BIS stworzy platformę do analizy rynku walut cyfrowych po załamaniu rynku

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) tworzy nowe centrum innowacji w Europie. Kilka projektów centrum na początku, noszących nazwę Centrum Eurosystemu, będzie koncentrować się na przeciwdziałaniu ryzyku pochodzącemu z rynku walut cyfrowych.

W komunikacie prasowym zapowiadającym utworzenie centrum BIS stwierdził, że jego pierwszym projektem będzie stworzenie platformy do analizy rynku walut cyfrowych. Potrzeba projektu została podkreślona przez „upadek wielu platform pożyczkowych stablecoin i zdecentralizowanych finansów (DeFi)”, zauważył BIS.

BIS zapewnił, że awarie stablecoins i protokołu DeFi są związane z brakiem przejrzystości w raportowaniu danych. Stwierdzono, że dane dotyczące wsparcia aktywów, wolumenu obrotu i kapitalizacji rynkowej w sektorze są obecnie zgłaszane przez samych siebie, nieuregulowane i nie zapewniają wyczerpującego wglądu.

„Celem projektu jest stworzenie otwartej platformy analizy rynkowej, która rzuci światło na kapitalizację rynkową, działalność gospodarczą i zagrożenia dla stabilności finansowej” – dodał BIS.

Kolejne zadania centrum innowacji Centrum Eurosystemu obejmują projekt kryptografii post-kwantowej i więcej badań nad walutami cyfrowymi banku centralnego (CBDC). Centrum będzie „badać i testować potencjalne rozwiązania kryptograficzne”, które mogą chronić systemy płatności przed zwiększoną mocą przetwarzania obliczeń kwantowych.

Będzie również opierać się na innych projektach pilotażowych prowadzonych przez BIS w zakresie bezpieczeństwa detalicznych CDBC. Zgodnie z zapowiedziami hub zostanie otwarty w nadchodzących miesiącach. Będzie miał siedziby we Frankfurcie i Paryżu i będzie współpracował ze wszystkimi 19 bankami centralnymi strefy euro oraz Europejskim Bankiem Centralnym (EBC).

BIS, waluty cyfrowe i CBDC

Projekt BIS dotyczący platformy wywiadu rynkowego nadchodzi w związku z krachem na rynku stablecoin UST Terra i niedawnymi problemami z likwidacją, z jakimi borykają się platformy pożyczkowe DeFi, takie jak Celcius i BlockFi.

BIS, który jest bankiem centralnym dla innych banków centralnych, często ostrzegał przed ryzykiem związanym z cyfrowym rynkiem walutowym. W niedawnym raporcie organ wezwał do międzynarodowej współpracy w zakresie regulacji wymiany walut cyfrowych.

W raporcie wskazano, że scentralizowane giełdy okazały się podobne do tradycyjnych instytucji finansowych, które waluty cyfrowe miały zakłócić. Dlatego zalecił proporcjonalne regulacje chroniące rosnącą liczbę inwestorów instytucjonalnych w przestrzeni.

BIS wezwał również banki centralne do przyspieszenia rozwoju CBDC, zapewniając wsparcie w postaci projektów pilotażowych. Zgodnie z ostatnim raportem CoinGeek, BIS właśnie ogłosił testy detalicznego CBDC z bankami centralnymi Izraela i Hongkongu. Poprzednie testy obejmowały Singapur i Australię.

Obejrzyj: BSV Global Blockchain Convention, Blockchain for Digital Transformation of Nations

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BIS to create a digital currency market intelligence platform in wake of market collapse – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO