Pierwsza transakcja dotycząca aktywów cyfrowych rosyjskiego banku Sber zaplanowana na lipiec

Sber — dawniej Sberbank — ma rozpocząć emisję i handel cyfrowymi aktywami finansowymi (DFA) na własnej platformie aktywów cyfrowych. Pierwsza transakcja z cyfrowymi aktywami finansowymi odbędzie się w ciągu miesiąca, około połowy lipca.

Anatolij Popow, wiceprezes państwowego banku, ujawnił szczegóły przemawiając podczas petersburskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego (SPIEF). Powiedział rosyjskiemu serwisowi informacyjnemu TASS, że platforma przeszła już test akceptacyjny Centralnego Banku Rosji (CBR).

„Uważnie przyglądamy się rozwojowi nowych technologii, takich jak technologia księgi rozproszonej. Badamy, jak rozwijają się technologie blockchain… Nasza platforma przeszła już testy akceptacyjne, a pierwsza transakcja odbędzie się w ciągu miesiąca – powiedział.

Sber otrzymał zgodę CBR na uruchomienie platformy blockchain w marcu, jak donosi Reuters. W ubiegłym roku bank po raz pierwszy złożył wniosek o wpis do rejestru operatorów systemów informatycznych banku centralnego.

Państwowa instytucja nie odłożyła również planów uruchomienia pierwszego uznanego przez Rosję stablecoina o nazwie Sbercoin od czasu pierwszego ogłoszenia tego ruchu w 2020 roku. Emisja stablecoina miała być wspólnym wysiłkiem z JP Morgan, ale początek działań wojennych między Rosją a Ukrainą zerwał umowę.

Rosja rozszerza wsparcie dla firm zajmujących się aktywami cyfrowymi

Wśród międzynarodowych sankcji wymierzonych w serce rosyjskiego systemu finansowego, kraj otwiera się na kolejne innowacje w zakresie walut cyfrowych. Od lutego CBR zatwierdził co najmniej pięć firm do przyjęcia technologii blockchain, w tym Atomyze Russia, Lighthouse, Sber, VTB Bank (VTB) i Promsvyazbank (PSB).

Podczas tego samego wydarzenia SPIEF, VTB ogłosiło również, że we wrześniu rozpocznie test zakupu DFA za pomocą rosyjskiego CBDC, cyfrowego rubla. VTB i PSB przeprowadziły pierwsze udane testy transakcji z cyfrowym rublem w lutym.

Rosja również w stałym tempie wprowadza regulacje dla branży. W parlamencie posuwają się do przodu ustawy regulujące handel walutami cyfrowymi, a także blokujące wydobywanie nagród. Wprowadzono również projekt ustawy wyjaśniający, że zasoby cyfrowe nie są substytutami rubla.

Inne innowacje finansowe, które Rosja poważnie rozważa, aby wykorzystać technologię blockchain, obejmują zastąpienie międzynarodowej platformy przesyłania komunikatów finansowych SWIFT, a także zastąpienie dostawców płatności bankowych i rozliczeń, takich jak VISA i MasterCard, które opuściły rynek rosyjski.

Obejrzyj: Prezentacja BSV Global Blockchain Convention, BSV On-chain Ecosystem Development in Europe

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia’s Sber bank first digital assets transaction scheduled for July – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO