Albański system podatkowy dla walut cyfrowych zostanie zaprezentowany w 2023 r.

Albania zamierza wprowadzić nowe przepisy dotyczące walut cyfrowych, koncentrujące się na opodatkowaniu. Według raportu lokalnego serwisu informacyjnego Exit News, proponowane prawo określa, co stanowi dochód z walut cyfrowych i jak je opodatkować.

Zgodnie z raportem, projekt ustawy jest nadal na etapie konsultacji społecznych, ale ma wejść w życie do 2023 r. Projekt ustawy po raz pierwszy w kraju definiuje waluty cyfrowe i blokuje wydobywanie nagród.

Waluty cyfrowe są „cyfrową reprezentacją wartości, która może być deponowana, handlowana lub przekazywana w formie cyfrowej i która może być wykorzystywana do celów płatniczych lub inwestycyjnych lub jako środek wymiany, w tym między innymi kryptowaluty”, stanowi prawo .

Wyjaśnia, że ​​definicja nie odnosi się do walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), których kraj nie podzielił się żadnymi planami zbadania. Podobnie projekt odnosi się do blokowego wydobywania nagród jako „czynności polegającej na wykorzystaniu mocy komputerów użytkowników systemu do rozwiązywania algorytmów kryptograficznych, potwierdzania transakcji i uzyskiwania w zamian wirtualnych narzędzi.

W oparciu o definicje projekt proponuje opodatkowanie wszelkich dochodów pochodzących z transakcji biznesowych obejmujących aktywa cyfrowe lub zablokowanie wydobywania nagród. Proponowane są również różne stawki podatkowe, które będą zależeć od rodzaju i wielkości dochodu. Osoby fizyczne będą podobno podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od inwestycji w wysokości 15%, z wyjątkiem dywidend.

Albania przechodzi na regulacje dotyczące walut cyfrowych pomimo krytyki

Projekt ustawy nie jest jedynym ostatnim krokiem, jaki kraj bałkański podejmuje w kierunku regulacji walut cyfrowych. Na początku tego miesiąca główny regulator finansowy Albanii, Urząd Nadzoru Finansowego (AFSA), został poproszony o zatwierdzenie aktów prawnych dotyczących walut cyfrowych w 2022 r. Rezolucją parlamentu.

W rezolucji parlamentarnej wezwano również AFSA do współpracy z międzynarodowymi organami regulacyjnymi ds. zasobów cyfrowych. Parlament ma nadzieję, że do końca roku uchwali regulacje rynkowe dotyczące walut cyfrowych i innych przepisów.

W 2020 r. 2,8-milionowy naród pojawił się w wiadomościach jako trzeci kraj europejski, który wprowadził kompleksowe przepisy dotyczące zasobów cyfrowych. Projekt ustawy „Rynki finansowe oparte na technologii rozproszonej księgi” nakreślił wymagania dotyczące zarządzania ryzykiem dla dostawców usług aktywów wirtualnych (VASP) w kraju.

Według autorki projektu, minister finansów i gospodarki Anili Denaj, projekt miał na celu wykorzystanie potencjału technologii rozproszonej księgi rachunkowej. Jednak krytycy stwierdzili, że nie zapobiega to odpowiednio wykorzystywaniu zasobów cyfrowych do prania pieniędzy.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Albanian digital currency tax regime to be unveiled in 2023: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO