Awaria waluty cyfrowej: co dalej?

Przymusowe likwidacje, wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, niewypłacalność, firmy wypadające z rynku – myślę, że to będzie krótkoterminowy trend w blockchain i przestrzeni aktywów cyfrowych.

W niedawnym wywiadzie dla Bloomberga Sam Bankman-Fried, dyrektor generalny FTX, powiedział, że:

„Istnieją giełdy trzeciego poziomu, które już są potajemnie niewypłacalne. Są firmy, które są w zasadzie za daleko i nie jest praktyczne ich powstrzymywanie z powodów takich jak poważna dziura w bilansie, kwestie regulacyjne lub że niewiele pozostało do uratowania.

Wspomniał również, że nadchodzi więcej niepowodzeń wymiany walut cyfrowych.

Bankman-Fried rozszerza odnawialne linie kredytowe firmom znajdującym się w trudnej sytuacji i podobno próbuje przejąć niektóre z tych upadających firm. Biorąc to pod uwagę, Bankman-Fried wie co nieco o kondycji finansowej firm zajmujących się walutami cyfrowymi i ich zdolności do istnienia w przyszłości. Oczywiste jest, że wiele firm zajmujących się cyfrowymi walutami ma problemy z utrzymaniem się na powierzchni. Myślę, że to, co zobaczymy w następnej kolejności, to firmy publicznie ogłaszające, że są niewypłacalne, borykają się z problemami finansowymi, są głęboko zadłużone lub zmuszone do zamknięcia działalności.

Dlaczego waluta cyfrowa spada?

Problemy pojawiające się w przestrzeni cyfrowej waluty musiały pojawić się w wystarczająco długim horyzoncie czasowym. Katalizatorem były jednak globalne warunki makroekonomiczne. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zaostrza politykę monetarną, podnosząc stopy w celu walki z inflacją i aktywnie redukując swój bilans, aby naprawić rozgrzaną gospodarkę amerykańską. Działania podjęte przez Fed wywarły presję na sprzedaż ryzykownych aktywów.

Aktywa cyfrowe, kryptowaluty, monety, tokeny lub jakkolwiek chcesz je nazwać, znajdują się na szczycie listy aktywów ryzyka, co czyni je jedną z pierwszych pozycji sprzedawanych przez inwestorów instytucjonalnych i detalicznych w oczekiwaniu na kontraktowanie polityki pieniężnej. Ta początkowa wyprzedaż obniżyła ceny walut cyfrowych, co doprowadziło do tego, że niektórzy uczestnicy rynku zostali zlikwidowani i otrzymali wezwania do uzupełnienia depozytu – pokazała również, ilu graczy w tej przestrzeni było nadmiernie lewarowanych i działało na marży.

Wśród tych nadmiernie lewarowanych firm działających na marżę znalazły się Terra i jej stablecoin UST oraz fundusz hedgingowy Three Arrows Capital. Teraz okazuje się, że kontrahenci, którzy współpracowali z każdym z tych podmiotów, również mają problemy finansowe. Dobrym tego przykładem jest BlockFi, firma wcześniej wyceniana na 5 miliardów dolarów, właśnie podniosła rundę w dół przy wycenie 1 miliarda dolarów i została właśnie kupiona przez FTX za 25 milionów dolarów; oraz Celsius Network, firmę, którą firma Sam Bankman-Fried’s FTX rozważała przejęcie, ale ostatecznie zrezygnowała, ponieważ powiedzieli, że w ich bilansie istnieje luka w wysokości 2 miliardów dolarów.

Sprawy takie jak Terra’s UST, Three Arrows Capital, Celsius Network i BlockFi są w centrum uwagi, ponieważ są to jedne z największych firm w przestrzeni blockchain i cyfrowej waluty. Pomyśl więc o mniejszych firmach, które najprawdopodobniej borykają się z problemami, jeśli ci giganci ze znaczną siecią inwestorów i wierzycieli mają problemy z utrzymaniem się na powierzchni.

Recesja 2022

Najlepszym sposobem na przygotowanie się na dalszy spadek na rynkach aktywów cyfrowych, który jest tuż za rogiem, jest zarządzanie ryzykiem. Istnieją sposoby podejmowania decyzji inwestycyjnych, które zmniejszają negatywny wpływ, jaki rynek będzie miał na Ciebie, jeśli znajdujesz się po złej stronie transakcji. Sprzedaż też nie jest zła, zwłaszcza jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz mógł odkupić po niższej cenie.

Ale ostatecznie uczestnicy rynku będą musieli po prostu przetrwać burzę. Wyobrażam sobie, że podczas tego trendu spadkowego będą okresy bessy, ale kiedy pojawiają się wiadomości, które ujawniają, że firmy każdej wielkości są w poważnych tarapatach finansowych – lub że są „potajemnie” niewypłacalne, jak twierdzi Bankman-Fried – spodziewam się, że rynek zejść znacznie niżej niż obecnie.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain Venture Investments: Driving Utility for a Better World

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Digital currency crash: What happens next? – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO