RBI: Szanse na „kryptoizację” Indii są ograniczone, ale nadal wymagają ścisłego monitorowania

Bank Rezerw Indii (RBI) stwierdził, że pomimo rozwoju kryptografii i technologii księgi rozproszonej (DLT), ryzyko „cyptoizacji” wschodzących gospodarek rynkowych (EME), takich jak Indie, jest obecnie nadal ograniczone.

Bank centralny poczynił tę uwagę w swoim Raporcie o Stabilności Finansowej, co dwa lata publikacji Jednostki Stabilności Finansowej RBI. Ocena odnosi się do innych ryzyk makrofinansowych, z którymi prawdopodobnie zmierzy się indyjska gospodarka.

Według RBI aktywa cyfrowe nie stanowią obecnie znaczącego ryzyka, ponieważ ich ogólny rozmiar jest stosunkowo niewielki. Według raportu aktywa cyfrowe stanowią obecnie zaledwie 0,4% globalnych aktywów finansowych, a ich powiązanie z tradycyjnymi systemami finansowymi jest ograniczone.

Jednak RBI uważa, że ​​wraz ze wzrostem zasobów cyfrowych i ekosystemów, które wspierają, ich ryzyko prawdopodobnie również wzrośnie i dlatego warto je monitorować.

„Musimy mieć na uwadze pojawiające się zagrożenia na horyzoncie. Kryptowaluty są wyraźnym zagrożeniem. Wszystko, co czerpie wartość z pozorów, bez żadnych podstaw, jest tylko spekulacją pod wyrafinowaną nazwą” – czytamy w raporcie.

W przypadku stablecoinów — aktywów cyfrowych, które rzekomo są zabezpieczone w stosunku 1:1 za pomocą fiducjarnych lub innych rzeczywistych aktywów — RBI twierdzi, że może stanąć w obliczu podobnego ryzyka wykupu, a inwestorzy uciekają jak fundusze pieniężne, ponieważ stablecoiny są zabezpieczone aktywami, które mogą stracić na wartości lub stać się niepłynna w czasach napięć na rynku.

W przypadku „prywatnych aktywów cyfrowych”, takich jak waluty cyfrowe, zagrożenia, które RBI zamierza monitorować, to ich potencjał do wykorzystania w omijaniu przepisów KYC/AML/CTF. Ich zmienność może również prowadzić do erozji regulacji rachunków kapitałowych, osłabiając zarządzanie kursami walutowymi. Prywatne aktywa cyfrowe mogą również prowadzić do odejścia od formalnego systemu finansowego.

CBDC to droga do EME

Chociaż raport odzwierciedla obawy RBI dotyczące aktywów cyfrowych podważających suwerenność finansową Indii, popiera on wprowadzenie walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).

Raport wskazuje, że wiele krajów podziela ten pogląd, ponieważ coraz bardziej „zaangażują się w projekty związane z CBDC”. Kraje, które przecinają EME i Advanced Economies (AE) uznają, że CBDC mogą sprawić, że systemy finansowe będą bardziej wydajne i sprzyjające włączeniu społecznemu.

Niezależnie od tego, CBDC również wiąże się z ryzykiem, z których jednym jest ryzyko zmniejszenia depozytów fiducjarnych, które może wynikać z masowego przejścia na stosowanie CBDC, powiedział RBI. Bank centralny potwierdził wcześniej plany uruchomienia pilotażu CBDC do 2023 roku.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : RBI: Chances of India’s ‘cryptoisation’ limited but still need close monitoring – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO