Jak blockchain i IPv6 wpłyną na przyszłe społeczności internetowe

W Internecie krąży wiele wiedzy, ale nie zawsze jest łatwo ją znaleźć, szczególnie w przestrzeni blockchain. Nawet z Google wiele perełek chowa się w wątkach na Twitterze, postach na LinkedIn lub filmach na YouTube. W rezultacie wiele społeczności internetowych udostępnia wiadomości szybciej, niż ludzie mogą zweryfikować lub nawet znaleźć, co prowadzi do wielu nieporozumień.

Na początku lipca 2022 r. użytkownik Ken Shishido przepisał odpowiedni klip o IPv6 i blockchain z wywiadu z Latifem Ladidem, założycielem i prezesem forum IPv6. Transkrypcja daje wgląd w zmiany, które mają wpływ na wszystkich, ale nie trafiają do głównego nurtu:

Zacząłem forum ipv6 w 1999 roku, kiedy grupa zadaniowa ds. IPv6 w ITF (Internet Task Force) opublikowała wersję roboczą IPv6 RFC (Request for Comments) 2460.

To było w grudniu 1998 roku i wtedy ta grupa musiała zostać rozwiązana, ponieważ praca została zakończona. Najlepszym sposobem kontynuowania prac jest więc rozpoczęcie Forum IPv6 w celu rozpowszechniania i promowania wdrożeń IPv6 na całym świecie.

Wiedzieliśmy, że przestrzeń adresowa w 1992 roku szybko się wyczerpie, ponieważ Internet został otwarty w 1991 roku przez Ala Gore’a. Zasadniczo otworzył sieć NFS, która stała się pierwszym internetem. W tamtym czasie wiedzieliśmy już, że przestrzeń adresowa ipv4 została wyczerpana o 40.

Tak więc wezwanie do nowego protokołu zostało wystosowane przez ITF z RFC. Następnie pojawiło się wiele propozycji, takich jak IPv6, IPv7, IPv8 i IPv9. I po pięciu latach pracy wybrano IPv6 i wtedy zaczęliśmy promować sekcję IPA.

Pierwsza zabójcza aplikacja była w zasadzie 3g. Po 10 latach przestrzeń adresowa IPv4 została wyczerpana w 2011 roku. Właściwie 2 lutego 2011 roku i od tego czasu zabrakło centralnej przestrzeni adresowej.

Ale rejestry i dostawcy usług internetowych wciąż mają trochę, więc mogą nadal z niego korzystać, ale w międzyczasie wdrożyliśmy teraz IPv6 na całym świecie. Około 45 procent na świecie używa go, nie wiedząc o tym. I to jest cel tego.

Mamy główne organizacje i głównych dostawców usług internetowych, a także niektóre rządy naciskają teraz na IPv6 dopiero do 2025 r., głównie rządy USA lub sieci rządowe USA. Chcieliby osiągnąć około 80 IPv6 tylko do 2025 roku.

Po pierwszym punkcie przegięcia z 3g 4g 5g, kolejny największy jest blockchain. Zasadniczo blockchain jest zaprojektowany dla IPv6, nawet ludzie nie wiedzieli o tym od samego początku.

To kompleksowe rozwiązanie. Na tej planecie nie ma wielu kompleksowych rozwiązań. Niektórzy pomyślą, że wiesz, że jest to aplikacja typu peer-to-peer. To wykracza poza aplikację peer-to-peer.

Używając przestrzeni adresowej jako źródła i miejsca docelowego, masz najlepszy model Internetu. Tak powstał Internet jako model end-to-end. I mamy w zasadzie świat telekomunikacji, który stał się telekomunikacją internetową, używając NAT (translacji adresów sieciowych), zakłócając model end-to-end.

IPv6 przywrócił go dokładnie dla aplikacji takiej jak blockchain, ponieważ wymaga modelu kompleksowego, dzięki czemu możesz wykonać lepszą pracę niż tylko aplikacja, którą możesz zrobić, korzystając z modelu end-to-end.

W takim przypadku, używając adresu IPv6 po obu stronach, możesz kierować między nimi dwoma i nie potrzebujesz nikogo pomiędzy, aby powiedzieć ci, co robisz.

Blockchain doda fundamentalne podejście do tego, jak Internet powinien funkcjonować, również poprzez małe kwoty, bardzo małe kwoty, które mogą się kumulować dla wielu osób dokonujących transakcji przez Internet.

Opcja płatności nie była na początku uwzględniona w Internecie. I myślę, że blockchain z BSV to rodzaj przywracania tego, co na początku nie działo się w Internecie.

Ale czeka nas dużo pracy, aby edukować i zdobywać najlepsze praktyki oraz przekazywać właściwe komunikaty rządom, organom regulacyjnym, dostawcom usług internetowych i innym branżom.

Ponieważ blockchain nie jest pojedynczym rozwiązaniem, więc masz dziś tak wiele konkurencyjnych rozwiązań i wszyscy twierdzą, że wygrywają i tak dalej.

W tym obszarze jest trochę chaosu i chcielibyśmy wesprzeć tylko tego, który zwycięży w IPv6. I myślę, że BSV Blockchain jest dobry.

Stowarzyszenie BSV jest bardzo ważne, aby uzyskać dostęp do edukacji. Musimy wyjaśnić, co to jest BSV, a czym blockchain, używając naszych wspólnych terminów, ponieważ jak wspomniałem wcześniej, jest dużo edukacji, ponieważ zamieszanie już się wydarzyło.

Więc musimy odłączyć BSV Blockchain od wszystkich kryptowalut i tak dalej i tak dalej. Nie chcemy wspierać swego rodzaju królewskiego kasyna dla całej planety. Nie taki jest cel tej pracy. Chcemy zaangażować wszystkich.

Zmiany, które zachodzą, nawet o tym nie wiedząc

Powodem udostępnienia powyższego jest fakt, że znaczna większość cyfrowych walut, Web3, NFT, a nawet użytkowników blockchain jest ledwo świadoma ruchów wykonywanych w tle. Zwłaszcza jeśli chodzi o aktualizacje infrastruktury samego Internetu, ale to nie powstrzymuje użytkowników przed czerpaniem wszystkich korzyści.

W większości przeciętni użytkownicy nie muszą. Jeśli jednak jesteś budowniczym w tej przestrzeni, ważne może być zrozumienie, co się dzieje, aby mieć pewność co do poziomów fundamentów, które budujesz. Ponieważ ma to wpływ na społeczności, którym służysz.

Dla „twórców społeczności” oznacza to świadomość platform, z których zdecydujesz się korzystać, jeśli chcesz być „natywnym Web3”. Pomimo szumu i popularności sieci takich jak Ethereum i Solana, mogą one nie być dostępne, jeśli technologia IPv6 połączy się z blockchain taki jak BSV.

We wcześniejszej transkrypcji jest wiersz, który ujawnia realia wdrażania lub aktualizacji infrastruktury cyfrowej: „Około 45 procent na świecie używa go [IPv6], nie wiedząc o tym”. I równie dobrze może tak być w przypadku implementacji blockchain, niezależnie od szumu otaczającego wszystkie konkurencyjne projekty w mediach społecznościowych i wiadomościach głównego nurtu.

Blockchain znajduje się o jedną warstwę głębiej niż kolejne warstwy aplikacji, o których przywykliśmy słyszeć – od jednorożców z Doliny Krzemowej po każdego innego wielkiego giganta technologicznego, który zarobił pieniądze na aplikacji.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, pomyśl tylko o kanalizacji i rurach. Są to stosunkowo mało seksowne koncepcje, ale mają kluczowe znaczenie dla opisania sposobu, w jaki informacje przepływają przez Internet za pośrednictwem protokołów.

Blockchain (a następnie Bitcoin) służy realizacji pełnego potencjału Internetu, ponownie umożliwiając prawdziwą komunikację peer-to-peer (lub IP-to-IP), która powinna być tam kilkadziesiąt lat temu.

Społeczności i informacje umożliwiające identyfikację osób

Jeśli chodzi o społeczności internetowe, połączenie technologii IPv6 i blockchain oznacza bardziej niezawodne systemy do obsługi komunikacji online (i nie tylko). Wszelkie wynikające z tego zaufanie wynika z prostego mechanizmu: przejrzystości i niezmienności.

Obecnie wiele społeczności cierpi z powodu włamań na platformy, wycieków, a następnie sprzedaży danych (np. informacji umożliwiających identyfikację osoby lub „PII”). Chociaż ta aktywność nie jest unikalna dla Internetu, IPv6 i blockchain mogą pomóc ograniczyć takie rzeczy i ułatwić śledzenie lub obciążanie.

Niektórzy mogą być przeciwni „śledzeniu”, ponieważ wydaje się to bardzo orwellowskie. Załóżmy jednak, że wszyscy współdzielą tę samą warstwę podstawową (np. jeden łańcuch bloków), mogą posiadać dane osobowe i zapory ogniowe swoich danych osobowych. W takim przypadku chronisz prywatność, jednocześnie korzystając z publicznie udostępnianej księgi. Jest to podobne do tego, jak wszyscy korzystamy z tego samego Internetu.

Anonimowość i zachowania przestępcze

Według Erica Robertsa, profesora informatyki na Uniwersytecie Standford, jego badania nad anonimowością i tendencjami przestępczymi wykazały, że anonimowość prawie zawsze prowadzi do zachowań przestępczych. A powód tego ma sens, gdy pomyślisz to do końca:

Anonimowość, ponieważ nieodłącznie usuwa skojarzenia osoby z jej działaniami, pozwala na zachowanie bez konsekwencji, a zatem brak odpowiedzialności; podobnie, gdy jest w pełni zidentyfikowany, osoba może zostać wytropiona i ukarana za swoje zachowanie. Jeśli członek społeczności nie odpowiada za własne czyny, może popełnić przestępstwo bez konsekwencji. Ma więc sens, że przestępstwo jest bardziej prawdopodobne, gdy kara nie stanowi ryzyka. W przypadku pseudonimizmu, nawet jeśli ukaranie osoby jest niemożliwe, ucierpi reputacja pseudonimu w społeczności, ponieważ inni członkowie będą wiedzieć, jak go unikać.

And it is this distinction between anonymity and pseudonymity that people interchange unknowingly. While the idea of anonymity may sound like fun initially, research has shown that it eventually leads to harmful or destructive community behavior.

For communities to feel ‘safe,’ they need to know they can trust what they’re using. While trust comes in various forms, if the base technology layer is shaky, everything else contributes to an eventual distrust of the whole. You can see symptoms manifesting with the rise in cybercrimes, platform hacks, and various other issues.

Watch: Dr. Craig Wright’s keynote speech: A Better Internet with IPv6 and BSV Blockchain at the BSV Global Blockchain Convention

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : How blockchain and IPv6 will impact future online communities – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO