Coinbase ujawnia, że ​​aktywa klientów nie są bezpieczne, gdy zaczyna się upadek

Wygląda na to, że muzyka w końcu się zatrzymuje dla Coinbase (NASDAQ: COIN). Giełda odnotowała stratę w wysokości 430 mln USD w I kwartale 2022 r., ponieważ przychody spadły o 27% w porównaniu z rokiem poprzednim, a akcje (COIN) straciły teraz 70% swojej wartości od marca.

Wyniki pojawiły się w ciągu kilku traumatycznych miesięcy dla zasobów cyfrowych. Cena BTC spada, stablecoiny destabilizują się, a organy regulacyjne coraz bardziej sprawnie zamrażają niesmaczne i niezgodne projekty, które kiedyś przyciągałyby miliony w niekontrolowanych inwestycjach.

A jednak wydarzenia, które doprowadziły do ​​obecnego zamieszania w Coinbase, są nieśmiałe w porównaniu z tym, co wydaje się być pewne.

Nikt nie wie o tym lepiej niż Coinbase. Liczby zawarte w raporcie o zarobkach giełdy są wystarczająco złe, ale raport zawierał również coś równie niepokojącego: dodatkowe ujawnienie ryzyka od Coinbase, w którym ostrzegł, że w przypadku bankructwa klienci posiadający aktywa (w tym fiat) na Coinbase traktowani jako niezabezpieczeni wierzyciele. Innymi słowy, ci klienci byliby ostatnimi w kolejce, aby odzyskać swój udział w aktywach o wartości 256 milionów dolarów posiadanych przez giełdę. W rzeczywistości ci klienci są całkowicie niechronieni w przypadku upadku Coinbase.

Pod koniec 2020 roku takie wyznanie mogło nie wzbudzić zbyt wielu brwi. Łatwo nie przejmować się ryzykiem, gdy wszystkie wykresy są zielone. Niestety, wydaje się, że dramat na rynkach aktywów cyfrowych dopiero się zaczyna, a opisany powyżej scenariusz bankructwa może nadejść znacznie szybciej niż oczekiwano.

Jedno z okien w przyszłość Coinbase można zobaczyć w dramatycznym odszyfrowaniu stablecoina UST. UST, znany również jako TerraUSD, to algorytmiczny stablecoin podobno z powiązaniem 1:1 z dolarem. Powiązanie zostało utrzymane przez reklamę, że teoretycznie UST zawsze może zostać zamieniony na LUNA, siostrzaną monetę o wartości 1 dolara na tym samym blockchainie. Ta obietnica pomogła firmie LUNA cieszyć się niezwykłym wzrostem cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jednak „stabilna” moneta zaczęła tracić na wartości 10 maja, powodując spanikowaną wyprzedaż, gdy posiadacze rzucili się do zrzucenia LUNY, dalej uderzając w cenę UST.

Skutkiem tego był dramatyczny upadek LUNY, która prawie z dnia na dzień straciła 98% swojej wartości, oraz UST, który obecnie wyceniany jest poniżej 17 centów – jest to moneta, która jeszcze kilka dni temu uważana była za wartą dokładnie dolara przez cały czas. Ale efekty rozprzestrzeniły się poza projekt Terra/LUNA/UST: stablecoiny stanowią ogromny wolumen obrotu walutami cyfrowymi, ponieważ przezwyciężyły zmienność związaną z aktywami cyfrowymi, często służąc jako brama od fiat do bardziej tradycyjnych aktywów, takich jak BTC. Ale jeśli UST może z dnia na dzień stać się bezwartościowy, co z innymi, bardziej popularnymi stablecoinami USDT i USDC?

Jest to duży problem dla Coinbase na dwa sposoby.

Po pierwsze, Coinbase jest częścią Centre, konsorcjum stojącego za stablecoinem USDC. Podobnie jak w przypadku Tether (USDT) stablecoin, USDC utrzymuje swój peg 1:1 dolarowy, obiecując, że każdy USDC jest pokryty równowartością w fiat „lub ekwiwalentach fiducjarnych.” To różni się od UST, ale w znacznie bardziej wątpliwy sposób: nie ma twardych dowodów na to, że USDC i USDT mają coś takiego, jak twierdzą, że mają. Znany stablecoin, taki jak UST, który był trzecim co do wielkości przed swoim niedawnym upadkiem, pnący się z dymem może oznaczać katastrofę tylko dla innych monet, które podobnie promują się na stabilność.

Ale prawdziwy problem jest dużo bardziej systemowy. Coinbase – i tego typu giełdy – były wspierane przez rzekomo fałszywą płynność pompowaną na rynki aktywów cyfrowych, ponieważ takie firmy jak Tether mogą drukować gotówkę z powietrza. Aby to zilustrować, Tether jest największą monetą pod względem wolumenu obrotu, przekraczając łącznie ETH i BTC. Nieograniczone drukowanie nowych USDT i USDC na rynku zrównało się z ogromną hossą cyfrowej waluty w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy takie jak Coinbase czerpią niesamowite zyski z tych okresów wzrostu cen i aktywności. Właśnie dlatego giełdy chętnie wymieniają pary tradingowe stablecoinami, mimo że nie ma dowodów na to, że są wspierane zgodnie z reklamą i pomimo potwierdzenia przez Biuro Prokuratora Generalnego Nowego Jorku, że Tether kłamał na temat swoich rezerw.

Ergo, kiedy szarada stablecoin upada, podobnie jak reszta rynku – w tym Coinbase. A bardzo publiczna implozja Terry daje zapowiedź tego, jak wygląda pęd do wyjścia, gdy posiadacze stablecoinów zdają sobie sprawę, że ich stan posiadania nie jest mimo wszystko stabilny. Skutki tego już się zaczynają, co widać po spadających cenach aktywów cyfrowych w całym ekosystemie.

To maluje senny obraz dla Coinbase, nie wspominając o australijskim słoniu w pokoju. Kiedy Coinbase wszedł na giełdę, wymienił powrót Satoshiego Nakamoto jako wyjątkowe zagrożenie, które może rzucić rynki aktywów cyfrowych – a co za tym idzie, Coinbase i każdą inną giełdę – na kolana. Wygląda na to, że to zagrożenie było uzasadnione: dr Wright, kilka miesięcy po zwycięstwie w procesie Satoshi na Florydzie, wszczął pozew przeciwko giełdom aktywów cyfrowych o wartości 800 miliardów dolarów, z których jednym jest Coinbase. Oskarża wymiany o błędną interpretację BTC jako Bitcoina opisanego w białej księdze, niszczenie własnej wartości firmy związanej z nazwą Bitcoin i wprowadzanie w błąd niezliczonych inwestorów do kupowania aktywów w przekonaniu, że kupują słynny wynalazek Satoshi Nakamoto.

Pomiędzy niskimi zarobkami a zbliżającymi się zagrożeniami egzystencjalnymi, Coinbase może ostrzec swoich klientów, jak bardzo są niechronieni w przypadku bankructwa (w rzeczywistości takie ujawnienie było wymagane przez SEC). Ale jego dyrektorów prawdopodobnie to nie obchodzi – od czasu wejścia na giełdę w kwietniu zeszłego roku, dyrektorzy zrzucili na rynek akcje COIN o wartości ponad 5,7 miliarda dolarów i nie kupili żadnych. Już się wypłacili. Pytanie brzmi, ilu ich klientów będzie w stanie zrobić to samo, gdy muzyka zatrzyma się na dobre.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Coinbase reveals customer assets are not safe as collapse starts – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO