Amerykański sąd zamraża aktywa Three Arrows Capital i zatwierdza wezwania do sądu dla założycieli

Amerykański sędzia upadłościowy zamroził we wtorek amerykańskie aktywa ogarniętego walką funduszu hedgingowego walut cyfrowych Three Arrows Capital (3AC) i upoważnił likwidatorów do wezwania do wezwania jego założycieli, a także podmiotów, które posiadają informacje dotyczące ich działalności.

Nakaz został wydany w odpowiedzi na nagły wniosek likwidatorów, którzy twierdzą, że założyciele 3AC – Su Zhu i Kyle Davies – nie chcieli współpracować, wzbudzając obawy, że kierownictwo 3AC wyprowadza fundusze przed formalnym postępowaniem likwidacyjnym.

3AC upadł spektakularnie na początku maja. Fundusz podjął działalność polegającą na pożyczaniu pieniędzy od stron z całej branży aktywów cyfrowych, aby sfinansować inwestycje w nowe i rozwijające się projekty. Jednym z takich projektów był terraUSD (UST), stablecoin, który algorytmicznie utrzymywał swój peg. Do maja ekspozycja 3AC na stablecoin wynosiła od 200 do 600 milionów dolarów. Kiedy moneta straciła pozycję w obliczu szerszego załamania płynności, inwestorzy pobiegli do drzwi, powodując gwałtowny spadek ceny UST niemal z dnia na dzień i wymazywanie miliardowych inwestycji dokonanych w oparciu o obiecaną stabilność aktywów.

Firma została nieuchronnie zmuszona do likwidacji i wszczęła postępowanie upadłościowe na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie zarejestrowana jest spółka 3AC, oraz postępowanie upadłościowe w Nowym Jorku. Według dokumentów w sprawie nowojorskiej złożonych przez likwidatorów 3AC, założyciele funduszu – Su Zhu i Kyle Davies – nie współpracowali w tym procesie. Doprowadziło to do złożenia wniosku o przyznanie wezwania do sądu na Zhu, Davies i inne odpowiednie podmioty, zmuszając ich do przekazania informacji dotyczących aktywów 3AC i żądając od założycieli stawienia się w sądzie.

3AC przechodząca w supernową posłużyła do zademonstrowania głównego problemu związanego z nieprzejrzystymi wzajemnymi powiązaniami branży aktywów cyfrowych. Firmy, które udzieliły pożyczek 3AC, nagle stają w obliczu ogromnych odpisów, a problem ten spotęgowany jest przez spadające ceny aktywów na całym świecie. Jedną z tych firm jest broker Voyager Digital, który pożyczył 4AC 15 250 BTC i 350 milionów dolarów w USDC i został zmuszony do bankructwa po upadku 3AC. Blockchain.com, którego właścicielem jest Blockchain Access, jest również jednym z wierzycieli 3AC.

Chociaż upadek terraUSD wciąż odbija się echem w całej branży, wydaje się nieuniknione, że w najbliższej przyszłości pojawią się nowe, różne upadki. 3AC jest tylko jednym z wielu, którzy uznali i nadal przyjmują „stabilność” stablecoinów za pewnik. Upadek Terry oznaczał koniec 3AC, ale nadal istnieje ekosystem wokół niesprawdzonych stablecoinów, takich jak Tether, które stwarzają podobne – choć nie identyczne – ryzyko systemowe. Niektórzy próbują bagatelizować reakcję łańcuchową UST, mówiąc, że algorytmiczne stablecoiny nieuchronnie działają na podstawie wiary, że peg zostanie utrzymany, ale rzeczywistość jest taka, że ​​najbardziej znane i przychylne stablecoiny działają na tej samej wierze – tylko wiara nie jest umieszczona w algorytmie ale w aktywach, które obiecują, takie jak Tether, podobno je wspierają.

Wszystkie dowody sugerują, że Tether jest słabo wspierany, wbrew własnym obietnicom. To poważny problem, ponieważ narażenie na Tether jest bardziej wszechobecne niż okazało się, że nawet terraUSD. Na przykład raport Protos Media ujawnił, że setki milionów Tethera płyną do największych firm w branży, w tym prawie 700 milionów dolarów do 3AC. Wartość prawie miliarda dolarów została wysłana bezpośrednio do Blockchain Access — firmy, która już ściga się, aby odzyskać to, co może z 3AC.

W pewnym sensie to, że ostatecznie 3AC padł ofiarą upadku terraUSD, uratowało firmę przed znacznie większą katastrofą czekającą za rogiem. Bo gdy wystarczająco dużo ludzi dojdzie do wniosku, że kołek Tethera jest tak samo eteryczny jak terraUSD, ci gracze z branży, którzy mieli szczęście, że przetrwali tę rundę niestabilności, będą musieli zmierzyć się z czymś znacznie gorszym.

Organy regulacyjne zaczynają nadążać za tymi zbliżającymi się problemami. Wprowadzony w zeszłym miesiącu amerykański dwustronny projekt ustawy zobowiązałby emitentów stablecoinów do wymiany tych monet na USD, jeśli te stablecoiny rzekomo są w pełni zabezpieczone aktywami. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii zaleciło również niedawno zwiększoną ochronę inwestorów stablecoin na wypadek awarii systemowej. Jednak, przynajmniej w przypadku Tethera, działania regulacyjne prawdopodobnie nadejdą zbyt późno, ponieważ znaczna część branży już zaczęła kręcić się wokół tak zwanej stabilności Tethera, sądząc po tym, jak wiele szalejącego drukowania Tethera trafia prosto do niekwestionowanych kas funduszy, takich jak 3AC.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, The Future of Financial Services on Blockchain: More Efficiency & Inclusion

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US court freezes Three Arrows Capital assets and approves subpoenas for founders – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO