Sam Bankman-Fried na krawędzi kajillionth ratunku dla krzywych platform „krypto”

Walczący sektor „krypto” ma nadzieję, że nie będzie się dobrze bawić, pozostając biednym, przyjmując ratunki finansowe w taki sam sposób, w jaki tonący chwyta za ostrze miecza.

Los BlockFi nadal wisi na włosku po szalonym tygodniu wysiłków mających na celu uratowanie zmagającej się z problemami platformy pożyczkowej walut cyfrowych. BlockFi znalazło się na chwiejnych podstawach, ponieważ cały rynek zmaga się z brakiem płynności dzięki nadmiernie połączonym głównym platformom pożyczkowym i podejrzanym stablecoinom.

W zeszłym tygodniu firma BlockFi ogłosiła, że ​​zorganizowała – ale nie sfinalizowała – kredytu na 250 milionów dolarów z giełdą kryptowalut FTX. Zac Prince, dyrektor generalny BlockFi, twierdził, że umowa „wzmacnia zaangażowanie BlockFi w obsługę swoich klientów i zapewnienie ochrony ich funduszy”. Kilka dni później Wall Street Journal poinformował, że FTX prowadzi rozmowy w sprawie nabycia znacznych udziałów w BlockFi.

Co najważniejsze, w pierwotnym ogłoszeniu stwierdzono, że 250 milionów dolarów „miało być umownie podporządkowane wszystkim saldom klientów na wszystkich rodzajach kont”, co oznacza, że ​​klienci będą pierwsi w kolejce do udziału w tej gotówce, jeśli BlockFi zbankrutuje. To postawiłoby głównych inwestorów BlockFi z tyłu autobusu, co jest odwróceniem status quo, którego typowi z blue-chipów nie zamierzali położyć.

W niedzielę media poinformowały, że firma inwestująca w cyfrowe waluty, Morgan Creek Digital, chce pozyskać własne 250 milionów dolarów, aby przejąć pakiet kontrolny w BlockFi. Partner zarządzający Morgan Creek, Mark Yusko, podobno powiedział inwestorom, że oferta FTX zawierała opcję umożliwienia giełdzie nabycia BlockFi „po zasadniczo zerowej cenie”, skutecznie eliminując Morgan Creek i innych istniejących sponsorów bez niczego, co mogłoby pokazać ich inwestycję.

Yusko, który założył Morgan Creek Digital wraz z Jasonem Williamsem i Anthonym Pompliano w 2018 roku, wydawał się sceptyczny co do zdolności funduszu do zebrania niezbędnej gotówki, aby zachować udziały Morgan Creek w BlockFi, sugerując, że istnieje tylko „10% szans” na znalezienie bogatych soków chętnych do rzucania więcej dobrych pieniędzy po złych.

Yusko ma historię funduszy hedgingowych sięgającą lat 90., gdzie pełnił funkcję dyrektora ds. inwestycji w The Endowment Fund, spółce partnerskiej między jego Morgan Creek Capital Management i Salient Partners LP. Yusko został ostatecznie usunięty z tej roli z powodu słabych wyników, a Fundusz ostatecznie ograniczył wycofywanie inwestorów – brzmi to znajomo? – po serii dużych umorzeń. Przyszłe wykupy były dozwolone przy znacznych cięciach. Najwyraźniej Yusko wolałby, aby jego firma nie była poddawana tak tandetnemu traktowaniu, gdyby FTX przejęła BlockFi.

SBF Morgan na ratunek

BlockFi nie miał najlepszego początku roku, który rozpoczął się od zapłacenia przez firmę kary w wysokości 100 milionów dolarów za rozwiązanie dochodzeń stanowych i federalnych w USA w sprawie niezarejestrowanych produktów kredytowych. Na początku tego miesiąca BlockFi zwolnił 20% swoich pracowników z powodu „warunków rynkowych” i przeprowadził rundę finansowania, w której wyceniono firmę na 1 miliard dolarów, tylko jedną trzecią domniemanej wyceny firmy rok wcześniej.

Interesowna motywacja Morgan Creek do ratowania BlockFi jest oczywista. Mniej oczywiste są korzyści, jakie FTX i założyciel Sam Bankman-Fried (SBF) mają nadzieję uzyskać z ratowania firmy, która wydaje się, że nie wykonała zbyt wiele w zakresie rozsądnego osądu na wielu etapach na swojej drodze do niewypłacalności.

FTX/SBF okazują się być ostatnią deską ratunku dla wielu niespokojnych projektów kryptograficznych. W lutym FTX nabył Liquid Group, zaledwie rok po tym, jak FTX pożyczył japońskiej giełdzie 120 milionów dolarów, ponieważ cyfrowe portfele Liquid zostały zhakowane. SBF objął również 7,6% udziałów w Robinhood, platformie, która pomogła spopularyzować handel detaliczny kryptowalutami w ostatniej bańce, ale która odnotowała stratę netto w wysokości 3,7 mld USD w 2021 r. (W tym tygodniu SBF zdementował pogłoski, że FTX zamierza przejąć Robinhood wprost.)

Na początku tego miesiąca Alameda Research — animator rynku FTX, który został również założony przez SBF — zapewnił odnawialną linię kredytową o wartości ponad 500 milionów dolarów w postaci kombinacji gotówki/USDC stablecoins/tokenów BTC kolejnej zmagającej się z problemami platformie pożyczkowej walut cyfrowych, Voyager Digital, który ogłosił w poniedziałek, że kryptowalutowy fundusz hedgingowy Three Arrows Capital (3AC) nie spłacił pożyczki w wysokości 670 milionów dolarów.

Gotowość SBF do otwarcia swojego portfela w celu ratowania niepowiązanych firm doprowadziła do porównań z J.P. Morganem, który w 1907 r. osobiście wstrzyknął płynność, aby powstrzymać tak zwaną panikę bankierów, zapobiegając w ten sposób całkowitemu załamaniu nowojorskiej giełdy. Kryzys ostatecznie doprowadził do powstania Rezerwy Federalnej, tego fiskalnego bugabo wielu krypto-libertarian.

Pozorna zdolność Morgana do samodzielnego ratowania gospodarki USA nieuchronnie przyniosła krytykę, a także pochwały, a SBF może równie dobrze zbliżać się do tego punktu zwrotnego. Warto zauważyć, że SBF jak dotąd nie uważał za stosowne ratować klientów Celsiusa przed czymś, co wydaje się być pewną katastrofą. Na początku tego miesiąca SBF czuło się komp

Skuteczna samozachowawcza

Jeśli chodzi o jego sprawdzone interwencje, SBF powiedział NPR, że „mamy obowiązek poważnie rozważyć wkroczenie, nawet jeśli jest to dla nas stratne, aby powstrzymać zarażenie. Nawet jeśli nie byliśmy tymi, którzy to spowodowali lub nie byliśmy w to zaangażowani… Chcę zrobić to, co może pomóc [sektorowi kryptowalut] rosnąć i prosperować”. Jednak mniej szlachetny cytat z wcześniejszego raportu NPR może sygnalizować prawdziwą motywację SBF. „Ludzie z pieniędzmi się boją”.

Ci przestraszeni ludzie prawdopodobnie obejmują SBF, którego giełda zarobiła miliardy na pompowaniu shitcoinów i oferowaniu transakcji z dźwignią nawet 100-krotną (wcześniej zeszłego lata nagle ograniczono to do 20-krotności, aby uniknąć dalszej kontroli regulacyjnej). Innymi słowy, SBF żeruje na tych samych pragnieniach szybkiego wzbogacenia się, które w jakiś sposób przekonały legiony frajerów, że platformy pożyczkowe kryptowalut mogą legalnie oferować 20% rocznych zysków.

SBF również publicznie przyznał, że DeFi było zasadniczo schematem Ponziego, ale nie widział sprzeczności między tym przyznaniem a gotowością FTX do wymienienia tokenów, które napędzały te platformy DeFi. Jest też fakt, że Alameda jest jednym z największych odbiorców oszustwa stablecoin Tether, bez którego nie doszłoby do dwóch ostatnich baniek BTC.

SBF od dawna głosił, że jest wyznawcą „skutecznego altruizmu”, którego praktykujący muszą głupio się wzbogacić, zanim uwolnią swoje bogactwo w sposób, który spowoduje prawdziwą zmianę. Ale pomimo tego, że bogactwo SBF jest już mierzone w dwucyfrowych miliardach, ten magiczny dzień, kiedy zrzuca kapitalistyczną skórę i ujawnia swoją prawdziwą altruistyczną formę, pozostaje mirażem na horyzoncie.

To prawie tak, jakby pewnego dnia altruistyczny typ Seana Parkera usiadł na SBF i powiedział: „Miliard dolarów to nie jest fajne. Wiesz, co jest fajne? Bilion dolarów”. SBF jeszcze nie ma, więc nie byłoby rozsądnie zamienić jego czarny kapelusz na biały. W międzyczasie nie kwestionuj motywów SBF do wspierania kartelu Crypto Crime, ponieważ robi to dla dzieci.

Zakończymy naprawdę bogatą nutą, że skoro SBF nie uznał za stosowne interweniować, los Celsjusza może leżeć w gestii nikogo innego jak Goldman Sachs. Tytan z Wall Street podobno chce zebrać do 2 miliardów dolarów, aby przejąć aktywa kłopotliwych pożyczkodawców – jakie aktywa, słyszymy, jak płaczesz – w przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Pamiętasz nagłówek, który Satoshi zapisał w bloku Genesis Bitcoina? Coś o kolejnym ratowaniu niektórych instytucji finansowych – takich jak Goldman Sachs – które wpadły w tarapaty, lekkomyślnie uprawiając hazard ze środków swoich klientów? Kiedy istoty, z których tak brutalnie wyśmiewałeś, są teraz tymi, którzy wyciągają twoją dupę z ognia, nadszedł czas, aby to spakować, kryptowaluty.

Obejrzyj: panel BSV Global Blockchain Convention, Przyszłość wymiany i inwestycji w aktywa cyfrowe

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Sam Bankman-Fried on brink of kajillionth bailout for crooked ‘crypto’ platforms – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO