Świat poczynił znaczne postępy w kierunku włączenia finansowego i uczynienia płatności łatwymi i tanimi. Jednak transgraniczny transfer środków pozostaje zarówno powolny, jak i kosztowny. W swoim najnowszym raporcie Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) powtórzył swoje twierdzenie, że rozwiązaniem mogą być cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC). W raporcie wymieniono jednak kilka wyzwań, które mogą stłumić rewolucję CBDC, a kluczowymi z nich jest interoperacyjność i gotowość banków centralnych do współpracy.
Raport zatytułowany „Opcje dostępu do CBDC i interoperacyjności dla płatności transgranicznych” został opracowany przez BIS we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Bankiem Światowym. Cała trójka przygotowała raport dla G20 w ramach swoich nieustających wysiłków na rzecz ułatwienia transgranicznego transferu środków.
Chociaż zauważa, że CBDC zmienią grę w transgranicznym przepływie funduszy, BIS zauważył: „Aby waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) usprawniły płatności transgraniczne, banki centralne muszą podejmować fundamentalne decyzje dotyczące dostępu zagranicznego i sposobu łączenia CBDC w różnych jurysdykcjach”.
Przenoszenie funduszy przez granicę nękaną wyzwaniami nie jest tajemnicą. Wysokie koszty, powolne transakcje, ograniczony dostęp i niewystarczająca przejrzystość to tylko niektóre z głównych wyzwań.
Raport analizuje, w jaki sposób CBDC może to zmienić, opierając swoją ocenę na pięciu kryteriach: „nie szkodzić, zwiększać wydajność, zwiększać odporność, zapewniać współistnienie i interoperacyjność z systemami innymi niż CBDC i zwiększać włączenie finansowe”.
I choć wydaje się to oczywistym rozwiązaniem, CBDC mają swoje własne zastrzeżenia i ograniczenia. Po pierwsze, różne banki centralne mają różne motywacje do opracowania CBDC. Większość krajów rozwiniętych szuka waluty cyfrowej, aby ułatwić płatności, podczas gdy kraje rozwijające się skłaniają się bardziej ku integracji finansowej. Nawet Bahamy wprowadziły Sand Dollara jako w pełni odporny system płatności, gdy klęski żywiołowe uderzają w podatny na huragany kraj wyspiarski.
Paradoks interoperacyjności CBDC
Stosowanie CBDC w jednej jurysdykcji będzie stosunkowo łatwe. Jak widać w krajach z CBDC, takich jak Nigeria i Bahamy, wystarczy pobrać portfel, załadować go i zacząć wysyłać i odbierać od osób w tym samym kraju.
Jednak transgraniczne transfery CBDC to zupełnie inna sprawa. Pierwszym wyzwaniem, przed jakim stają, jest to, że banki centralne udostępniają rachunki tylko lokalnym dostawcom usług płatniczych. Dlatego przelewy transgraniczne są tak drogie i powolne, ponieważ jest zbyt wielu pośredników. Aby CBDC wypełniło tę lukę, banki centralne muszą zapewnić zagranicznym firmom dostęp do ich procesów płatniczych.
Nie stałoby się to z dnia na dzień. A nawet gdyby tak się stało, pojawiłoby się zupełnie nowe wyzwanie – połączenie tych CBDC.
Raport BIS przedstawia trzy możliwe rozwiązania tych problemów, z których pierwszym jest przyjęcie wspólnych standardów, które zapewniłyby kompatybilność CBDC. Ale jeśli obecne środowisko jest czymś, przez co można przejść, zajmie to dużo czasu, zanim to się stanie. Podczas gdy dziewięć na dziesięć banków centralnych bada CBDC na całym świecie (zgodnie z poprzednim raportem BIS), wszystkie budują na własnych prywatnych sieciach.
Drugim rozwiązaniem proponowanym przez szwajcarski bank jest łączenie oddzielnych CBDC między różnymi krajami lub nawet regionalnie. Jest to wykonalne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kilka inicjatyw już się tym zajmuje. Obejmują one projekt mostu Multiple CBDC (m-CBDC), który obejmuje Chiny, Tajlandię, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong.
Trzeci wariant wiązałby się z utworzeniem jednej transgranicznej platformy CBDC.
BIS konkluduje, że te trzy mają swoje zastrzeżenia i nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. Kompatybilność byłaby najtańsza, ale nie byłaby tak wydajna jak łączenie wielu systemów. Chociaż stworzenie jednego systemu byłoby idealne, jego zbudowanie zajęłoby najwięcej czasu i napotkano kilka wąskich gardeł regulacyjnych.
BIS nie ustalił, która droga jest najlepsza. Podkreślił, że interoperacyjność ma kluczowe znaczenie, jeśli CBDC mają wpływać na transgraniczny przepływ funduszy.
Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, CBDC i BSV
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : BIS: CBDCs could solve cross border friction, but interoperability still major challenge – CoinGeek