Większość wietnamskich firm blockchain ma siedzibę za granicą

Będąc jednym z największych odbiorców walut cyfrowych, Wietnam nie jest najbardziej przyjazną jurysdykcją dla walut cyfrowych i firm blockchain. Według nowego raportu lokalnego serwisu informacyjnego VnExpress, tysiące firm zajmujących się walutami cyfrowymi założonych w Wietnamie ma swoje siedziby za granicą.

W raporcie zauważono, że firmy te, prowadząc swoją działalność i mając większość personelu w Wietnamie, są najczęściej zarejestrowane w Singapurze, Malezji lub Hongkongu. W raporcie stwierdzono, że klimat regulacyjny Wietnamu często nie pozostawia im wyboru.

Kilku kierowników startupów w rozmowie z serwisem prasowym ubolewało nad sytuacją w Wietnamie. Wskazują, że w kraju brakuje jasno określonych ram prawnych do założenia firmy zajmującej się cyfrową walutą. Wietnam stawia również startupy zajmujące się walutami cyfrowymi przez wiele przeszkód, które utrudniają uzyskanie międzynarodowego finansowania.

Nguyen Thanh Trung, dyrektor generalny Sky Mavis – twórcy Axie Infinity, powiedział, że startupy takie jak jego wolą Singapur ze względu na kontrast z Wietnamem. W Singapurze obowiązują jasne przepisy regulujące zarówno firmy blockchain, jak i inwestorów, dzięki którym startupy mogą się rozwijać.

„Bez jasnych ram prawnych startupy zawsze żyją w strachu podczas działania. Muszą być w defensywie, myśląc o tym, jak przestrzegać prawa, zamiast spędzać ten czas na biznesie i rozwoju” – powiedział Trung.

Trend jest dość niepokojący dla kraju, który jest wylęgarnią startupów gier blockchain. Według raportu Fortune, zainspirowanego sukcesem Axie Infinity, startupy gier blockchain zalały ten kraj Azji Południowo-Wschodniej. Wietnam ma ponad 1000 startupów zajmujących się grami blockchain, a około 10 z nich ma wycenę na ponad 100 milionów dolarów.

Wietnam nadal pracuje nad ramami regulacyjnymi dla walut cyfrowych

Tymczasem rząd Wietnamu postanowił zająć się tą sytuacją. W marcu Ministerstwo Finansów otrzymało nowe uprawnienia do zapewnienia ram regulacyjnych dla walut cyfrowych na mocy dyrektywy wydanej przez wicepremiera Le Minh Khai.

Dyrektywa zobowiązała Ministerstwo Finansów do rozważenia istniejących regulacji technologicznych i finansowych, a także, w razie potrzeby, zaproponowania nowych dla branży walut cyfrowych.

Wietnam bada również emisję cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Państwowy Bank Wietnamu otrzymał zadanie przeprowadzenia eksploracji w latach 2021-2023 w celu realizacji celów kraju w zakresie e-administracji. CBDC może znacznie przyspieszyć wzrost płatności cyfrowych w Wietnamie.

Obejrzyj: prezentacja CoinGeek w Nowym Jorku, Ścieżka do przyjęcia bitcoinów: jak zamienić całą sieć w aplikacje Bitcoin

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Majority of Vietnamese blockchain firms are headquartered abroad: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO