Izraelski bank centralny łączy siły z Hongkongiem, aby przetestować detaliczną walutę cyfrową

Bank centralny Izraela testuje wykonalność cyfrowej waluty detalicznego banku centralnego (CBDC). Bank nawiązał współpracę z władzami monetarnymi Hongkongu (HKMA) i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) nad projektem, który ma się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Bank of Israel (BOI) od kilku lat prowadzi badania nad cyfrowym szeklem. Obejmuje to zbieranie opinii publicznej na temat wykonalności CBDC, procesu, który rozpoczął się w maju ubiegłego roku. Jak niedawno poinformował CoinGeek, pomimo przytłaczającego poparcia opinii publicznej dla waluty cyfrowej, bank nadal ma zastrzeżenia co do dalszego rozwoju i jasno dał do zrozumienia, że ​​nie zdecydował się na dalszy rozwój.

Według BOI proces będzie zabezpieczony cyberbezpieczeństwem, a w proponowanym modelu pośrednicy finansowi nie będą mieli ekspozycji z publicznego posiadania lub przeniesienia CBDC. Jak podał Reuters, spowoduje to zmniejszenie kosztów i ryzyka.

Pomimo braku zobowiązania do wydania CBDC, zastępca gubernatora Bank of Israel, Andrew Abir, mówi, że może to zwiększyć wydajność w izraelskim sektorze płatniczym.

„Dostarczenie wydajnego systemu płatności, który zwiększy konkurencję na rynku płatności, jest jednym z głównych motywów, które zidentyfikowaliśmy dla ewentualnej emisji szekla cyfrowego – izraelskiego CBDC” – skomentował.

Próba, nazwana projektem Selah, będzie prowadzona przez Centrum Innowacji BIS w Hongkongu i ma się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku. Wyniki zostaną opublikowane przed końcem roku, ujawnili trzej uczestnicy.

Projekt Selah przetestuje dwupoziomowy model, w którym banki centralne mają bezpośredni kontakt z konsumentem. Takie podejście eliminuje pośredników, takich jak banki. Chociaż zmniejsza to potencjalne ryzyko dla nich, prowadziłoby to również do dezpośrednictwa, w którym społeczeństwo wolałoby oszczędzać wszystkie swoje pieniądze bezpośrednio w banku centralnym. Odebrałoby to bankom komercyjnym płynność niezbędną do działania.

Różne banki centralne na całym świecie opracowują różne sposoby zapobiegania takiej sytuacji. Na przykład Europejski Bank Centralny planuje ograniczyć cyfrową emisję euro do 1,56 biliona dolarów, jak podał CoinGeek. Jednak bank centralny Izraela uważa, że ​​takie podejście jest właściwą drogą.

„Zakłada się, że ta architektura ma kilka zalet: mniejsze ryzyko finansowe dla klienta, większa płynność, niższe koszty, większa konkurencja i szerszy dostęp” – napisano w oświadczeniu.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, CBDC i BSV Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Israel central bank teams up with Hong Kong to test retail digital currency – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO