Celsius jest winien klientom 4,7 mld USD po pierwszym rozprawie upadłościowej

Pierwsza rozprawa w sprawie upadłości Celsiusa odbyła się w poniedziałek, a prawnicy pożyczkodawcy walut cyfrowych ujawnili, że firma ma pół miliona wierzycieli, którym jest winna ponad 5 miliardów dolarów – z czego zdecydowana większość jest winna swoim klientom.

Poniedziałkowe przesłuchanie w południowej dzielnicy Nowego Jorku ujawniło również, że proponowana przez Celsiusa droga do odzyskania ogromnych strat zależy od sukcesu jego spółki zależnej Celsius Mining, będącej w całości własnością jego spółki zależnej zajmującej się wydobywaniem walut cyfrowych. Sędzia prowadzący postępowanie, sędzia Martin Glenn, zatwierdził 5 milionów dolarów wydatków na pomoc Celsiusowi w dokończeniu projektu wydobywczego.

Jednak zarówno poniedziałkowe przesłuchanie, jak i wnioski w amerykańskim sądzie upadłościowym pokazują, że sytuacja finansowa Celsiusa jest tragiczna i że jego klienci są ostatni w kolejce do jakiegokolwiek mało prawdopodobnego wyzdrowienia z platformy. Pogłoski o płynności Celsjusza krążą od początku czerwca, pogłoski, które zostały potwierdzone w ciągu tygodnia przez ogłoszenie, że Celsius zawiesi wszystkie wypłaty klientów. Postępowanie upadłościowe w Nowym Jorku ujawniło teraz pełny zakres nieszczęść finansowych Celsjusza.

Według dokumentów sądowych deficyt Celsjusza wynosi 1,2 miliarda dolarów w porównaniu z 5,5 miliarda dolarów całkowitych zobowiązań. Według kierownictwa firmy, z tego 4,7 miliarda dolarów należy się klientom. Wśród czynników, które można obwiniać za fatalną pozycję Celsjusza, są „złe decyzje dotyczące wdrażania aktywów” w związku z szerszą wyprzedażą aktywów cyfrowych w ciągu ostatniego roku. Zgodnie z zaprzysiężonym oświadczeniem dyrektora generalnego Celsius, Aleksa Mashinsky’ego z 14 lipca, tak zwana „kryptozima” i dobrze nagłośnione awarie Luny, TerraUSD i innych głośnych projektów wywołały „rosnącą w branży niechęć do robienia interesów z firmy, takie jak Celsius, które posiadały aktywa kryptograficzne”.

To, że Celsius był w stanie zgromadzić imponującą liczbę wierzycieli klientów, świadczy o sukcesie marketingu pożyczkodawcy. Nawet gdy Celsius przechodzi przez sądy upadłościowe, platforma reklamuje, że może zapewnić do 17% RRSO na aktywach cyfrowych klientów, których obietnica zapewniła 1,7 miliona użytkowników do czerwca 2022 r. (w postępowaniu upadłościowym, dyrektor generalny Mashinsky powiedział że Celsjusz wypłacił średnio około 5%).

Idea zbierania depozytów klientów, a następnie pożyczania ich na procent jest powszechna – w końcu tak działają banki. Ale obietnica plonów sięgających 17% jest nieprzyzwoita; według National Credit Union Administration typowa rentowność regularnych kont oszczędnościowych prowadzonych w amerykańskich bankach wynosi 0,09%. Co więcej, pomimo tego, że Celsius wyraźnie przedstawia się jako zamiennik tradycyjnej bankowości, Celsius w rzeczywistości nie jest niczym bank i nie podlega żadnym surowym wymogom, jakie prawo nakłada na takie podmioty. Najbardziej istotny dla 500 000 wierzycieli jest fakt, że depozyty w bankach są ubezpieczone przez FDIC, co oznacza, że ​​w przypadku upadku banku konsumenci są chronieni.

Zgodnie z obecnymi przepisami i postawami regulacyjnymi, depozyty na platformach takich jak Celsius nie mają takiej ochrony. Wręcz przeciwnie, z wniosków o ogłoszenie upadłości Celsius jasno wynika, że ​​uważają oni, iż wszelkie depozyty klientów stanowiły przeniesienie własności tych aktywów na Celsius, co sprawia, że ​​jej klienci są niezabezpieczonymi wierzycielami. Innymi słowy, jego użytkownicy znajdą się na dole listy tych, którzy chcą odzyskać pieniądze od Celsjusza.

Jest to dalekie od stanowiska zajmowanego przez dyrektora generalnego Alexa Mashinsky’ego w lepszych czasach:

Gdy bankructwo Celsiusa rozgrywa się, rzuca światło na niewygodną prawdę, że nie ma różnicy między Celsiusem a jakimkolwiek innym „pożyczkodawcą kryptowalut”, który jeszcze nie wybuchł. Dopóki firmy te pozostają poza zasięgiem organów regulacyjnych, ich klienci są narażeni na ryzyko pozostawienia ich na morzu, co odkrywają klienci firmy Celsius.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Celsius owes $4.7B to customers as first bankruptcy hearing takes place – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO