Dlaczego myślenie o Bitcoin nadal ma znaczenie w bałaganie?

Nie patrz teraz, ale wokół nas widać oznaki, że świat się rozpada. Systemy, którym kiedyś zaufaliśmy, jeśli chodzi o utrzymanie porządku i zdrowego rozsądku, nie są tak solidne, jak myśleliśmy. Trudno mieć pewność, czy coś, co widzimy w wiadomościach lub w oficjalnym raporcie, jest w ogóle prawdą. Czy w tak niestabilnym środowisku społeczno-politycznym nadal warto myśleć o Bitcoinie cały dzień? Czasami o to pytam.

Może jestem zbyt pesymistyczny lub spędzam zbyt dużo czasu na „przewijaniu zagłady” w Internecie. Trudno jednak zignorować rosnący strumień wiadomości o niedoborach żywności i energii, kryzysach zdrowia publicznego, inflacji i zapaści gospodarczej, cenzurze i groźbie totalitaryzmu, a nawet wielkiej wojny. Niektóre z tych problemów wdzierały się w nasze codzienne życie w ciągu ostatnich dwóch lat, więc nawet wyłączenie ekranów na jakiś czas nie sprawi, że znikną.

Przyznam, że są chwile, kiedy monitorowanie rozwoju Bitcoina wydaje się niepoważnym odwróceniem uwagi od problemów „rzeczywistego świata”. Standardy SPV, giełdy i sprawy dotyczące własności intelektualnej to najważniejsze historie w tej branży. Ale czy nadal miałyby znaczenie, gdybyśmy przestali o nich czytać? Może lepiej byłoby, gdybyśmy nauczyli się, jak uprawiać własną żywność lub oczyszczać wodę, rozwijać lokalne sieci bezpieczeństwa, bronić zdrowia naszych rodzin lub budować bunkier w górach?

Innymi słowy: może za dużo myślimy o kanalizacji i nie martwimy się na tyle, że sam dom się rozpada?

Z drugiej strony może wcale się nie rozpada. Przechodzimy przez trudny okres, ale ogólnie ludzie są godni zaufania, a nasze cywilizacyjne impulsy są głębiej zakorzenione. Instynkty, które pragną porządku, są silniejsze niż te, które szukają chaosu i wszystko wróci do normalnego stanu w ciągu kilku lat. Zdecydowanie istnieją siły, których misją jest wzmacnianie niepokoju i sprawianie, że czujemy się niepewnie; zamartwianie się o nich tylko napędza ich maszynę. Ale za kilka lat będziemy się zastanawiać, o co to całe zamieszanie i wrócimy do budowania uczciwszych systemów monetarnych i lepszego internetu, który służy dobru publicznemu.

Uwaga, spoiler: Myślę, że skupienie się na Bitcoinie nadal ma znaczenie. Nie wykonywałbym tej pracy, gdybym tego nie zrobił. Ale o tym dalej. Niektóre problemy związane z Bitcoinem (i ogólnie blockchainem) prawdopodobnie zasługują na mniejszą uwagę niż otrzymują. Preferuję przypadki użycia i nowe pomysły, które przekazują ludziom władzę nad danymi osobowymi.

Skorumpowana misja Blockchain

Szkoda, że ​​w ogóle musimy zadawać te pytania. Bitcoin miał być ekscytującą nową technologią, która pomogła nam unieść się na jakiejś przyszłej fali apokaliptycznej. Zagrożenia inflacją i krajową porażką monetarną miały napędzać adopcję Bitcoina, a nie go utrudniać.

Ale w latach 2021-22 nie było pośpiechu, by korzystać z zasobów cyfrowych. Wręcz przeciwnie – w pierwszym momencie zagłady spekulanci cenowi ruszyli do drzwi. Obietnice BTC dotyczące uwolnienia gospodarki i bycia nowymi pieniędzmi na świecie brzmią absurdalnie, ponieważ jego cena spada poniżej cyklu szumu z 2017 roku.

Jednym z powodów, dla których dotarliśmy do tego momentu, jest to, że pozwoliliśmy na uszkodzenie wiadomości Bitcoina. Mówiąc o transakcjach mikro-opłat, ludzie w krajach rozwijających się wytwarzają i wymieniają towary za dolara naraz, gdy uwaga przesunęła się na 1000-krotne zyski i kupowanie jaskrawych bitcoinów. Mimo całego szumu, tylko niewielki procent ludzi kiedykolwiek z tego skorzystał. Opinia publiczna, której Bitcoin miał uwolnić, została zepchnięta na bok. „Najlepszym” przykładem codziennego użytku, jaki mamy teraz dla BTC, jest Salwador. Podobnie jak sam BTC, jest to generalnie bałagan techno-oportunizmu, wkręcane poprawki, które nie działają poprawnie, i zmienność cen, która wzbudzałaby brwi w Zimbabwe. Korupcja przeniknęła do świata blockchain, tak jak przebiła się do innych instytucji, którym kiedyś ufałyśmy.

„Użytkownicy” porzucają blockchain i zasoby cyfrowe, ponieważ te rzeczy nie czynią ich bogatymi wystarczająco szybko i niezawodnie. Zaawansowani użytkownicy będą chwalić się tym, jak dostali się na szczyt, pouczając mniej doświadczonych, którzy się załamali, o tym, jak powinni być mądrzejsi. Poza BSV niewiele mówi się o użyteczności (pomimo schematów DeFi) ani o tym, dlaczego bardziej godne zaufania sieci danych, pieniężne i niepieniężne, są nawet potrzebne zwykłym ludziom.

To mniej ekscytujący temat niż spekulacje cenowe i nowe kolekcje NFT. Ale spekulanci cenowi po prostu spalili dom i odeszli, opowiadając o szalonej nocy, którą mieli. I bądźmy szczerzy: jeśli cena rynkowa monet BSV nagle skoczy jutro do 10 tys. nie są odporne na ich problemy.

Nigdy nie ma złego czasu, by chcieć uczciwości i zaufania

Więc tak, nadal ważne jest myślenie o Bitcoin i budowaniu uczciwych systemów, podczas gdy to wszystko się dzieje. To dlatego, że nigdy nie ma złego czasu, by tęsknić za lepszym, swobodniejszym i bardziej dostatnim światem. Konwencje dotyczące sprzętu hydraulicznego nie są dla wszystkich, ale zapotrzebowanie na lepszą instalację wodociągową zawsze rośnie, ponieważ to postęp cywilizacyjny (spróbuj żyć bez niego przez kilka tygodni w dużym mieście, a będziesz wiedział, o co mi chodzi).

Dopóki Internet nadal istnieje, niektórzy będą działać, aby go pogorszyć, a inni, aby go ulepszyć. To samo dotyczy sieci bankowych i finansowych. Te siły dobra zawsze muszą tam być, nawet jeśli nie wydaje się, że wygrywają.

Istnieje prawdziwe zapotrzebowanie na więcej uczciwości i zaufania. W tej chwili nikt nie może uzgodnić dokładnych sposobów osiągnięcia tego, ale żądanie jest obecne i czeka na spełnienie. Ludzie tracą wiarę w instytucje i systemy, dlatego musimy przedstawiać alternatywy. Nasze przesłanie powinno dotyczyć demonstrowania rzeczywistych korzyści Bitcoina, ale nie w sposób naiwny lub powierzchowny. Gdybym był bardziej ekspertem od marketingu, zacząłbym konsultować, ale w międzyczasie będę po prostu pytał ludzi, którzy wiedzą lepiej.

Dlatego w nieuporządkowanym 2022 r. nadal jest słuszne zainteresowanie Bitcoinem i skupienie się na spełnieniu pierwotnej obietnicy Bitcoina. Kiedy głosy domagające się uczciwości i zaufania staną się wystarczająco głośne, będzie trzeba mieć zapas, aby na nie odpowiedzieć – a tak się nie stanie, jeśli przestaniemy codziennie myśleć o Bitcoinie.

Obejrzyj: przemówienie główne Latifa Ladida: 5G/6g, IoT i Blockchain oparte na protokole IPv6 na BSV Global Blockchain Convention

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Why thinking about Bitcoin still matters in a messy world – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO