Kambodża wprowadza ujednoliconą obsługę kodów QR dla systemu płatności Bakong

Kambodża wprowadziła nowy sposób dokonywania płatności za pomocą systemu „quasi waluty cyfrowej banku centralnego”, systemu płatności Bakong.

Funkcja ta, nazywana BHQR, pozwala akceptantom akceptować płatności mobilne z dowolnego banku komercyjnego lub dostawcy usług płatniczych za pomocą kodu QR bezpośrednio obsługiwanego przez system płatności peer-to-peer Narodowego Banku Kambodży oparty na blockchain.

BHQR zastąpi wszystkie kody QR dostarczane przez aplikacje bankowości mobilnej w kraju. Sarey Chae, zastępca gubernatora Narodowego Banku Kambodży, wyjaśnił motyw wprowadzenia tej funkcji w wywiadzie dla Kopi Time, podcastu prowadzonego przez DBS Bank.

Stwierdziła, że ​​BHQR jest rozwiązaniem na wyzwania, przed którymi stoją handlowcy i konsumenci z powodu braku komunikacji między ponad 50 instytucjami finansowymi w kraju. Do tej pory dostawcy usług płatniczych traktowali swoje usługi jak ogrody otoczone murem, umożliwiając użytkownikom dokonywanie transakcji tylko z innymi dostawcami usług płatniczych i bankami, z którymi mają podpisane umowy.

„Problem z tymi dostawcami usług płatniczych polega na tym, że nie rozmawiają ze sobą. Istnieją umowy dwustronne między dwoma różnymi dostawcami usług płatniczych, a ich potencjalni klienci mogą przesyłać sobie nawzajem pieniądze. Ale cały ekosystem jest po prostu dysfunkcyjny, gdzie wszyscy starają się chronić swoją bazę klientów” – powiedział Chae.

To poważnie ograniczyło to, co można zrobić z płatnościami mobilnymi, i wymagało od sprzedawców posiadania kilku rozwiązań do otrzymywania płatności przy kasie. Ale dzięki BHQR wszystkie aplikacje bankowości mobilnej mogą teraz komunikować się ze sobą i bankami przy zachowaniu taniego rozwiązania rozliczeniowego.

Plan Kambodży dotyczący systemu Bakong

Do systemu włączono już 32 instytucje, a kolejne 20 w kolejce do programu. Zastępca gubernatora dodał również, że banki i niebankowe instytucje finansowe wykorzystują system Bakong do rozwiązywania problemów związanych z ryzykiem płynności spowodowanym brakiem w Kambodży systemu rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS).

Zamiast dokonywać rozliczeń tylko dwa razy dziennie, instytucje mogą wydawać Bakong użytkownikom, którzy mogą z kolei wysyłać „cyfrowe pieniądze” do dowolnej innej osoby za pośrednictwem zunifikowanego systemu kodów QR.

System Bakong jest jedną z pierwszych na świecie walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), która została uruchomiona w 2020 roku. Jednak nie jest tak, jak CBDC, nad którymi pracują inne banki centralne, ponieważ system nie emituje waluty wspieranej przez bank centralny. Zamiast tego pozwala użytkownikom dokonywać transakcji z lokalnym rielem, który jest zobowiązaniem banku komercyjnego, i dolarem.

Kambodża zamierza docelowo pomóc w zmniejszeniu zależności od dolara. Obecnie dolar nadal stanowi znaczną część wszystkich transakcji w kraju, ale system zyskuje coraz więcej użytkowników.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, tokenizowanie aktywów i papierów wartościowych w Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Cambodia rolls out unified QR code support for Bakong payment system – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO