CFTC celuje w wymianę Gemini za kłamstwa o transakcjach prania, pożyczki dla animatorów rynku

Gemini jest oskarżony o okłamywanie amerykańskich federalnych organów regulacyjnych w sprawie animatorów rynku myjącego handel, aby sztucznie zwiększyć wolumen obrotu giełdy kryptowalut.

W czwartek Commodity Futures Trading Commission (CFTC) złożyła skargę w sądzie federalnym przeciwko nowojorskiej firmie Gemini Trust Company LLC za „składanie fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń o istotnych faktach lub zaniechanie przekazania CFTC istotnych faktów w związku z własnym -certyfikacja przyszłego produktu Bitcoin.”

Gemini jest prowadzony przez Camerona i Tylera Winklevossów, bliźniaków wioślarskich z Harvardu, które stały się (nie)sławne dzięki nieszczęsnym przerywnikom Marka Zuckerberga w The Social Network. Bracia założyli Gemini w 2014 roku i wydaje się, że mieli prawdziwe trudności z zapewnieniem, że ich kryptowaluta pozostanie w zgodzie z przepisami.

Według skargi, wątpliwa działalność datuje się na drugą połowę 2017 r., kiedy Gemini przygotowywała się do uruchomienia swojego produktu futures BTC i zabiegała o zgodę CFTC. Wśród głównych obaw CFTC było to, czy raczkująca giełda miała wystarczającą wielkość, aby zapewnić, że nie będzie „łatwo podatna na manipulacje”.

W marcu 2017 r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła wniosek Gemini o produkt giełdowy, powołując się na brak wystarczającego wolumenu obrotu giełdy. Mniej więcej w tym czasie skarga CFTC stwierdza, że ​​​​Gemini „podjęło różne kroki w celu zwiększenia wolumenu obrotu i płynności”, z których niektóre wydają się być „niezależnie od potrzeb”.

Na przykład, pomimo poinformowania CFTC, że Gemini była giełdą „pełnej rezerwy”, która wymagała w pełni „z góry sfinansowanych” transakcji, dwie osoby – zidentyfikowane tylko jako „Gemini Principal-1” i „Gemini Principal-2” (ahem) – dokonały niezabezpieczone pożyczki obejmujące „tysiące bitcoinów” z oprocentowaniem tak niskim, jak 1%, dla animatorów rynku w celu „spowodowania zwiększonego obrotu” na giełdzie.

Niektóre z tych pożyczek „zawierały warunki wyraźnie wymagające od odbiorcy utrzymania określonych wolumenów obrotu” na giełdzie. Gemini zdecydowało się nie ujawniać CFTC istnienia tych pożyczek, nadal nalegając, aby wszystkie transakcje na giełdzie były w pełni finansowane z góry.

Firma Gemini nie ujawniła również, że udzieliła „zaliczek” lub „kredytów” zarówno w postaci waluty fiducjarnej, jak i aktywów cyfrowych wybranym klientom. Jeden z przykładów dotyczył 400 000 USD przekazanych animatorowi rynku w 2016 r., Aby mogli uczestniczyć w aukcji Gemini Bitcoin tego dnia, mechanizmie, który określał cenę, według której rozliczono produkt futures. Gemini później pobrało tę „szybką zaliczkę operacyjną” z konta animatora rynku po aukcji tego dnia. Kolejna taka zaliczka obejmowała 750 Bitcoinów, a klient został obciążony dopiero trzy miesiące później.

Narzędzia handlu

W połowie 2017 r. Gemini zapewnił również CFTC, że „zabronił” samodzielnego handlu, czyli samoprzekraczania, w którym trader kontroluje oba końce transakcji. Gemini powiedział, że zakaz ten stanowił część wysiłków giełdy mających na celu „promowanie integralności ceny aukcyjnej i zniechęcanie do manipulacji”.

Ale CFTC zauważyła, że ​​dopiero w maju tego roku Gemini „nie skutecznie zabroniła samodzielnego handlu” i w rzeczywistości brakowało „żadnych technologicznych środków zapobiegających samohandlowi”. CFTC dodała, że ​​handel własny miał miejsce „od początku” aukcji na stronie, w tym jednego dnia w grudniu 2016 r., w którym „około 70% całkowitego wolumenu obrotu na aukcji wynikało z jednego uczestnika aukcji handlującego ze sobą”.

Personel Gemini nie był zainteresowany powstrzymaniem tych wybryków, w zasadzie pozostawiając to twórcom rynku, aby sami policjowali. Skarga przytacza wewnętrzną wiadomość od „Gemini Principal-1” do kilku pracowników w listopadzie 2017 r., która zwalnia odpowiedzialność za samodzielny handel, mówiąc: „to naprawdę zależy od MM… MM są dorośli, mogą to rozgryźć”.

Tylko biedni płacą detaliści

Zdolność Gemini do przekręcania prawdy rozciągała się również na rabaty, które oferował swoim twórcom rynku. W lipcu 2017 r. Gemini powiedział CFTC, że „rabaty opłat transakcyjnych zachęcają do udziału” animatorów rynku. Miesiąc później, po tym, jak CFTC zażądało szczegółów na temat tych korzyści, Gemini wycofał się, mówiąc CFTC, że nie ma „nie ma konkretnie zdefiniowanego” programu dla animatorów rynku, że wszyscy uczestnicy rynku korzystają z tego samego programu opłat za obrót publicznym.

Po raz kolejny Gemini został złapany z ogniem w spodniach, ponieważ z danych wynikało, że giełda oferowała specjalne zachęty do zniżek i „nadwyżek opłat” dla animatorów rynku „na korzystniejszych warunkach niż te z harmonogramu opłat publicznych”. W sierpniu 2017 r. jeden klient Gemini zebrał ponad 90 000 USD dzięki tym rabatom.

CFTC doszła również do wniosku, że zachęty rabatowe Gemini były „wykorzystywane przez klientów do angażowania się w zmowy, nieuczciwe działanie, pranie lub handel własny”, a sama giełda czasami padała ofiarą. W pewnym momencie firma Gemini odkryła, że ​​niektórzy klienci „wygenerowali miliony dolarów rabatów na opłaty w ciągu kilku tygodni, zasadniczo poprzez handel dużymi wolumenami między sobą”. Gemini zwolnił następnie dwóch pracowników, którzy zorganizowali lub zatwierdzili rabaty, a wymiana wydała „miliony dolarów”, próbując odzyskać te korzyści w drodze postępowania cywilnego.

Ktoś raz za często został uderzony wiosłem

W wyniku licznych wybryków wymienionych w skardze regulator dąży do „wyrzucenia nieuczciwie uzyskanych zysków, cywilnych kar pieniężnych, nakazów związanych z rejestracją i obrotem oraz nakazu przeciwko dalszym naruszeniom ustawy o giełdach towarowych”.

W czwartek firma Gemini wydała wyzywające oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​nie może się doczekać obrony swojego honoru w sądzie, powołując się na „ośmioletnią historię firmy w zakresie proszenia o pozwolenie, a nie przebaczenia i zawsze robienia właściwych rzeczy”.

Cameron Winklevoss poszedł dalej, tweetując ze swojego osobistego konta, że ​​„może odpowiedzieć na te bzdury, gdy będę miał trochę czasu”, ale jego obecnym priorytetem było obejrzenie filmu Top Gun Maverick. Jego brat Tyler zaoferował tylko nieco bardziej wyważoną odpowiedź, mówiąc „oczywiście nie zgadzamy się z tym lolem”.

Wybitne giełdy, takie jak FTX, poświęciły ostatnio dużo czasu i energii, próbując podkopać CFTC, wyczuwając, że regulator może traktować je lepiej niż SEC, której prezes Gary Gensler ubolewał nad brakiem ochrony inwestorów w sektorze „pełnym oszustw i nadużywać.” Czwartkowe działania prawne sugerują, że CFTC może nie okazać się delikatnym akcentem, na jaki liczyli kryptowaluty.

W lutym Bloomberg poinformował, że SEC badała firmę Gemini i garstkę innych luminarzy kryptowalut pod kątem oferowania konsumentom wysokodochodowych produktów do pożyczania aktywów cyfrowych bez rejestrowania ich jako papierów wartościowych.

Oś spada

Gemini zdecydowanie nie zaczyna tego miesiąca na prawą stopę. Na kilka godzin przed złożeniem skargi przez CFTC firma Gemini ogłosiła, że ​​zwalnia 10% swojej 1000-osobowej siły roboczej. W ogłoszeniu stwierdzono, że rynek wszedł w „fazę skurczu, która przechodzi w okres zastoju”, czyli „kryptozima”. Sytuację „dodatkowo pogorszyły obecne zawirowania makroekonomiczne i geopolityczne”. To i ich rachunki prawne mają wzrosnąć.

Rywal Gemini, Coinbase (NASDAQ: COIN), miał w czwartek własne wiadomości związane z pracą, ogłaszając, że po przerwie w zatrudnianiu, którą nałożyła po katastrofalnych wynikach finansowych w pierwszym kwartale, nastąpiły „bardziej rygorystyczne środki mające na celu spowolnienie wzrostu zatrudnienia”. Obejmuje to wycofanie „liczby zaakceptowanych ofert”, co, jak twierdzi firma, „nie jest odbiciem wysoce utalentowanych ludzi, którym złożyliśmy oferty pracy”.

Nie mamy pojęcia, czy dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong wiosłował załogą podczas swojego okresu studiów. To, co możemy powiedzieć na pewno, to, podobnie jak Bliźnięta Winklevii, jego firma coraz bardziej wydaje się zmierzać w górę rzeki bez wiosła.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : CFTC targets Gemini exchange for lying about wash trades, market-maker loans – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO