Publiczny alert FBI jest skierowany do fałszywych aplikacji do inwestowania w aktywa cyfrowe

Federalne Biuro Śledcze (FBI) opublikowało publiczny alert dla instytucji finansowych i inwestorów o fałszywych aplikacjach do inwestowania w aktywa cyfrowe, które do tej pory zabrały szacunkowo 42,7 miliona dolarów z funduszy inwestorów.

Według opinii opublikowanej przez biuro cyberprzestępcy z powodzeniem tworzą oszukańcze platformy inwestycyjne, które promują online za pośrednictwem różnych sklepów z aplikacjami mobilnymi.

„FBI zaobserwowało, że cyberprzestępcy kontaktują się z amerykańskimi inwestorami, oszukańczo twierdząc, że oferują legalne usługi inwestycyjne w kryptowalutach i przekonują inwestorów do pobierania fałszywych aplikacji mobilnych” – czytamy w ostrzeżeniu.

Dodał, że cyberprzestępcy podjęli się również replikowania aplikacji internetowych firm zajmujących się aktywami cyfrowymi i instytucji finansowych w celu oszukania inwestorów. Te aplikacje replikujące wykorzystują logo i informacje identyfikujące legalnych firm.

Od 2021 r. agencja bezpieczeństwa i wywiadu zidentyfikowała 244 ofiary tych fałszywych aplikacji. W jednym przypadku 28 ofiar straciło 3,7 miliona dolarów po pobraniu i zdeponowaniu zasobów cyfrowych w portfelu dostarczonym przez aplikację, która używała nazwy i logo rzeczywistej amerykańskiej instytucji finansowej.

W dwóch innych przypadkach niezidentyfikowany zestaw przestępców stworzył aplikacje o nazwach Yibit i SuPay, w których ofiary zdeponowały cyfrowe zasoby. We wszystkich przypadkach ofiary proszono o włożenie większej ilości środków w celu odblokowania depozytu, gdy próbowały się wypłacić.

Aby nie paść ofiarą takich oszustw, FBI zaleciło instytucjom finansowym informowanie swoich klientów o oficjalnych kanałach komunikacji i wyjaśnianie na czas, czy oferują usługi inwestowania w aktywa cyfrowe. Inwestorom zalecono również sceptyczne traktowanie ofert internetowych i zgłaszanie wszelkich podejrzanych platform do FBI.

Oszustwa nadal stanowią problem dla rynku aktywów cyfrowych

FBI ostrzegało wcześniej przed oszustwami inwestycyjnymi związanymi z walutami cyfrowymi, które rosną na platformach społecznościowych. W rozmowie z CNBC agent FBI stwierdził, że oszustwa w mediach społecznościowych stanowią szczególne zagrożenie dla profesjonalnej i biznesowej platformy sieciowej LinkedIn.

FBI niedawno dodało również nazwisko założyciela OneCoin, Ruji Ignatovej, do swojej listy 10 najbardziej poszukiwanych, starając się zwiększyć liczbę prześladowań oszustów związanych z aktywami cyfrowymi.

Pomimo wysiłków agencji i kilku innych, oszustwa związane z zasobami cyfrowymi wydają się nie ustępować. Według raportu Federalnej Komisji Handlu (FTC) z czerwca, oszuści zajmujący się zasobami cyfrowymi ukradli ponad 1 miliard dolarów od 2021 roku.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Prawo i porządek: Zgodność z przepisami dotyczącymi Blockchain i zasobów cyfrowych

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : FBI public alert targets fake digital assets investment applications – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO