Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) eksperymentuje z możliwością wykorzystania platform cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) do płatności transgranicznych.
W raporcie badawczym pt. . Zwrócono również uwagę na stosowane modele lub mechanizmy inteligentnych kontraktów.
Pierwszym z nich jest projekt Inthanon-LionRock2 (ILR2) prowadzony przez Hong Kong Innovation Hub BIS, Hongkong Monetary Authority (HKMA) i Bank Tajlandii (BoT) we wrześniu 2021 roku. technologia cyfrowej księgi rachunkowej (DLT) w celu ułatwienia transgranicznych transferów środków w czasie rzeczywistym przy użyciu mechanizmu płatności atomowych w porównaniu z płatnościami (PvP) dla transakcji walutowych (FX) między dwiema jurysdykcjami.
Drugi projekt, Jura, został przeprowadzony przez Centrum Szwajcarskie BIS wraz z Bankiem Francji, Narodowym Bankiem Szwajcarii i prywatnym konsorcjum w grudniu 2021 r. Badał bezpośredni transfer hurtowych CBDC w euro i franku szwajcarskim, a także tokenizowanych papierów wartościowych , między dwoma bankami centralnymi za pośrednictwem platform blockchain obsługiwanych przez zewnętrznych pośredników przy użyciu mechanizmów PvP i dostawy kontra płatności (DvP).
Trzecim jest Projekt Dunbar, który został przeprowadzony przez Centrum Singapuru, Bank Rezerw Australii (RBA), Bank Negara Malaysia (BNM), Władze Monetarne Singapuru (MAS) i Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki (SARB). Pilotaż został przeprowadzony w marcu 2022 r. i przetestował platformę mCBDCs BISIH pod kątem wykorzystania w rozliczeniach międzynarodowych.
BIS zwrócił też uwagę, że projekt mBridge z lutego 2021 r. był realizowany z Ludowym Bankiem Chin i Centralnym Bankiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Projekt umożliwił uczestnikom dokonywanie płatności peer-to-peer i wykupienie CBDC na rezerwy w emitującym banku centralnym.
Werdykt BIS w sprawie CBDC kontra prywatne waluty cyfrowe
Na podstawie udanych transgranicznych projektów pilotażowych CBDC BIS wywnioskował, że CBDC są przyszłością płatności transgranicznych i mogą zapewnić lepszą wydajność, szybkość i oszczędność kosztów w rozliczeniach międzynarodowych. Jednak wyzwania pozostają.
„CBDC mogą pomóc w dostarczaniu lepszych płatności transgranicznych. Jednak aby to osiągnąć, banki centralne muszą zrozumieć, jak należy je budować i jak przyczyniają się do szerszej wizji przyszłych systemów monetarnych” – czytamy w raporcie.
Roczny raport gospodarczy BIS również powtórzył to stanowisko, mówiąc o CBDC, a nie o prywatnych aktywach cyfrowych, jako „przyszłości systemu finansowego”. Wsparcie banku centralnego dla poszukiwania CBDC przyniosło dywidendy.
Ostatnie badania wykazały, że około dziewięć na dziesięć banków centralnych na świecie znajduje się na jednym lub drugim etapie wdrażania CBDC.
Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, CBDC i BSV Blockchain
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : BIS: Innovation Hub’s experiments show CBDCs are the future of cross-border payments – CoinGeek