Rosyjski gubernator CBR zatwierdza waluty cyfrowe do użytku w rozliczeniach międzynarodowych

Szefowa Centralnego Banku Rosji (CBR), Elvira Nabiullina, oświadczyła, że ​​bank centralny wspiera jedynie wykorzystanie zasobów cyfrowych do ułatwiania handlu międzynarodowego. Według Nabiulliny aktywa cyfrowe są zbyt niestabilne i ryzykowne, aby można je było dopuścić na rynek krajowy.

Gubernator CBR skomentował podczas rozmowy z RBC, mówiąc serwisowi informacyjnemu, że waluty cyfrowe mogą być bezpiecznie używane w rozliczeniach międzynarodowych, jeśli nie „penetrują” rynku krajowego.

„Kryptowaluta nie powinna być przedmiotem obrotu na zorganizowanych rynkach, ponieważ ten aktyw jest zbyt niestabilny, zbyt ryzykowny dla potencjalnych inwestorów” – powiedziała.

Dodała, że ​​aktywa cyfrowe, które mogą być notowane na rosyjskich platformach, muszą być zgodne z wymogami ochrony inwestorów, w tym z prospektem emisyjnym, odpowiedzialnymi menedżerami i wymogami dotyczącymi ujawniania informacji.

Jej wypowiedzi wyraźnie wskazują, że Rosja może wkrótce rozwinąć wsparcie dla walut cyfrowych w rozliczeniach międzynarodowych. Jak zauważa RBC, rząd rzuca wskazówki na temat planów. W maju wicegubernator CBR Ksenia Judajewa powiedziała, że ​​Rosja rozważa taką możliwość.

Jednak nie ma wyraźnych zmian w uwzględnianiu przez Nabiullinę zasobów cyfrowych dla lokalnej gospodarki. CBR wcześniej proponował zakazanie aktywów cyfrowych i zablokowanie wydobycia nagród w kraju, powołując się na ich niestabilność jako zagrożenie dla stabilności gospodarczej Rosji.

Dopiero po inwazji tego kraju na Ukrainę i wynikających z niej zmian makroekonomicznych, a także sprzeciwu innych sektorów rządowych, które bardziej opowiadały się za wprowadzeniem regulacji dla przemysłu, stanowisko to zmieniło się na bardziej korzystne.

Rosja naciska na kilka ustaw regulujących walutę cyfrową

CBR wspiera teraz traktowanie zasobów cyfrowych jak nieruchomości. Przyłożyła się do projektu ustawy zaproponowanej przez ministerstwo finansów, która obecnie trafia do rosyjskiego parlamentu.

Ustawa zatytułowana „O aktywach cyfrowych” będzie dyktować ramy regulacji przemysłu i rynku, podczas gdy druga ustawa „O górnictwie w Federacji Rosyjskiej” będzie regulować wydobywanie nagród blokowych.

Pomiędzy dwoma projektami ustaw parlament zaproponował zakaz korzystania z zasobów cyfrowych jako metody płatności za towary i usługi. Inicjatorzy ustawy, Anatolij Aksakow, szef Komisji Rynków Finansowych Izby Reprezentantów, stwierdził, że ustawa jest niezbędna do zapewnienia suwerenności rubla jako prawnego środka płatniczego. Ustawa przeszła pierwsze czytanie.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain for Government Data & Applications

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia’s CBR governor endorses digital currencies for use in international settlements – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO