Czy Bitcoin naprawdę rzuca wyzwanie zachodniemu systemowi finansowemu? Kurt Wuckert Jr. rozmawia z Gold Silver Pros

Kurt Wuckert Jr. jest głównym historykiem Bitcoin w CoinGeek. Niedawno dołączył do Roba Kientza w Gold Silver Pros, aby porozmawiać o Bitcoin, rynkach walut cyfrowych, przepisach, stablecoinach i wielu innych.

Bitcoin w świecie islamu

Kientz rozpoczyna od odnotowania, że ​​Wuckert niedawno udał się na Bliski Wschód na BSV Global Blockchain Convention. Pyta, jak Bitcoin jest odbierany i postrzegany w tej części świata.

Wuckert informuje nas, że świat islamski jest bardzo otwarty na Bitcoin. Postrzegają system finansowy reszty świata jako nieco nieodpowiedzialny, a system oparty na długach postrzegają jako niemoralny. Stała podaż Bitcoina rezonuje z myśleniem islamskim i ma dla nich sens.

Wuckert przypomina nam, że w świecie islamu na lichwę (zainteresowanie) patrzy się z pogardą, ale mówi, że w niektórych sytuacjach ta postawa nieco się zmienia. Akceptują niskooprocentowany dług w celach biznesowych i ma to sens, jeśli generuje przepływy pieniężne, ale takie rzeczy jak karty kredytowe są nadal postrzegane jako niemoralne i nie są powszechnie używane.

Zgodnie z rozmowami, które przeprowadził Wuckert, kraje islamskie również chętnie korzystają z księgi Bitcoin w celu zwiększenia przejrzystości, ułatwienia audytu i zmniejszenia tarcia w swoich gospodarkach. Widzą potencjał Bitcoina, a niektórzy chcą go wykorzystać, próbując przeskoczyć Zachód i ominąć archaiczne systemy zaprojektowane w latach 70., które są nadal używane w wielu częściach świata. Wskazuje, że decyzja o przejściu na Bitcoin jest łatwiejsza, gdy rodziny królewskie mogą w zasadzie o tym decydować bez wszystkich sporów związanych z wielopartyjnymi demokracjami.

Oprócz stałej podaży i przejrzystego, otwartego charakteru księgi Wuckert zauważa, że ​​pomysły takie jak zabezpieczanie praw własności i tworzenie cyfrowych identyfikatorów są atrakcyjne na Bliskim Wschodzie. To tylko niektóre z powodów, dla których BSV zyskuje tam szerokie zainteresowanie i zainteresowanie.

Regulamin i finansjalizacja Bitcoina

Kientz prowadzi nas następnie do innej dyskusji na temat rządowych regulacji walut cyfrowych. Pyta Wuckerta, czy uważa, że ​​regulacje są w jakikolwiek sposób zagrożeniem dla Bitcoina.

Wuckert odpowiada, że ​​nie obwinia rządów za chęć uregulowania Bitcoina i innych walut cyfrowych. Obwinia jednak kulturę Zachodu i chęć wydobycia wartości poprzez spekulację, a nie tworzenie wartości. W 2017 roku napisał krótki artykuł wyjaśniający, w jaki sposób kontrakty terminowe na BTC były śmiercią Bitcoina. Wskazał w nim, że finansjalizacja Bitcoina, czyniąc go magazynem wartości lub aktywem cyfrowym, rujnuje ekonomię systemu i zabija Bitcoina tak, jak został pierwotnie zaprojektowany.

„Jeśli mogą to sfinansować. Mogą go regulować i manipulować” – powiedział Kientz.

Niestety, odkąd ta finansjalizacja się zaczęła, Wuckert zwraca uwagę, że nie ma już mowy o rzucaniu wyzwania dużym firmom płatniczym i sieciom, takim jak PayPal i Visa. Jednak kraje Bliskiego Wschodu nadal widzą destrukcyjny potencjał Bitcoina i widzą szansę na zwiększenie konkurencyjności swoich gospodarek poprzez uczynienie wszystkiego bardziej wydajnym. Krótko mówiąc, widzą Bitcoina jako narzędzie, którego można używać do ulepszania rzeczy, co zawsze miało być.

Czy Bitcoin zabije systemy, które istniały od lat 70.?

Kientz następnie pyta, czy Bitcoin stanowi jakiekolwiek realne zagrożenie dla istniejącego systemu finansowego.

Wuckert odpowiada, że ​​nie wie, czy to całkowicie go zabije, ale wierzy, że może to zakłócić i zmienić. Zauważa, że ​​gdyby żył w latach 70., założyłby się, że dolar umrze wkrótce po zakończeniu systemu z Bretton Woods, ale myliłby się, ponieważ 50 lat później nadal go używamy.

Zwraca jednak uwagę, że Bitcoin zachęcił wielu ludzi do szerszej edukacji ekonomicznej. Dziś więcej osób niż w poprzednich epokach jest poinformowanych o tym, jak działa istniejący system i zadaje pytania dotyczące twardych pieniędzy i tematów tego rodzaju. Może to mieć konsekwencje dla istniejącego systemu.

Transakcje i koszty Bitcoin — jaki jest limit?

Kientz zauważa, że ​​wykorzystanie Bitcoina w realnej gospodarce jest nadal dość ograniczone. Mówi, że jego zdaniem BTC jest mokrym snem bankiera komercyjnego; pobieranie opłat za transakcje to ich model biznesowy. Prosi Wuckert o edukowanie publiczności na temat różnych implementacji Bitcoina i sposobu, w jaki się tu znaleźliśmy.

Wuckert zwraca uwagę, że termin Bitcoin jest używany zamiennie do opisu sieci, jednostki rozliczeniowej i samego protokołu. Jego zdaniem Satoshi używał go zbyt wiele razy i do zbyt wielu rzeczy. Mówi publiczności, że mówi o protokole, kiedy go używa.

Dlaczego Bitcoin w realnej gospodarce nie jest zbytnio wykorzystywany? Częściowo jest to spowodowane tym, że programiści BTC podjęli wiele złych decyzji, w tym ograniczenie przepustowości sieci do 6 MB danych na godzinę; przekłada się to na 7 transakcji na sekundę max. Ponadto zwolennicy BTC postrzegają go jako pewnego rodzaju zabezpieczenie lub aktywa skarbowe i nie mają rzeczywistego interesu w używaniu go jako elektronicznej gotówki typu peer-to-peer.

Jednak Wuckert przypomina nam, że protokół Bitcoin jest najbardziej wydajną technologią płatności rozgłoszeniowych na świecie, pomimo tego, co zrobili twórcy BTC. Jest zdolny do mikropłatności na dużą skalę na Bitcoin SV i w mniejszym stopniu na Bitcoin Cash. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych, BSV jest używane przez wiele aplikacji, które generują duże zapotrzebowanie na zapisywanie transakcji w księdze. Aplikacje są obecnie napędzane głównie przez aplikacje do gier, ale pracuje się nad wieloma innymi przypadkami użycia. Chodzi o to, że w sieci BSV występują realne płatności, podczas gdy w BTC i BCH łańcuchy bloków są stosunkowo martwe.

Dotykając pokrótce tematów CBDC, aby zilustrować znaczenie pojedynczej globalnej księgi, Wuckert wyjaśnia, że ​​są to tylko tokeny i nie ma sensu, aby każdy token działał na własnym łańcuchu bloków. Skalowalny, szybki i niedrogi blockchain, taki jak Bitcoin SV, jest niezbędny, aby wszystko działało w sposób połączony, tak jak dzisiaj używamy jednego protokołu internetowego.

Stablecoins, implozja LUNA i Tether pod presją

Kientz następnie zwraca uwagę na temat, który ostatnio często pojawiał się na pierwszych stronach gazet: stablecoiny. Pyta Wuckert, kim oni są i dlaczego mają teraz problemy.

Wuckert wyjaśnia, że ​​istnieją dwa główne typy stablecoinów: zabezpieczone i algorytmiczne. Tether jest przykładem pierwszego rodzaju (a przynajmniej tak twierdzi) i rzekomo można go wymienić na 1 USD lub równowartość tej kwoty. W przypadku tego typu stablecoin skarbnicy kupują i sprzedają aktywa, aby upewnić się, że utrzymany jest kurs dolara 1:1. Jednak, przynajmniej w przypadku Tethera, emitent nigdy nie udowodnił, że jest naprawdę wspierany, nigdy nie przeszedł audytu i wielokrotnie został przyłapany na kłamstwie. W tej chwili Wuckert zauważa, że ​​widzimy miliardy dolarów w wykupie Tethera i zastanawia się, jak długo emitent może wytrzymać, zanim upadnie.

Z drugiej strony algorytmiczne stablecoiny wykorzystują inteligentne kontrakty zwane Automated Market Makers, które próbują utrzymać sztywność dolara, drukując i spalając monety w oparciu o podaż i popyt. Przykładem tego był UST Terra, ale ostatnio zawiódł spektakularnie. UST był rzekomo wspierany przez BTC, ale ktoś wymyślił exploit, zaatakował kołek i cały system implodował, wymazując miliardy wartości z dnia na dzień.

Podczas gdy Wuckert nie określa ram czasowych większego upadku (takiego jak Tether), mówi, że „wcale nie jest” pewny siebie i wskazuje, że bieg może rozpocząć się w dowolnym momencie i może być katalizowany przez cokolwiek.

Historia Bitcoina – specjalność Wuckert

Podsumowując, Wuckert wyjaśnia, że ​​jedną z jego ulubionych rzeczy do zrobienia jest nauczanie ludzi o historii Bitcoina. Jest już od dłuższego czasu i widział wiele rzeczy, o których nie zdają sobie sprawy nowi wchodzący na rynek. Na przykład był świadkiem pojawienia się VC z Mastercard i innych miejsc, które całkowicie zmieniły narrację wokół Bitcoina.

Widząc to wszystko, Wuckert jest mocno w obozie Bitcoin SV. Nie wierzy w narrację magazynu wartości i wierzy, że Bitcoin jest tym, o co chodzi w dużych blokach z mnóstwem transakcji zapewniających prawdziwą wartość dla ludzi i firm.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Islamic Finance & Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Does Bitcoin really challenge the Western financial system? Kurt Wuckert Jr. talks to Gold Silver Pros – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO