Australijscy regulatorzy łączą siły, aby zwalczać witryny oszustw związanych z zasobami cyfrowymi

Dwóch australijskich regulatorów rynku — Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) oraz Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) — nawiązało współpracę w celu zwalczania oszustw związanych z aktywami cyfrowymi.

Organy regulacyjne, które nadzorują odpowiednio australijską ochronę konsumentów i sektor korporacyjny, mają dwie wspólnie wdrożone usługi środków zaradczych oferowane przez brytyjską firmę Netcraft, aby automatycznie usuwać strony internetowe hostujące phishing i inne oszustwa na zasadzie próbnej.

Przewodnicząca ACCC, Gina Cass-Gottlieb, ujawniła partnerstwo podczas przemawiania na forum praw konsumentów Law Council of Australia 2022, jak donosi australijski serwis informacyjny IT News. Śledztwo zakończyło się sukcesem, ponieważ dziesiątki oszustw zostały już usunięte, powiedział Cass-Gottlieb.

Dodała, że ​​do Scamwatch ACCC zgłosiło się ponad 300 stron, a do serwisu zgłoszono ASIC. Okazało się, że strony te są głównie witrynami phishingowymi podszywającymi się pod australijskie firmy i władze rządowe, a także „oszustwami dotyczącymi szczeniąt, oszustwami na butach, oszustwami związanymi z inwestycjami w kryptowaluty i oszustwami związanymi z pomocą techniczną”.

„Bezpośrednia ochrona konsumentów poprzez zakłócanie oszukańczych witryn internetowych u ich źródła jest potężnym dodatkiem do uzbrajania konsumentów w wiedzę na temat oszustw. Bardzo się cieszę, że ACCC prowadzi tę pracę” – powiedział Cass-Gottlieb.

Netcraft od czterech lat oferuje podobne usługi brytyjskiemu National Cyber ​​Security Center. Dokonują również usunięcia czterech z 10 najczęściej wyłudzanych firm.

Tymczasem przewodniczący ACCC podkreślił również, że sektor prywatny i branża telekomunikacyjna muszą odegrać swoją rolę w pomaganiu regulatorowi w „zakłócaniu oszustw”. Powiedziała, że ​​czekając na opracowanie kodów dla konkretnych przypadków, powinni podjąć kroki, aby zapobiec atakom phishingowym.

Rosnąca fala cyberprzestępczości w Australii skłania do podjęcia działań regulacyjnych

W czerwcowym raporcie ACCC oszacowało, że do 2021 r. oszustwa obrabowały Australijczyków z ponad 2 miliardów dolarów. Według raportu Bloomberga w tym samym roku w kraju miało miejsce 67 500 udokumentowanych incydentów cyberprzestępczości, co odpowiada jednemu przestępstwu popełnianemu co 8 minut.

ACCC i ASIC nie były jedynymi regulatorami rozprawiającymi się z anomalią. W kwietniu Australijskie Centrum Raportów i Analiz Transakcyjnych (AUSTRAC) opublikowało dwie wytyczne, których mają przestrzegać firmy, aby chronić siebie i swoich klientów przed cyberprzestępczością.

Wytyczne obejmowały kroki mające na celu zidentyfikowanie przestępczych nadużyć związanych z płatnościami za aktywami cyfrowymi, takich jak uchylanie się od płacenia podatków, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i kupowanie produktów w darknecie, a także sposoby identyfikowania i zatrzymywania płatności ransomware.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Prawo i porządek: Zgodność z przepisami dotyczącymi Blockchain i zasobów cyfrowych

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Australian regulators team up to combat digital assets scam sites – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO