się na obawy dotyczące stabilności finansowej.

Jednak przepisy i opozycja nie zniechęciły rozdartego wojną i zubożałego kraju do wprowadzenia swojej oficjalnej waluty cyfrowej Sango Coin. CBDC jest częścią szeroko zakrojonych planów CAR, aby stać się centrum zasobów cyfrowych w Afryce.

Banki centralne pracujące nad CBDC nadal rosną

BAEC nie jest jedynym bankiem centralnym pracującym nad CBDC. Po tym, jak Nigeria stała się pierwszym krajem, który wydał CBDC, wprowadzając swoją e-Naira w zeszłym roku, do wyścigu dołączyło kilka innych krajów afrykańskich.

CBDC przyjęły się również poza Afryką. Według badania BIS dziewięć na dziesięć banków centralnych aktywnie pracuje nad swoimi projektami CBDC. Sam BIS jest zaangażowany w testowanie transgranicznych przypadków użycia dla wielu z tych projektów.

Kolejną organizacją regionalną, która rozważa CBDC, jest Unia Europejska. EBC prowadzi burzę mózgów i prowadzi konsultacje na temat cyfrowego euro.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain w Afryce

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Central Africa’s regional bank urged to issue a common digital currency for its members: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO