Wszystko jest zdecentralizowane, dopóki ktoś nie dostanie rekt

Wiele łańcuchów bloków i walut cyfrowych twierdzi, że są „zdecentralizowane”, co oznacza, że ​​nie ma jednej grupy lub podmiotu, który mógłby je kontrolować. Jednak jego krótka historia dowiodła, że ​​jest to ewidentnie fałszywe, ponieważ w ciągu ostatnich sześciu lat miało to miejsce kilka incydentów.

Hack DAO

W 2016 r. zhakowano tak zwaną zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO), która posiada blisko 15% krążącego Etheru. Po długiej debacie założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zasadniczo wycofał blockchain, cofając włamanie, ratując siebie i swoich kolegów, podobnie jak ratowano banki w wyniku kryzysów finansowych z 2008 roku. Nie był zaangażowany żaden sędzia, ława przysięgłych ani sąd, liderzy po prostu odwrócili transakcję, zwracając pieniądze sobie. Podział był tak kontrowersyjny, że trwałym rezultatem były dwa blockchainy, Ethereum i Ethereum Classic, ten drugi, który utrzymywał włamanie w księdze.

Jak to zdecentralizowane finanse?

Z Investopedii:

What is DeFi?

Niecały rok po uruchomieniu sieci Ethereum założyciele już stosują te same praktyki, które stosowały rząd i banki centralne, które były głównym czynnikiem odrzucającym Bitcoin.

Jeśli grupa ludzi może arbitralnie przeznaczyć fundusze na subiektywne interesy, to taki system jest gorszy niż dzisiaj, biorąc pod uwagę brak należytego procesu, kontroli i odpowiedzialności.

2018 Binance hack

W maju 2018 r. Binance, czołowa giełda walut cyfrowych, doznała włamania, tracąc 7000 BTC (wtedy 40 milionów dolarów). Dyrektor generalny Changpeng Zhao nie tracił czasu na rozważenie przeredagowania łańcucha BTC, aby odzyskać fundusze swoich firm. Szybko się cofnął po tym, jak społeczność wyprowadziła go z półki, być może przypominając, że blockchain miał być „zdecentralizowany”.

Awarie sieci Solana

„Zabójca Ethereum” Solana miał kilka przypadków przestoju w ciągu ostatniego roku, w tym 17-godzinną awarię we wrześniu 2021 r. Przestoje są spowodowane dużą liczbą transakcji, ale kto decyduje się zatrzymać, naprawić, a następnie ponownie uruchomić sieć? Czy jest „zdecentralizowany”, jeśli nie można wykonać transakcji?

Społeczność walidatorów może zdecydować się na ponowne uruchomienie sieci i/lub zainstalowanie poprawki kodu, aby naprawić problem, zgodnie z instrukcjami Fundacji Solana. Gdy 66% walidatorów wyrazi zgodę, sieć może wrócić do trybu online.

W porównaniu na przykład z Bitcoinem, jeśli jeden węzeł przejdzie w tryb offline, to inny niekoniecznie zostanie dotknięty i ma motywację do przetwarzania transakcji, których drugi nie mógłby, uzyskując dochód. Dlaczego nie jest to możliwe w przypadku Solany?

Terraform Labs, LUNA i UST upadają

Na początku maja 2022 r. „stablecoin” UST stracił cenę docelową 1 USD i spadł do 12 centów. Luna poniosła stratę większą niż 99% w ciągu zaledwie tygodnia. W celu naprawienia sytuacji, Do Kwon, założyciel Terraform Labs, początkowo zaproponował zwiększenie podaży LUNA i zmniejszenie nagrody za stawianie — dokładnie to, co Rezerwa Federalna robiła przez ostatnie 14 lat.

https://twitter.com/KapitanBaboshka/status/1524333827102961664?s=20&t=OgD77VaunYJxZwlAebcPlg

Następnie podaż w obiegu wzrosła do 6,9 biliona w ciągu zaledwie kilku dni, a następnie zamknęła własny blockchain.

Teraz Kwon proponuje zrestartować blockchain z planem zwanym „Terra Ecosystem Revival Plan”, który zasadniczo ponownie uruchamia blockchain z nowym schematem dystrybucji.

Mamy cztery przypadki wśród czołowych walut cyfrowych, które twierdzą, że są „zdecentralizowanymi” ekosystemami, ale kiedy liderzy tych rzekomych blockchainów bez lidera są przypierani do ściany, okazuje się, że podejmowanie decyzji będzie scentralizowane. Przywódcy ci wkroczą i przejmą kontrolę nad sytuacją, podejmując odgórne decyzje „dla większego dobra”.

Cartoon with decentralization comment

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : It’s all decentralized until someone gets rekt – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO