Rosyjski bank centralny sprzeciwia się „zbyt ryzykownym” prywatnym stablecoinom

W najbliższej przyszłości Rosja nie będzie legalizować prywatnych stablecoinów, przynajmniej jeśli bank centralny kraju ma swoją drogę. Bank Rosji jest przeciwny stablecoinom, a jeden z urzędników stwierdził niedawno, że są one zbyt ryzykowne dla użytkowników, ponieważ nie ma gwarancji wykupu.

W rozmowie z moskiewskim dziennikiem biznesowym „Vedomosti” nienazwany urzędnik Banku Rosji powiedział, że prywatne stablecoiny „charakteryzują się zwiększonym ryzykiem, ponieważ pula aktywów leżących u ich podstaw nie należy do właściciela”.

Dodał, że „…umorzenie po wartości nominalnej aktywów objętych zabezpieczeniem nie jest gwarantowane, a w rzeczywistości cena stablecoina nie jest stabilna”.

Słowa przestrogi pojawiają się, gdy regulatorzy na całym świecie ponownie zastanawiają się nad swoim podejściem do stablecoinów. Wynika to z upadku o 18 miliardów dolarów trzeciego co do wielkości stablecoina — TerraUSD, lepiej znanego jako UST. Inne, takie jak Tether, nie wzbudziły zaufania organów regulacyjnych również z niekończącymi się problemami prawnymi.

W Rosji dynamika jest nieco inna. Podczas gdy bank centralny był przeciwny stablecoinom i wszystkim innym aktywom cyfrowym, krajowe Ministerstwo Finansów zajęło przeciwne stanowisko. Ministerstwo uważa, że ​​najlepiej jest regulować branżę, zamiast nakładać całkowity zakaz.

Ten kontrast w opinii utrzymuje się przez cały rok.

W zeszłym tygodniu wysoki rangą urzędnik twierdził, że ministerstwo w pełni stoi za legalizacją stablecoinów do płatności. Przemawiając na imprezie branżowej, Iwan Czebeskow, szef Departamentu Polityki Finansowej w Ministerstwie Finansów, powiedział, że taki ruch może przynieść korzyści rosyjskim kupcom i przedsiębiorstwom.

„Jeśli istnieje potrzeba, aby firmy, firmy lub inwestorzy osiedlili się i zainwestowali w nowy sposób, jeśli potrzebują takiego narzędzia, bo obniża koszty, działa lepiej niż poprzednie narzędzia i czy możemy ograniczyć ryzyko z tym związane, zawsze będziemy wspierać takie inicjatywy – powiedział.

Bank Rosji nie podziela tego poglądu i uważa, że ​​taki stablecoin bezpośrednio konkurowałby z suwerenną walutą, rublem. A jak powiedział urzędnik, rosyjski rubel jest jedynym prawnym środkiem płatniczym w kraju.

Bank Rosji pracuje również nad własną cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), cyfrowym rublem. Uważa, że ​​będzie to lepsza alternatywa dla stablecoinów, ponieważ połączy „wszystkie zalety cyfrowych środków płatniczych i niezawodność pełnoprawnej waluty”.

Dla Rosji legalizacja stablecoinów wykraczałaby poza zapewnienie użytkownikom lepszego mechanizmu płatności. Według Andrieja Woronkowa, założyciela rosyjskiej firmy zajmującej się aktywami cyfrowymi, odegrałoby to rolę w ochronie pozycji rubla rosyjskiego w światowej gospodarce.

Przemawiając w zeszłym tygodniu, zauważył, że w tej chwili nie ma stabilnej monety opartej na rublu, pomimo dziesiątek walut opartych na dolarach. Działa to w przypadku Stanów Zjednoczonych i ich waluty, ponieważ użytkownicy są zmuszeni do dokonywania transakcji w dolarach, co dodatkowo umacnia je jako globalną walutę rezerwową. Stwierdził, że legalizacja stablecoinów pozwoliłaby rublowi konkurować z dolarem na tym rynku.

Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, nowe technologie, nowe przyszłości dla narodów

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia’s central bank opposes ‘overly risky’ private stablecoins – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO