Nigeria SEC publikuje regulacje dotyczące aktywów cyfrowych w związku z represją banku centralnego

Nigeryjski organ nadzoru papierów wartościowych opublikował kompleksowe regulacje dotyczące sektora aktywów cyfrowych, pierwsze tego typu w kraju. Wytyczne pojawiają się w trakcie rozprawienia się z sektorem przez Centralny Bank Nigerii (CBN), który zabronił bankom obsługi kont związanych z bitcoinami.

Zatytułowany „Rules on Issuance Offering and Custody of Digital Assets” zestaw wytycznych obejmował wszystko, od emisji aktywów cyfrowych jako papierów wartościowych po przepisy dotyczące dostawców usług aktywów wirtualnych (VASP).

Osoby, które chcą wydać ICO skierowane do inwestorów nigeryjskich, muszą wcześniej przedstawić projekt swojej białej księgi Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Następnie ocenia projekt, w tym, czy wspomniane tokeny kwalifikują się jako papiery wartościowe.

Jeśli zostanie zatwierdzony, emitent będzie mógł zebrać tylko 20-krotność funduszy swoich akcjonariuszy z pułapem 10 miliardów naira (24,2 miliona dolarów). Zebrana kwota musi być wyraźnie wystarczająca do realizacji projektu, jak określono w białej księdze. Jeżeli nie uda się osiągnąć miękkiego limitu, emitent zwróci pieniądze wszystkim inwestorom w ciągu pięciu dni. Nigeryjczycy mogą zainwestować maksymalnie 484 USD w jedno ICO, chyba że są inwestorami instytucjonalnymi.

SEC wydała również wytyczne dla platform oferujących zasoby cyfrowe, a także dla opiekunów zasobów cyfrowych, przy czym obaj podlegają najwyższemu poziomowi kontroli i muszą spełniać globalne standardy w zakresie operacji i bezpieczeństwa przed uzyskaniem licencji na obsługę Nigeryjczyków.

Generowanie kluczy i zarządzanie nimi, konflikt interesów, segregacja aktywów klientów, outsourcing, audyty, opieka nad aktywami i inne zostały omówione w 54-stronicowym dokumencie.

VASP będą musieli uzyskać licencję przed obsługą Nigeryjczyków, a aby ją uzyskać, będą musieli spełnić bardzo długą listę wymagań SEC, od ich struktury korporacyjnej i bezpieczeństwa platformy po zarządzanie ryzykiem i zgodność.

Giełdy będą analizowane jeszcze bardziej rygorystycznie. Na początek będą musieli zapłacić ponad 30 milionów naira (73 000 USD) opłat rejestracyjnych i manipulacyjnych oraz posiadać minimalny kapitał w wysokości 1,2 miliona USD. Będą również musieli udowodnić, że dysponują mechanizmami radzenia sobie z konfliktem interesów, przejrzystością, ochroną aktywów, zarządzaniem ryzykiem i nie tylko.

Społeczność nigeryjskiej waluty cyfrowej z zadowoleniem przyjmuje przepisy, które według jednej z największych giełd w kraju mogą przynieść tak bardzo potrzebną jasność, której szuka branża.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że dzisiejsze osiągnięcia mogą oznaczać poważny przełom w zapewnianiu nie tylko tak potrzebnej przejrzystości i ochrony klientom kryptograficznym, ale także firmom”. Owen Odia, country manager w Nigerii w Luno, powiedział w rozmowie z CoinGeek.

Odia powiedział CoinGeek, że SEC zajęło trochę czasu, zanim zaoferowało branży jasność, ale to tylko dlatego, że strażnik próbuje również uporać się z technologią. „… z tego powodu powinni kontynuować współpracę z graczami z branży w nadchodzących miesiącach i latach” – dodał.

Idąc dalej, Odia wezwał SEC i inne organy regulacyjne w kraju Afryki Zachodniej do współpracy z zainteresowanymi stronami w celu opracowania przepisów, które mogą popchnąć branżę do przodu. Obecnie Luno ma ponad 3 miliony użytkowników w samej Nigerii.

Giełdy, takie jak Luno i inni kluczowi interesariusze, „mogą odegrać kluczową rolę w pomaganiu SEC w poruszaniu się w niuansach tej technologii, dzięki czemu wszelkie ewentualne przepisy zarządzają potrzebą ochrony konsumentów bez tłumienia ogromnych innowacji, które widzieliśmy w Nigerii w ciągu ostatnich kilku lat, – dodał Odia.

Podczas gdy SEC może być zaangażowana w popychanie branży aktywów cyfrowych do przodu poprzez regulacje umożliwiające, Centralny Bank Nigerii (CBN) nie był tak przyjazny. Jak wcześniej informował CoinGeek, CBN podjęło kilka drastycznych środków, aby spowolnić gwałtowną adopcję zasobów cyfrowych w kraju.

W lutym 2021 r. bank centralny zabronił wszystkim bankom komercyjnym obsługi użytkowników związanych z walutą cyfrową. Nakazał bankom zidentyfikowanie wszystkich kont powiązanych z aktywami cyfrowymi i natychmiastowe ich zamknięcie. Później w tym samym roku zamroziłby niektóre konta do handlu zasobami cyfrowymi. Zakaz, jak powiedzieli wówczas eksperci CoinGeek, powstrzyma Nigeryjczyków i narazi ich na niebezpieczeństwo.

Obejrzyj: Panel CoinGeek w Nowym Jorku, Bitcoin i Blockchain – czy prawdziwa wartość może pochodzić z rzeczywistej użyteczności?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Nigeria SEC publishes digital asset regulations amid central bank crackdown – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO