Kobiety w fintechu: przywiezione, ale nie wychowane

Nierówność płci i równość to delikatne, ale kluczowe tematy, czy to w domu, czy w pracy. Kobiety są znacznie bardziej widoczne w większości branż w porównaniu z latami 70., 80. lub 90., w zależności od tego, do której części świata się odnosimy.

Lata 70. w Stanach Zjednoczonych stały się późnymi latami 90. w krajach rozwijających się, takich jak Indie, a lata 90. w Indiach są prawdopodobnie teraz w regionach takich jak Arabia Saudyjska i podobne kraje. W końcu sprowadza się to do zmieniających się statystyk w różnych momentach i miejscach. W tym artykule przyjrzymy się obecnej, powstającej i zmieniającej się dynamice nierówności płci, jej przyczynom oraz kilku imponującym liczbom wyjaśniającym i potwierdzającym moje obserwacje – wszystko w branży fintech na całym świecie.

kobiety i fintech

Branża fintech szybko się rozwija i jest świadkiem większej różnorodności płci, która przejmuje role przywódcze. Branża z pewnością wygląda na zróżnicowaną z ludźmi kolorowymi i wieloma kobietami pracującymi w przestrzeni fintech. Rzadko jednak zdarza się, aby kobiety pełniły te role w branży fintech, jeśli chodzi o role kierownicze. Według raportu Findexable z 2021 r. na świecie istnieje tylko 5,6% kobiet dyrektorów generalnych w branży fintech.

W Ameryce Północnej tylko 4,8% założycieli firm to kobiety, w porównaniu do 7,7% kobiet założycielek w Azji, 7,4% w Afryce i 6,5% w Europie. Wydaje się, że trend jest taki, w którym kobiety są prawdopodobnie wprowadzane, ale nie są wspinane po drabinie. Liczby wydają się jednak szybko zmieniać, pokazując podobno wzrost liczby kobiet założycielek z 6% w 2010 r. do 30% w 2020 r. Spójrzmy jednak, dlaczego równowaga jest nadal zaburzona i co przeszkadza kobietom w zdobywaniu najwyższych pozycji w ich odpowiednie organizacje.

Liczby i przedsięwzięcia

W indeksie FDR1000 tylko 16 z 1000 najlepiej prosperujących fintechów zostało założonych wyłącznie przez kobiety, podczas gdy 911 zostało założonych przez mężczyzn. Jest tam 68 kobiet na stanowiskach prezesów, a na każdą kobietę w zarządzie przypada średnio dziewięciu mężczyzn.

Kobieta odnosząca duże sukcesy w obszarze technologii blockchain [finansowych], Kavita Gupta z Delta Blockchain Fund, podzieliła się swoimi przemyśleniami na ten temat, mówiąc: „Myślę, że liczba kobiet w przestrzeni blockchain rośnie, ale jeśli chodzi o kobiety właściciele są zaniepokojeni, myślę, że ta liczba jest nadal niska. Nie jest tam, gdzie chciałbym, ani tam, gdzie powinno być, a jednak rzeczy stopniowo się zmieniają.

Delta Blockchain Fund niedawno sfinalizował swoją pierwszą umowę z kobiecym przedsięwzięciem o nazwie Lumos Labs i jestem z tego powodu bardzo podekscytowany.

Oprócz zakładania firm, kolejną przeszkodą jest dostęp do finansowania. Niewielka liczba kobiet, które rozpoczynają swoje przedsięwzięcia, ma trudności z uzyskaniem odpowiedniego finansowania na ich uruchomienie i prowadzenie. Niestety tylko 1,3% całkowitego finansowania kapitału podwyższonego ryzyka trafia do kobiet założycieli na całym świecie. Czemu? Ponieważ większość inwestorów to zazwyczaj mężczyźni z podobnych regionów lub z podobnym wykształceniem, głównie z krajów takich jak USA i Europa. Tak więc przedsięwzięcia prowadzone przez kobiety przynoszą 54 centy w porównaniu z jednym dolarem amerykańskim zebranym przez ich męskich odpowiedników.

Nie czyniąc z tego kwestii etycznej, konieczne jest zidentyfikowanie czynników odpowiedzialnych za tę niepotrzebną przepaść między mężczyznami i kobietami w dzisiejszych czasach nowożytnych. W raporcie przeprowadzono obszerne wywiady z liderkami w branży fintech i organizacjami, takimi jak Findex, UNCDF, Women’s World Banking, 60 Decybels i Tameo, szczegółowo zbadały statystyki, aby zrozumieć, gdzie i jak ta branża może oferować uczciwe i równe szanse oraz odpowiednie narzędzia do kobiety.

Według SoGal Ventures, funduszu skoncentrowanego na kobietach z siedzibą w Pekinie w Chinach, „Różnorodność i integracja to nie tylko słuszna rzecz, ale ma świetne wyniki finansowe i biznesowe. Czasami nie łączymy sukcesu finansowego firmy ze zróżnicowaną siłą roboczą. Ale istnieje wiele danych, które absolutnie je łączą”.

Czy technologia jest tylko dla „Brosów”?

„Crypto wciąż nosi obraz, że chodzi o„ krypto bracia. ”- odpowiedział Gupta.

Zapytany, czy fintech jest generalnie stronniczy w stosunku do mężczyzn, Stephanie Tower z CoinGeek powiedział: „Jeśli przyjrzysz się uważnie jakiejkolwiek branży opartej na technologii i skoncentrowanej na technologii, zawsze jest ona zdominowana przez mężczyzn. Nie mówię, że jest w tym coś nie tak, ale odczuwam ulgę, wiedząc, że coraz więcej kobiet angażuje się już na wczesnym etapie firm i startupów budujących coś wartościowego w technologii, a wiele z nich to decydentki, które się poruszają sprawy posuwają się naprzód szybciej i wydajniej – niż wcześniej w męskim, a czasem egocentrycznym świecie”.

„Jako kobietę daje mi możliwość zajęcia stanowiska, głosu i napędzania pozytywnych zmian i rozwoju, które mogą napędzać branżę dalej poza mainstreamową adopcję” – kontynuowała.

Od wieków mężczyźni przewodzą wielu wschodzącym branżom i utrzymują je, ale gdyby tylko grupy rozważały jak najwcześniejsze dodanie kobiet do swoich podstawowych zespołów, zdałyby sobie sprawę, o ile więcej można zrobić i jak szybciej można budować, powiedział Tower. .

„Wierzcie lub nie, ale kobiety sprawiają, że w danym czasie dzieje się wiele potrzebnych rzeczy, a my robimy to dobrze, a czasem nawet lepiej, jeśli nie tak samo” – podkreśliła.

Diddy Wheldon, jedna z założycielek Women of BSV, powiedziała CoinGeek:

„Kobiety mają niesamowitą wizję i jeśli możemy współpracować z odpowiednimi programistami, możemy wprowadzić wiele z tych pomysłów do stołu. Na przykład dr Eva Porras ma obecnie dwa artykuły na temat Bitcoin – Bitcoin i etyka w społeczeństwie technologicznym oraz Zdecentralizowany łańcuch bloków dla pamięci autobiograficznej w robotyce kognitywnej”.

Według Wheldona, role, które Kobiety z BSV będą odgrywać w blockchain [fintech], to edukacja, rekrutacja, projektowanie graficzne UI/UX, projekty zorientowane na sztukę, fizyczne spotkania, więcej dziennikarstwa, programów i ostatecznie więcej programistów . Powiedziała, że ​​w tej przestrzeni brakuje kobiet-deweloperów, a jeśli Women of BSV mogą pomóc w tych obszarach we wspieraniu większej liczby kobiet, „to na tym się skupimy”.

Doceniając Calvina Ayre z Ayre Ventures, Wheldon zauważył:

„Widzę, że więcej kobiet pisze, edukuje i przedstawia te obserwacje szerszej publiczności. Myślę, że Calvin Ayre wykonał świetną robotę, utrzymując kobiety na czele branży dziennikarskiej i przekazując ludziom właściwe przesłanie w tak profesjonalny i spójny sposób.

„Nieodpowiedzialne zachowanie ludzi takich jak Max Keizer jest krótkotrwałe, jeśli chodzi o rozmach. Na scenie jest tylko tyle krzyków; w końcu wygra poważny biznes”.

Wheldon dodał, że muzyka to kolejna branża mocno zdominowana przez mężczyzn. Na przykład tylko 2% kobiet to producenci, a 98% to mężczyźni. Tak więc nie tylko branża blockchain ma niskie liczby.

Według ankiety w skali szarości, 43% zainteresowanych stron BTC to kobiety – liczba znacznie lepsza niż w 2017 r., co wskazuje na rosnące liczby i na to, że kobiety zyskują dużo miejsca. Wheldon zwróciła uwagę, że tylko 5% z tych 43% to inwestorzy, założyciele i deweloperzy, więc chciałaby, aby liczba się poprawiła. I szczęśliwie się z nią zgadzamy.

„Sztuczna inteligencja to zdecydowanie branża, w którą chciałbym zaangażować więcej kobiet. Wydaje się, że obecnie mamy mocno wypaczone, zdominowane przez mężczyzn postrzeganie” – dodała.

Czy kobiety zatrudnia się tylko dla glamour?

„Nie sądzę, że to tylko efekt glamour, ale myślę, że oddzieli to poważnych graczy od płatnych celebrytów, chyba że kobiety [i mężczyźni] zainwestują w edukację na temat tego, co sprzedają ludziom i jak Technologia blockchain faktycznie działa” – podkreślił Wheldon.

Podążając za tym poglądem, Tower nigdy nie postrzegał świata walut cyfrowych jako „wytwornej przestrzeni”. Zamiast tego postrzega to jako bardziej zobowiązanie do zmiany świata na lepsze, co wiąże się z ciężką pracą, testowaniem, zdobywaniem poparcia ludzi, niepowodzeniem i próbowaniem, aż to się skończy.

„Zdaję sobie sprawę, że są pewne grupy w branży blockchain, które chcą uczynić rzeczy ekskluzywnymi i starają się odizolować innych od wchodzenia w tę przestrzeń. Ale ostatecznie, jak w każdej branży, to kobiety napędzają sprawy. W rzeczywistości decyzje kobiet w domu, takie jak wybór, na przykład, co kupić dla swoich gospodarstw domowych, mogą wydawać się niewielkie, ale samo to napędza wzrost gospodarczy na poziomie krajowym” – zauważył Tower.

Czy pandemia zmniejszyła czy zwiększyła obecność liderek i założycielek w fintechu? Czy inwestorzy coraz bardziej wspierają przedsięwzięcia prowadzone przez kobiety? Czy rządy i sektor prywatny przeznaczają fundusze specjalnie dla kobiet-założycielek w branży fintech? Czy BSV najlepiej pasuje do aspirujących kobiet profesjonalistów w przestrzeni blockchain? Bądźcie czujni. O tym, co się robi i co jeszcze należy zrobić, aby wypełnić tę lukę, dowiemy się w kolejnej serii Women in fintech.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Women in fintech: Brought in, but not brought up – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO