„To nie jest małpi biznes”: producent Bored Ape NFT pozywa artystę, który rzekomo sprzedaje kopie

Firma stojąca za wielomiliardową kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club (BAYC) pozwała artystę, który, jak twierdzi, sprzedaje kopie swoich NFT i zarabia miliony dolarów na przedsięwzięciu. Yuga Labs oskarża Rydera Rippsa o naciąganie użytkowników na zakup NFT przy użyciu obrazów firmy i wielu jej znaków towarowych.

Od momentu wprowadzenia na rynek w 2021 roku, BAYC NFT stały się niezwykle popularne, napędzane lawiną zakupów dokonywanych przez takie gwiazdy jak Madonna, Snoop Dogg, Steph Curry, Jimmy Fallon i nie tylko. Osiągnęły szczyt w kwietniu tego roku, z ceną minimalną lub najniższą ceną, po której można kupić BAYC NFT, osiągając ponad 400 000 USD. To podniosło wycenę Yuga Labs do 4 miliardów dolarów, kiedy w marcu tego roku zebrała 450 milionów dolarów.

Sukces BAYC przyciągnął wielu naśladowców, a Ryder Ripps jest jak dotąd najbardziej znanym. Na swojej stronie Ripps twierdzi, że jego praca „wykorzystuje satyrę i zawłaszczanie, by protestować i edukować ludzi na temat The Bored Ape Yacht Club i ram NFT”.

Yuga Labs nie jest przekonana i teraz skierowała sprawę do sądu w sprawie naruszenia znaku towarowego. Wytoczył pozew w Centralnym Dystrykcie Kalifornii, domagając się procesu przed ławą przysięgłych przeciwko Rippsowi, Jeremy’emu Cahenowi i innym oskarżonym.

Na Twitterze Yuga Labs twierdzi, że pozew ma „położyć kres ciągłym naruszeniom i innym nielegalnym próbom wyrządzenia szkody nam i społeczności BAYC”.

Yuga Labs odrzucił twierdzenia Rippsa, że ​​jego praca służy wyłącznie celom satyrycznym, mówiąc, że „dogodnie zarabia miliony w nieuczciwie uzyskanych zyskach ze sprzedaży NFT RR/BAYC, wykorzystując znaki Yuga Labs do tej sprzedaży”.

„Kopiowanie to nie satyra, to kradzież. A okłamywanie konsumentów to nie sztuka konceptualna, to oszustwo”.

Artysta koncepcyjny utrzymywał, że kupujący w pełni wiedzą, że nie kupują oryginalnych NFT firmy BAYC. Przed zakupem jego naśladowców NFT, kupujący muszą zgodzić się na warunki w jego witrynie, które stanowią, że „kupując dzieła Ryder Ripps w formie NFT, rozumiesz, że jest to nowa mennica obrazów BAYC, zmieniając je w kontekst edukacyjny celów, jako protest i komentarz satyryczny”.

Mimo to Yuga Labs twierdzi, że artysta spowodował szkody i nieodwracalne obrażenia z nieobliczalną utratą dobrej woli. Oskarża Ripps o fałszywą reklamę, nieuczciwą konkurencję, naruszenie znaku towarowego, bezpodstawne wzbogacenie, celową ingerencję w potencjalną korzyść ekonomiczną i inne. Poszukuje nakazu zadośćuczynienia i odszkodowania.

Debata na temat własności NFT

Pozew Yuga Labs przeciwko Ryderowi Rippsowi trafia w sedno debaty, która trwa od dwóch lat – kto jest właścicielem NFT i co stanowi naruszenie?

Sceptycy NFT scharakteryzowali je jako zbyt drogie pliki JPEG, a najbardziej znany, Elon Musk, słynie z nich, wyśmiewając je, używając kolekcji BAYC NFT jako swojego zdjęcia profilowego na Twitterze, mimo że zdjęcia były własnością osób, które zapłaciły za nie miliony w aukcji Sotheby’s.

Yuga Labs nie lekceważy naruszenia przez Rippsa. Założyciel Gordon Goner (pseudonim) nazwał Rippsa „obłąkanym trollem” w niedawnym poście na blogu, gdy bronił działań prawnych firmy.

Jednak Ripps bronił swoich działań i utrzymywał, że jest po prostu przeciwko Yuga Labs, które, jak twierdzi, okłamuje miliony ludzi, którzy małpowali swoje znudzone małpy.

W wywiadzie sprzed dwóch tygodni Ripps stwierdził: „Najbardziej szaloną rzeczą jest dla mnie to, że ta firma zarobiła miliardy dolarów i sprzedała ludziom całkowicie kłamstwo, czyli to, że są właścicielami komercyjnych praw do tych rysunków. Tak naprawdę mają na myśli to, że nie obchodzi ich, kto ich używa, i nie będą nikogo pozwać”.

Rynki NFT już zajęły stanowisko przeciwko Ripps, z OpenSea, który jest największym, usuwając je ze swojej platformy. Twierdził, że powodem było roszczenie dotyczące naruszenia własności intelektualnej. Kolekcja sprzedała się na OpenSea 3,5 miliona dolarów, zanim została usunięta. Fundacja, inny rynek NFT, również usunęła kolekcję po otrzymaniu wniosku Digital Millennium Copyright Act.

Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, Buzzmint: Elevating NFTs

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ‘This is no monkey business’: Bored Ape NFT maker sues artist allegedly selling copycats – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO