UnionBank of the Philippines wprowadza pierwszą w kraju ofertę cyfrowych obligacji

UnionBank of the Philippines (UBP), jeden z największych banków na Filipinach, stał się pierwszą instytucją finansową w kraju, która wykorzystała technologię blockchain do emisji obligacji. UnionBank rozpoczął publiczną ofertę cyfrowych obligacji peso.

W komunikacie prasowym z 23 maja przekazanym filipińskiej giełdzie papierów wartościowych bank ujawnił, że minimalna wielkość emisji obligacji wyniesie 1 mld PHP (około 19 mln USD przy obecnych kursach wymiany).

Oferta publiczna potrwa od 24 do 27 maja. Obligacje zostaną następnie wyemitowane 20 czerwca 2022 r., kiedy to będą również notowane na filipińskiej giełdzie korporacyjnej. (PDEx) do handlu na rynku instrumentów o stałym dochodzie PDEx.

Obligacje będą miały okres zapadalności 1,5 roku, a ich posiadacze będą zarabiać stałą stopę 3,5% rocznie. Obligacje są emitowane w ramach programu obligacji UnionBank o wartości 36 miliardów pesos.

UnionBank zauważył ponadto, że posunięcie to jest możliwe dzięki partnerstwu z Philippines Depository and Trust Corporation (PDTC). Bank jest użytkownikiem pilotażowym cyfrowego rejestru i depozytu cyfrowego PDTC (POC). Platforma PDTC wykorzystuje technologię blockchain do operacji rejestrowych i depozytowych.

„(UnionBank) zawsze był jednym z pierwszych, którzy wprowadzali innowacje technologiczne, aby wzmocnić pozycję swoich klientów. Obejmuje przyszłość bankowości i jest oddany sprawie bycia wiodącym bankiem aktywów cyfrowych na Filipinach, aby jak najlepiej zaspokajać rosnące potrzeby Filipińczyków na całym świecie” – napisano w oświadczeniu prasowym.

Jako wspólnych głównych organizatorów i prowadzących księgę popytu w transakcji wymienił Hongkong i Shanghai Banking Corporation Limited (HSBC) oraz Standard Chartered Bank (SCB). Oba banki są jednocześnie pośrednikami sprzedaży oferty.

Pionierskie przyjęcie waluty cyfrowej przez UBP w Azji Południowo-Wschodniej

UBP od dawna jest otwarty na przyjęcie waluty cyfrowej. Już w 2018 roku bank uruchomił stablecoin o nazwie UPX. W styczniu bank ogłosił również plany uruchomienia handlu walutami cyfrowymi i usług powierniczych, jak donosi Bloomberg.

Bank, który zarządza aktywami o wartości ponad 15 miliardów dolarów, często podkreślał, że wśród Filipińczyków istnieje wiele entuzjazmu dla przyjęcia cyfrowej waluty. Jednak zarówno inwestorzy, jak i regulatorzy potrzebują więcej edukacji.

W obliczu rosnącej popularności walut cyfrowych regulatorzy rynku ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z walutami cyfrowymi. Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), bank centralny tego kraju, wydał kilka ostrzeżeń dla banków i konsumentów. Zwrócił uwagę na ryzyko związane z bankructwem systemów cyfrowej waluty Ponzi, oszustw i gier typu „graj, aby zarobić”.

Obejrzyj: Panel CoinGeek w Nowym Jorku, Bitcoin i Blockchain – czy prawdziwa wartość może pochodzić z rzeczywistej użyteczności?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : UnionBank of the Philippines launches country’s first digital bond offering – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO