Zanurzenie się Tethera i Luny może zakończyć krypto Free-for-All

W obliczu spadających wartości – pokrycia stablecoin międzynarodowy organ nadzorczy powiedział, że powstrzymanie chaotycznego boomu na cyfrowe pieniądze jest najwyższym priorytetem instytucjonalnym.

W czwartek przewodniczący międzynarodowego nadzoru finansowego powiedział, że spodziewa się, że w przyszłym roku powstanie globalny organ regulacyjny kryptowalut. W świetle niedawnego spanikowanego spadku liczby „stabilnych” monet, prawdopodobnie potrzebujemy jednej.

„Nie spodziewałbym się, że tak będzie w tym samym czasie w przyszłym roku. Myślę, że [brak regulacji] musi się zmienić” – powiedziała Ashley Alder z Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO). Alder wyjaśnił dalej, że inna międzynarodowa grupa nadzorcza, Rada Stabilności Finansowej, już pracuje nad polityką dotyczącą kryptowalut bez pokrycia i że Bank Anglii rozważa regulację stablecoin.

Stabilna moneta TerraUSD oderwał się od wartości dolara amerykańskiego w ciągu weekendu i nie odzyskała sił, wpędzając siostrzaną monetę Luna w spiralę śmierci. TerraUSD utrzymuje swoją cenę algorytmicznie, a nie poprzez wsparcie aktywów, co pozwoliło na oddzielenie się od ceny 1 USD. Pojedyncza Luna, ostatnio czwarta najpopularniejsza waluta cyfrowa, warta ponad 87 USD tygodniowo, a obecnie jest sprzedawana za mniej niż 0,01 USD. Binance, giełda kryptowalut, w odpowiedzi usunęła monetę z giełdy. Tether, najpopularniejszy stablecoin, również pojawił się w czwartek.

A to tylko dwa przykłady z dzisiaj. Wartości kryptowalut gwałtownie spadają na całym świecie. Jedyny i jedyny oryginał – bitcoin – stracił ponad połowę swojej wartości w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, spadając o prawie 40% w okresie od 4 do 12 maja.

Czemu? W dużej mierze dlatego, że wartość krypto jest całkowicie oparta na zaufaniu, a system zachęca do wypłat. Chociaż stablecoins rzekomo są powiązane z czymś o wymiernej, akceptowanej wartości, takim jak dolar, to powiązanie jest wątłe i łatwe do zerwania, tylko tak silne, jak przekonanie, które powstrzymuje większość jego posiadaczy przed ucieczką na bank.

Do tego dochodzi ciągły problem kradzieży łańcucha bloków.

Spekulacyjna zapowiedź przyszłej regulacji pojawiła się podczas internetowej konferencji zorganizowanej przez finansowy thinktank OMFIF. Alder, który jest również szefem Komisji Bezpieczeństwa i Futures Hongkongu, porównał stan regulacji kryptowalut i globalnej współpracy ze stanem finansów klimatycznych. „Finanse klimatyczne wyprzedzają [kryptowaluty]. Jest tak wiele międzynarodowych wysiłków… międzynarodowa rada ds. standardów zrównoważonego rozwoju, międzynarodowa platforma, grupa G20” – powiedział. Następnie dodał „w tej chwili nie ma czegoś takiego dla kryptowalut”.

Co ważne, finansowanie klimatyczne nie jest serią piramid finansowych nakłaniających zwykłych ludzi do potencjalnej utraty życiowych oszczędności. Dodał, że regulacja kryptowalut jest „bardzo, bardzo ważna” i „poszła w górę programu”.

Na początku tego tygodnia sekretarz skarbu USA Janet Yellen również niezależnie wezwała do pilnych „ram” regulacyjnych do zarządzania stablecoinami – podkreślając trudną sytuację Terra/Luna. W zeznaniach przed Senacką Komisją Bankową Yellen i Republikanin Sen. Pat Toomey mówił dalej o uchwaleniu przepisów przed końcem 2022 roku.

Na razie nie jest jasne, jak dokładnie wyglądałyby regulacje dotyczące stablecoina lub innych kryptowalut (lub czy system stablecoin mógłby go w ogóle przetrwać). W marcu administracja Bidena wydała zarządzenie wykonawcze określające drogę do federalnych przepisów dotyczących kryptowalut, ale dokument nie zawierał konkretnych zaleceń.
Mamy nadzieję, że wkrótce coś się zmieni, ponieważ obecny system jest szalenie niestabilny: sieje chaos w Internecie, a także na kontach bankowych prawdziwych ludzi.

Autor : BitUp

Źródło : https://gizmodo.com/tether-terra-luna-bitcoin-fall-global-crypto-regulator-1848916607Author: bitup BSV