Dlaczego SPV jest tak źle rozumiane?

O ile można powiedzieć, żadna firma nie używa obecnie uproszczonej weryfikacji płatności (SPV), jak opisano w białej księdze Bitcoin w dzisiejszym handlu. Niektóre usługi i górnicy w sieci Bitcoin SV w pewnym stopniu wdrożyli SPV, ale ze względu na brak adopcji Bitcoina w gospodarce świata rzeczywistego nie ma zachęty do korzystania z niego.

Dużo dyskutowano na temat sekcji 8 białej księgi, szczególnie w przestrzeni BSV, ale nadal istnieje wyraźna luka między tym, co myślał Satoshi, a tym, co rozumie typowy użytkownik.

Co to jest SPV?

SPV to technika wykorzystywana do sprawdzania, czy klient ma wystarczające środki do przeprowadzenia transakcji, zanim sprzedawca zaakceptuje transakcję. Podstawowym scenariuszem byłby klient kupujący przedmiot od sprzedawcy w fizycznym sklepie, w którym klient przekazuje transakcję bezpośrednio sprzedawcy w prawdziwym trybie peer-to-peer (bez transmisji do sieci Bitcoin).

Jednak sprzedawca nie jest świadomy, czy klient dwukrotnie wydał te środki w transakcji, a jeśli jest offline, sprzedawca nie może normalnie sprawdzić, czy te monety (UTXO) zostały wydane. Satoshi przewidział, że sprzedawca może mieć wszystkie nagłówki bloków pobrane lokalnie w swoim punkcie sprzedaży (POS), co stanowiłoby niewielką ilość danych (megabajtów) w porównaniu do przechowywania całego łańcucha bloków (terabajty od momentu zapisu).

Simplified Payment Verification illustration

Ponieważ klient przekazuje sprzedawcy pełną surową transakcję, sprzedawca może wyodrębnić identyfikatory transakcji z monet i szybko przeprowadzić lokalną kontrolę SPV w odniesieniu do nagłówków bloków, aby upewnić się, że te transakcje są ważne.

Jednak tutaj istnieje narzekanie krytyków na SPV; ta kontrola potwierdza tylko, że transakcje były ważne w bloku w pewnym momencie w przeszłości, ale nie ma gwarancji, że te monety nie zostały wydane od tej wysokości bloku lub od ostatniego bloku (niepotwierdzone).

Przypominam sobie gorące debaty sprzed lat na temat bezpieczeństwa transakcji z zerowym potwierdzeniem. Nic dziwnego, że niezrozumienie tej koncepcji przez całą przestrzeń bezpośrednio dotyczy SPV. Pierwszym argumentem jest to, że większość klientów nie kradnie, podobnie jak większość klientów nie odbija czeków (kiedy takie były). Dla technokratów jest to uważany za słaby argument, ponieważ wiemy, że niektórzy klienci odbijali czeki i kradli.

Biorąc pod uwagę aluzję do rzeczywistego handlu, przyjrzyjmy się najbardziej ryzykownym transakcjom pieniężnym, jakim jest zakup domu. Kupujący (gotówka lub hipoteka) muszą przejść różne poziomy kontroli, niezależnie od tego, czy muszą przedstawić dowód posiadania funduszy lub dowód dochodu.

Najlepsze instytucje finansowe wymagają formalnych listów potwierdzających fundusze lub poprzednich odcinków wypłaty kupującego jako standard branżowy. Są to jednak migawki sald kont lub dowody płatności w przeszłości. Sprzedawcy i prawnicy zaangażowani w zamknięcie domu nie mają pojęcia, czy te fundusze (czasami przesyłane na kilka tygodni przed faktycznym zamknięciem) zostały wydane, czy dochód jest nadal ważny. Kupujący mógł wypłacić całą gotówkę z bankomatu lub stracić pracę w drodze na właściwe spotkanie zamykające, a nikt by się o tym nie dowiedział. Jednak kredyty hipoteczne nie są wydawane podwójnie.

Czemu? Zachęty. Żadna rozsądna osoba nie będzie poddawana kontroli polegającej na dostarczaniu tak wielu danych osobowych i czekaniu dni lub tygodni, aby nie kupić domu w ostatniej chwili.

Banki i ubezpieczyciele zasadniczo przeprowadzają kontrolę SPV wobec kupujących, aby chronić siebie i sprzedającego przed oszustwami. Satoshi zaimplementował podobną technikę z Bitcoinem, ale wielu nadal „nie rozumie” z powodu błędu „Code is Law”.

Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, LiteClient: Skalowanie Blockchain z uproszczoną weryfikacją płatności

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Why is SPV so misunderstood? – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO