Iran uruchomi pilotażową wersję swojego CBDC pod koniec sierpnia

Iran uruchamia pilotażową wersję swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) – krypto-rialu. Gubernator Centralnego Banku Iranu (CBI), Ali Salehabadi, ujawnił, że jego agencja robi ostatnie szlify, aby uruchomić pilota przed rozpoczęciem perskiego miesiąca kalendarzowego Shahrivar, który rozpoczyna się 23 sierpnia.

Według raportu Iran Front Page News (IFP News), gubernator wyjaśnił, że pilot wystartuje w jednym regionie, zanim inne części kraju zostaną na pokładzie.

Wyraził również wysokie oczekiwania wobec projektu CBDC. Gubernator CBI stwierdził, że będzie się różnić od obecnych walut cyfrowych i został zaprojektowany wyłącznie w celu „zastąpienia banknotów, które obecnie posiadają ludzie”.

Jego uwagi pojawiły się po tym, jak CBI poinformował banki komercyjne o nowych przepisach, które utorowały drogę do uruchomienia CBDC w kwietniu. Nowe przepisy szczegółowo określały sposób wybicia, dystrybucji i wykupu krypto-rialu.

W szczególności przewidywał, że tylko CBI ma uprawnienia do bicia waluty cyfrowej i jest odpowiedzialny za decydowanie o jej maksymalnej podaży.

W oddzielnej aktualizacji w tym okresie Irańska Izba Handlowa, Przemysłu, Kopalń i Rolnictwa zauważyła, że ​​CBDC zostanie wydane w sieci autoryzowanej technologii rozproszonej księgi (DLT). Platforma została opracowana przez irańską firmę Informatics Services Corporation i korzysta z Hyperledger Fabric udostępnianego przez Linux Foundation.

Iran bada technologię DLT jako rozwiązanie międzynarodowych sankcji

Dążenie Iranu do przyjęcia technologii blockchain ma kilka motywacji, z których jednym jest obejście sankcji. Na początku tego roku kraj Bliskiego Wschodu majstrował przy idei legalizacji walut cyfrowych do użytku w rozliczeniach międzynarodowych.

W tamtym czasie raporty ujawniły, że Ministerstwo Handlu miało współpracować z bankiem centralnym, aby umożliwić importerom i eksporterom rozliczanie transakcji przy użyciu walut cyfrowych, które zostałyby zintegrowane przez CBI.

Tymczasem Iran nadal utrzymuje niepewny system regulacji walut cyfrowych. Handel zasobami cyfrowymi jest w kraju zabroniony. Wydobywanie nagród za bloki pozostaje legalne, ale staje przed wyzwaniem wielu przerw w dostawie prądu.

Tylko w tym miesiącu kraj ogłosił, że od lipca odetnie zasilanie, aby zablokować górników. Ma to na celu zaspokojenie letniego szczytowego zapotrzebowania na energię.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Iran to launch a pilot version of its CBDC towards end of August – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO