Bank of Uganda wita firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi w swojej piaskownicy regulacyjnej

Firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi będą teraz mogły uczestniczyć w piaskownicy regulacyjnej prowadzonej przez Bank Ugandy. Regulator zaprosił największą w kraju organizację wspierającą blockchain do współpracy i dzielenia się wiedzą na temat odpowiednich integracji aktywów cyfrowych, miesiąc po tym, jak zakazał instytucjom finansowym ułatwiania transakcji Bitcoin.

W liście do Blockchain Association of Uganda z 1 czerwca bank stwierdził, że z zadowoleniem przyjmuje propozycję organizacji, aby „dzielić się wiedzą z naszymi zespołami technicznymi na temat modeli biznesowych kryptowalut i tego, czy niektóre przypadki użycia kwalifikują się do testowania w regulacyjnej piaskownicy”.

Bank centralny uruchomił piaskownicę rok temu, w czerwcu 2021 r. Wtedy powiedział, że inicjatywa będzie „promować innowacje w usługach finansowych, przyciągać kapitał i finansowanie dla firm fintech oraz zapewniać możliwości wspólnego uczenia się dla innowatorów i regulatorów”. Stwierdzono, że miałaby na celu promowanie płatności elektronicznych, cyfrowych usług finansowych i integracji finansowej. Ogłoszenie nie odnosiło się do zasobów cyfrowych ani technologii blockchain.

Zaproszenie do piaskownicy pojawia się zaledwie miesiąc, odkąd bank zabronił wszystkim instytucjom finansowym angażowania się lub ułatwiania transakcji na aktywach cyfrowych.

W maju dyrektor banku ds. krajowych systemów płatności, Andrew Kawere, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że bank odnotował wzrost liczby dostawców usług płatniczych, którzy ułatwiali transakcje związane z aktywami cyfrowymi. Kawere zabronili takich działań, przypominając instytucjom, że bank centralny nie udzielił licencji żadnej firmie płatniczej na angażowanie się w cyfrowe transakcje walutowe.

Jednak waluty cyfrowe nie są nielegalne w Ugandzie. Obywatele mogą posiadać, sprzedawać lub kupować Bitcoin, ponieważ przepisy są niejednoznaczne, podobnie jak w wielu innych krajach afrykańskich.

Na początku tego roku minister finansów David Bahati zauważył, że jednym z największych wyzwań dla rządu jest uregulowanie podmiotów oferujących Bitcoin bez uzyskania wymaganych licencji.

„Wyzwanie polega na tym, że operatorzy takich schematów rejestrują się jako instytucje finansowe, ale kiedy zaczynają działać, ich operacje są inne” – zauważył.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain w Afryce

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of Uganda welcomes digital asset firms into its regulatory sandbox – CoinGeek



Author: BitcoinSV.pl
CEO