Prezydent Panamy chce ulepszyć ustawę o cyfrowej walucie przed podpisaniem

W kwietniu Zgromadzenie Narodowe Panamy przeważającą większością głosów przegłosowało projekt ustawy regulującej waluty cyfrowe. Jednak wejście w życie ustawy zostało wstrzymane przez prezydenta Panamy Laurentino Cortizo.

Cortizo, którego podpis jest potrzebny do realizacji projektu ustawy, powiedział, że nie podpisze go bez uprzedniego uzyskania pewnych potwierdzeń. Złożył oświadczenie podczas przemawiania na niedawnym wydarzeniu w Bloombergu.

Powiedział panelowi, że w tej chwili nie ma wystarczających informacji o projekcie ustawy. Ale jego główną troską jest zapewnienie zgodności z globalnymi standardami przeciwdziałania praniu pieniędzy.

„Jeżeli mam zamiar odpowiedzieć w tej chwili z posiadanymi przeze mnie informacjami, a to nie wystarczy, nie podpiszę tego prawa. Muszę być bardzo ostrożny, jeśli prawo zawiera klauzule dotyczące prania pieniędzy. Działania zapobiegające praniu pieniędzy są dla nas bardzo ważne” – powiedział Cortizo.

Jego stanowisko jest w szczególności zgodne z jego obietnicą zmiany reputacji Panamy jako raju prania brudnych pieniędzy. Cortizo wdraża zalecenia Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) — globalnego organu nadzorującego pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu, który obecnie uważa Panamę za „jurysdykcję ze strategicznymi brakami”.

Prezydent ujawnił również, że jego zespół prawników dokonuje przeglądu prawa i zastosuje się do ich zalecenia, aby ukarać lub zawetować jego część. Dodał, że Panama ma silny system finansowy i nie spieszy się z przyjęciem walut cyfrowych.

W jaki sposób Panama odniesie korzyści z przyjęcia waluty cyfrowej

Ustawa została po raz pierwszy przedstawiona w parlamencie Panamy we wrześniu ubiegłego roku. W kwietniu przedstawicielka zagłosowała 40-0 za uchwaleniem ustawy. W obecnej formie projekt ustawy obejmuje obrót i użytkowanie aktywów cyfrowych, emisję cyfrowych papierów wartościowych, nowe systemy płatności oraz tokenizację metali szlachetnych.

Zgodnie z nowymi przepisami Panamczycy mogą używać zasobów cyfrowych jako płatności za operacje cywilne lub handlowe, które nie są zabronione przez prawo w kraju. Pozwala także rządowi na korzystanie z technologii blockchain do przechowywania swoich rejestrów.

Pomimo obaw, że Panama może pogłębić obawy o pranie pieniędzy na swoim terytorium poprzez przyjęcie walut cyfrowych, kraj ten nadal może czerpać wiele korzyści z tego ruchu, jak wskazali eksperci.

Niektóre z nich obejmują to, że przyjęcie walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, pomoże Panamie uchronić się przed niektórymi wadami bycia krajem dolarowym. Obejmują one użycie przez Stany Zjednoczone dolara jako broni politycznej i deprecjację dolara.

Obejrzyj: kierownik działu ds. innowacji cyfrowych i łańcucha bloków w DG Connect, Komisja Europejska Pēteris Zilgalvis na temat zagadnień polityki Blockchain Stowarzyszenia Bitcoin

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Panama president wants improvement on digital currency bill before signing – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO