Bank centralny Sri Lanki ostrzega przed inwestycjami w aktywa cyfrowe w obliczu niepokojów politycznych

Bank Centralny Sri Lanki (CBSL) wydał ostrzeżenie ostrzegające opinię publiczną przed wykorzystaniem zasobów cyfrowych. Bank centralny stwierdził, że obywatele inwestujący w wirtualne waluty robią to na własne ryzyko, ponieważ aktywa nie są nieuregulowane na Sri Lance.

Komunikat prasowy rozpoczyna się od przypomnienia opinii publicznej o poprzednich ogłoszeniach zawierających to samo stanowisko. W 2018 r. i ponownie w 2021 r. CBSL ostrzegło, że firmy są licencjonowane lub upoważnione do prowadzenia schematów związanych z wirtualną walutą, w tym początkowych ofert monet (ICO), handlu, inwestycji lub blokowego wydobywania nagród.

Zauważa również, że zgodnie z nowelizacją ustawy dewizowej z 2017 r. z 2021 r. używanie kart do elektronicznego transferu środków, takich jak karty debetowe i kredytowe, do dokonywania płatności związanych z wirtualnymi aktywami jest zabronione. Wynikający z tego braku regulacji i jawnego zakazu, obywatele, którzy korzystają z zasobów cyfrowych, narażają się między innymi na ryzyko prawne i ekonomiczne.

„Społeczeństwo jest zatem ostrzegane przed możliwym narażeniem na znaczące ryzyko finansowe, operacyjne, prawne i związane z bezpieczeństwem, a także obawy związane z ochroną klienta, jakie stanowią dla użytkowników inwestycje w VC. Ostrzega się również opinię publiczną, aby nie padła ofiarą różnego rodzaju programów VC oferowanych za pośrednictwem Internetu, a także innych form mediów” – czytamy w komunikacie.

Czy zawiadomienie może mieć związek z niepokojami politycznymi na Sri Lance?

CBSL zauważyła, że ​​zawiadomienie jest wydawane w związku z ostatnimi wydarzeniami na krajowym i międzynarodowym rynku aktywów cyfrowych oraz zwiększoną liczbą zapytań kierowanych do niej w tej sprawie. Jednak czas zbiegł się również z trwającymi niepokojami politycznymi w kraju Azji Południowej.

W weekend Sri Lanki protestując przeciwko rosnącej inflacji i zaostrzeniu polityki monetarnej, które spowodowało trudności gospodarcze, przejęli rezydencję prezydenta Gotabayi Rajapaksy w Kolombo, zmuszając go do ucieczki z kraju.

Jak donosił New York Times, protestujący oskarżają prezydenta o doprowadzenie gospodarki wyspy do ziemi poprzez korupcję i złe zarządzanie. Prezydent zgodził się teraz ustąpić.

Raporty napływające z kraju pokazują, że niektórzy obywatele wymieniają lokalną walutę na stablecoiny, aby zabezpieczyć się przed inflacją. Tymczasem, pomimo krytykowania walut cyfrowych, Sri Lanka była wcześniej otwarta na przyjęcie technologii blockchain.

CBSL wprowadziła w zeszłym roku rozwiązanie KYC do weryfikacji koncepcji oparte na blockchainie dla sektora finansowego. Sri Lanka ma również komisję, której zadaniem jest badanie możliwych zastosowań zasobów cyfrowych i technologii blockchain.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain for Digital Transformation of Nations

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Sri Lanka central bank warns against digital assets investments amidst political unrest – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO