RBI współpracuje z najlepszymi bankami w ramach pilotażowego projektu finansowania handlu opartego na blockchain

Reserve Bank of India (RBI) angażuje kilka czołowych instytucji bankowych w kraju do prowadzenia pilotażowego projektu opartego na blockchain, skoncentrowanego na finansowaniu handlu. Celem projektu jest uczynienie blockchain częścią indyjskiego podstawowego systemu bankowego.

Według raportu Economic Times (ET), projekt jest prowadzony przez centrum innowacji banku centralnego w Bangalore, przy wsparciu technologicznym amerykańskich firm, w tym IBM i Corba Technologies, a także belgijskiego SettleMint.

Najlepsze banki zaangażowane obecnie w pilotaż to HDFC Bank, ICICI Bank i State Bank of India (SBI). Zaangażowane są również Axis Bank, Bank of Baroda i Union Bank of India.

Według osób zaznajomionych z rozwojem, jeśli się powiedzie, projekt „proof-of-concept” przyniesie większą przejrzystość i ograniczy oszustwa w operacjach kredytowych banków. Zrobi to, wykorzystując technologię blockchain do przechowywania odpornych na manipulacje zapisów akredytywy (LC).

„Ma to na celu ocenę, w jaki sposób blockchain może ułatwić i zabezpieczyć nasz system bankowy”, jedna z osób powiedziała powyżej, z kolejną dodaniem: „Pilot rozpoczął się z bankami, aby uruchomić systemy oparte na blockchain w celu wydawania cyfrowych LC”.

Mówi się, że Centrum Innowacji RBI zorganizowało warsztaty z pracownikami uczestniczących banków, aby zapewnić im praktyczne doświadczenie z technologią rozproszonej księgi (DLT).

Zauważono, że projekt jest całkowicie oddzielony od planów indyjskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), chociaż podobne podejście zostanie również przyjęte. Jest to również prawdopodobnie reakcja na skandal LC, który miał miejsce w zeszłym roku w Narodowym Banku Pendżabu.

Postępy w zakresie wdrażania technologii blockchain w Indiach

W przeciwieństwie do popularności zasobów cyfrowych, Indie pokazały, że są otwarte na podstawową technologię blockchain. Indie chcą jak najszybciej wprowadzić na rynek CBDC wspierany przez blockchain.

Niedawno wiceprezes RBI T. Rabi Sankar powiedział, że bank ujawnił, że wdrożenie CBDC jest jednym z jego priorytetowych projektów na rok podatkowy 2022-2023.

Tymczasem Indie współpracują również z międzynarodowymi i lokalnymi kluczowymi graczami przy innych projektach związanych z blockchainem. Pracuje nad dokumentem konsultacyjnym dotyczącym cyfrowej waluty, który ma zostać wkrótce wydany, z Bankiem Światowym i MFW.

Indie podpisały również dwustronną umowę handlową ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w ramach której oba kraje będą współpracować w zakresie wschodzących technologii, w tym blockchain.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain for Government Data & Applications

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : RBI collaborating with top banks for blockchain-based trade financing pilot project – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO