Japońskie Soramitsu przeprowadzi studium wykonalności CBDC dla Filipin i Wietnamu

Japońska firma blockchain Soramitsu podobno zawarła umowy na przeprowadzenie studiów wykonalności cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) dla Filipin i Wietnamu.

Według raportu Nikkei, japońskiego serwisu informacyjnego, badanie rozpocznie się już w tym miesiącu. Raport zauważa, że ​​oba kraje i inne kraje Azji Południowo-Wschodniej reaktywują swoje wysiłki w zakresie CBDC w odpowiedzi na rosnącą popularność chińskich aplikacji płatniczych, takich jak Alipay i WeChat Pay.

Kraje, które walczą z dolaryzacją, zaczynają również wyrażać zaniepokojenie rosnącą popularnością juana i juana cyfrowego, które mogą przeniknąć na rynek za pośrednictwem tych aplikacji.

Zarówno Alipay, jak i WeChat Pay są zakazane w Wietnamie, ale to nie powstrzymało mieszkańców przed korzystaniem z aplikacji. Mamy nadzieję, że CBDC przyczyni się do poprawy użyteczności ich rodzimej waluty i wesprze bezpieczeństwo gospodarcze.

Soramitsu ma doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań CBDC wspieranych przez blockchain. Firma z siedzibą w Tokio pomogła stworzyć jeden z pierwszych na świecie CBDC — kambodżański Bakong. Warto zauważyć, że CBDC zostało wdrożone w celu zmniejszenia zależności Kambodży od dolara.

Japońska firma ma również znaczący wpływ na inne projekty CBDC i blockchain na całym kontynencie. W styczniu nawiązał współpracę z Azjatyckim Bankiem Rozwoju, aby przetestować transgraniczne rozliczenia papierów wartościowych przy użyciu technologii blockchain.

Soramitsu jest obecnie jedną z firm pomagających Singapurowi i Laosowi rozwijać swoje CBDC. Inne jej specjalizacje obejmują rozwiązania w zakresie portfela walut cyfrowych, zdecentralizowane finanse i dozwolone wdrożenia blockchain.

Rozwój CBDC na Filipinach i w Wietnamie

Zarówno Filipiny, jak i Wietnam potwierdziły już swoje zamiary opracowania CBDC. Mniej więcej rok temu premier Wietnamu Phạm Minh Chính polecił bankowi centralnemu rozpoczęcie badania CBDC. Premier wyraził optymizm wobec wietnamskiej CBDC, zauważając, że może ona umieścić ten mały kraj na globalnej mapie finansowej.

Podróż Filipin z CBDC rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy bank centralny ustanowił panel ekspertów w celu zbadania możliwości. Jednak kraj wciąż nie osiągnął ostatecznej decyzji w 2022 roku.

Na początku tego roku Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) ujawnił, że rozpoczyna hurtowy pilotaż CBDC dla rozliczeń międzynarodowych. Nie było jednak pewne, kiedy wdroży pełną implementację. Zbagatelizowano również potrzebę sprzedaży detalicznej CBDC, stwierdzając, że system płatności jest obecnie wystarczająco odporny, aby obsłużyć wszystkie lokalne potrzeby w zakresie płatności.

Autor : BitocinSV.pl

Źródło : Japan’s Soramitsu to conduct CBDC feasibility study for the Philippines and Vietnam – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO