Rosyjski parlament zatwierdza zwolnienie z VAT dla emitentów walut cyfrowych

Ustawodawcy w niższej izbie rosyjskiego parlamentu – Dumie Państwowej – zatwierdzili projekt ustawy, która zwolni emitentów zasobów cyfrowych i operatorów systemów informatycznych zaangażowanych w ich emisję z podatku od wartości dodanej (VAT).

Ustawa ustanowi również stawki podatkowe dla dochodów uzyskanych ze sprzedaży aktywów cyfrowych. W szczególności przewiduje 13% stawkę podatku dochodowego od walut cyfrowych dla rosyjskich emitentów aktywów cyfrowych i 15% dla emitentów zagranicznych. Jest to obniżka w stosunku do standardowej stawki 20% obecnie obowiązującej we wszystkich krajach.

Reuters informuje, że Duma Państwowa zatwierdziła projekt ustawy w drugim i trzecim czytaniu. Projekt ustawy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Izbę Wyższą i podpisany przez prezydenta Władimira Putina, zanim stanie się ustawą.

Prawo przyniesie korzyści kilku firmom, które Centralny Bank Rosji licencjonował jako emitenci aktywów cyfrowych. Należą do nich Atomyze Russia, Lighthouse, Sber, VTB Bank (VTB) i Promsvyazbank (PSB).

Sber, który otrzymał licencję w marcu, ujawnił, że jego platforma do emisji walut cyfrowych przeszła test kontrolny CBR i ma rozpocząć pierwszą transakcję w walucie cyfrowej w lipcu.

Rosja stopniowo otwiera się na przyjęcie waluty cyfrowej

Projekt ustawy jest tylko najnowszym dodatkiem do szeregu przepisów, które Rosja wprowadza, aby zapewnić przejrzystość cyfrowej waluty i branży blockchain. Projekt ustawy to także kolejny kamień milowy w zmianie stanowiska Rosji w sprawie zasobów cyfrowych.

Zanim Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, rząd był bardzo sceptyczny wobec zasobów cyfrowych. Bank centralny zaproponował zakazanie ich handlu i zablokowanie wydobycia nagród, powołując się na obawy o stabilność finansową kraju.

Jednak wraz z akcją wojskową pojawiły się międzynarodowe sankcje wymierzone w izolację systemu finansowego Rosji. Kraj bada obecnie technologie, które mogą złagodzić wpływ sankcji na jego system finansowy, z których niektóre to CBDC, technologia blockchain i aktywa cyfrowe.

W parlamencie poczyniono postępy w kilku projektach ustaw. Jeden z ustaw ma regulować aktywa cyfrowe w kraju, podczas gdy inny będzie regulował wydobywanie nagród blokowych.

W poprawce do ustawy „O górnictwie w Federacji Rosyjskiej” parlament zrezygnował z amnestii podatkowej zaproponowanej dla górników z nagrodami blokowymi w pierwszym roku ich działalności.

Inne propozycje eliminują również inne aspekty regulacji zasobów cyfrowych. Jedną z takich propozycji jest zakaz wykorzystywania zasobów cyfrowych do dokonywania płatności w kraju. Wyjaśnia, że ​​tylko rubel jest prawnym środkiem płatniczym.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russian parliament approves VAT exemption for digital currency issuers – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO