Coinbase traci 430 milionów dolarów, obwinia „irracjonalnie pesymistycznych” klientów

Giełda kryptowalut Coinbase straciła blisko pół miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2022 roku, co pomogło zepchnąć cenę akcji do mniej niż jednej piątej wszechczasowego maksimum nieco ponad rok temu.

Dane opublikowane we wtorek pokazują, że giełda kryptowalut straciła łącznie 430 mln USD w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 771 mln USD w tym samym okresie ubiegłego roku i 840 mln USD zysku w IV kwartale 2021 r. Skorygowane zarobki spadły z 1,2 mld USD w czwartym kwartale do zaledwie 20 milionów dolarów w ostatnim kwartale.

Inne wskaźniki były podobnie tragiczne, a przychody netto spadły o ponad połowę z IV kwartału do 1,165 mld USD. Miesięczna liczba użytkowników dokonujących transakcji spadła o 2,2 miliona do 9,2 miliona, pomijając konsensus Bloomberga wynoszący 9,6 miliona.

Wolumen obrotu wyniósł 309 miliardów dolarów, w porównaniu z 547 miliardami dolarów w IV kwartale i 335 miliardami dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Zarówno handel detaliczny (74 miliardy dolarów, -58% w stosunku do kwartału), jak i instytucjonalny (235 miliardów dolarów, -37%) znalazły się na minusie, przy czym wartość detaliczna stanowiła najniższy poziom w historii firmy, co sugeruje większą liczbę Klienci „minnow” z opóźnieniem zorientowali się, że ta spekulacyjna gra jest przeciwko nim sfałszowana.

Pomimo tego pozornego przebudzenia, Coinbase wściekle dodawał nowe, bezużyteczne tokeny, aby skusić klientów z powrotem do kasyna kryptograficznego, nawet gdy klienci wydają się ochłodzić perspektywę obstawiania tokenów, o których nigdy nie słyszeli. BTC i Ethereum stanowiły odpowiednio 24% i 21% wolumenu obrotu w pierwszym kwartale, w porównaniu z 16% w czwartym kwartale. Tymczasem „inne aktywa kryptograficzne” – czyli tokeny bzdury należące do firm venture capital z miejscami w radzie dyrektorów Coinbase – spadły o 13 punktów do 55% całości.

Jak nisko możesz zejść?

Rok temu akcje Coinbase przekroczyły bramkę w dniu bezpośredniego notowania na Nasdaq, osiągając rekordowy poziom 381 dolarów. Ale entuzjazm szybko opadł i podczas gdy akcje cieszyły się krótkim odrodzeniem podczas bańki „krypto” w listopadzie zeszłego roku, Mikołaj przyniósł większości inwestorów Coinbase niewiele poza grudkami węgla.

Nie wiem, czy Armstrong jest maniakiem Gwiezdnych Wojen, ale akcje Coinbase otrzymały skromny wzrost 4 maja, na krótko przekraczając 130 USD. Jednak od tamtej pory był to jeden wielki wjazd do zgniatarki śmieci Gwiazdy Śmierci, ledwo utrzymując się powyżej 100 USD pod koniec piątkowego handlu.

W poniedziałek akcje miały problemy z utrzymaniem się powyżej 80 USD po największym dziennym spadku akcji (-18%). Wtorek przyniósł nowy rekordowy poziom 73 USD po spadku o 12,6%. Rzeź tylko przyspieszyła w handlu po godzinach, a cena grozi spadnięciem poniżej 60 USD w kilku punktach.

Krew płynie po ulicach

Coinbase odważnie próbował nadać pozytywny kierunek swoim negatywnym wynikom, mówiąc, że spadek odzwierciedla „trend zarówno niższych cen aktywów kryptograficznych, jak i zmienności, który rozpoczął się pod koniec 2021 roku”. Niezrażony, Coinbase twierdzi, że „pozostaje podekscytowany przyszłością kryptowalut”.

W kolejnej rozmowie z analitykiem dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong utrzymywał, że linia firmy „to jest w porządku”. Zauważając, że firma właśnie obchodziła swoje 10. urodziny i przetrwała wiele niedźwiedzi w tym okresie, Armstrong powiedział, że podobnie jak podczas hossów panował irracjonalny entuzjazm, obecne nastawienie rynku było „irracjonalnie pesymistyczne”.

Armstrong dodał, że nie zobaczylibyśmy „krew płynącej po ulicach”, chyba że obecny kryzys przedłuży się co najmniej przez cztery kolejne kwartały. Alesia Haas, dyrektor finansowy Coinbase, wyjaśniła, że ​​celem firmy jest ograniczenie potencjalnej, skorygowanej straty zysków za cały rok w 2022 r. do „około 500 milionów dolarów”.

Armstrong twierdził, że Coinbase działał lepiej na rynkach bessy i chciałby wykorzystać 6,1 miliarda dolarów w gotówce i ekwiwalentach, które obecnie znajdują się w jego bilansie – co, biorąc pod uwagę spadek kursu akcji, stanowi obecnie prawie jedną trzecią kapitalizacji rynkowej firmy – aby osiągnąć przejęć i opracowują nowe produkty, podczas gdy mniej wygodni rywale wycofują się.

Zapytany, czy Coinbase wykorzysta którykolwiek z tych zapasowych miliardów do poprawy losu akcjonariuszy poprzez odkupienie akcji firmy, Haas powiedział, że obecnie „nie ma zobowiązań” do zwrotu kapitału akcjonariuszom. I tylko FYI, ten brak zaangażowania może również dotyczyć szeregowych klientów firmy.

We wtorek w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zauważa się, że na dzień 31 marca Coinbase posiadał 256 miliardów dolarów w fiducjarnych i kryptowalutach w imieniu swoich klientów. Coinbase ostrzegł, że „w przypadku bankructwa aktywa kryptograficzne, które przechowujemy w imieniu naszych klientów, mogą podlegać postępowaniu upadłościowemu, a tacy klienci mogą być traktowani jako nasi niezabezpieczeni wierzyciele”.

Nie trzeba dodawać, że klienci prawdopodobnie poczuli się chłodno z decyzji Coinbase o przyklejeniu hashtagu #wagmi („wszyscy damy radę”) do końca raportu z pierwszego kwartału.

Zapewnienie zgodności „podatnego”

Coinbase dodał 1200 nowych pracowników od czasu poprzedniego raportu o zarobkach, co spowodowało, że jeden z analityków zapytał, co robią te wszystkie dodatkowe organy. Wiceprezes Biz-dev Emilie Choi powiedziała, że ​​większość zajmuje się inżynierią i projektowaniem produktów, ale firma „inwestuje również w zgodność”, czyli obszar, w którym „liczy się liczba pracowników”.

To skupienie się na zgodności prawdopodobnie zaskoczyło organy regulacyjne w Indiach, które zablokowały Coinbase możliwość korzystania z systemu Unified Payments Interface (UPI) tego samego dnia, w którym firma zaczęła oferować klientom lokalnym usługi w zakresie pełnego zakresu usług. Armstrong argumentował, że lokalne orzeczenie Sądu Najwyższego powinno pozwolić na rozpoczęcie akcji, ale lokalni urzędnicy zastosowali „miękką presję za kulisami”, aby wykoleić ten plan.

Armstrong twierdził, że indyjskie operacje zostaną wznowione tak szybko, jak to możliwe, ponieważ lokalni mieszkańcy „chcą krypto”. Następnie Armstrong zaproponował odmianę znanej mantry Marka Zuckerberga „Ruszaj się szybko i psuj rzeczy”, mówiąc, że MO Coinbase miało „uruchomić, nawet jeśli nie jesteśmy do końca pewni”, jak ten start zostanie odebrany przez lokalne organy regulacyjne. Co nie sugeruje naprawdę silnego zaangażowania w przestrzeganie edyktów prawnych, ale wiesz, ludzie tego chcą, prawda?

Błyskawica w butelce (czy śmietniku?)

Handel walutami cyfrowymi może być w toalecie, ale 54% aktywnych użytkowników Coinbase podobno robi coś więcej niż tylko handel „krypto”, więc Coinbase wiąże swoje nadzieje na przyszły wzrost z rozwojem produktu. Obejmuje to nowy rynek NFT Coinbase, który od momentu uruchomienia każdego dnia witany jest wspólnym ziewnięciem i malejącą liczbą użytkowników. Armstrong sprzeciwił się udostępnianiu jakichkolwiek wskaźników, mówiąc niewiele poza faktem, że było „dużo zasobów reklamowych”.

Coinbase jest również podekscytowany „rozszerzeniem naszej oferty obstawiania”, która była najpopularniejszym produktem nieinwestycyjnym witryny. Wydaje się, że ten sentyment został napisany na długo przed niedawną klęską Terra/Luna/UST, która ujawniła idiotyzm stojący za gwarantowaniem nadmiernych zwrotów z postawionych aktywów o wątpliwym wsparciu.

Chociaż firma twierdzi, że skupia się na rozszerzeniu funkcjonalności portfela Coinbase, aby uczynić go coraz bezpieczniejszym i łatwiejszym w użyciu, Armstrong był mniej jasny co do planu giełdy, aby zintegrować „rozwiązania” warstwy 2, takie jak Lightning Network (znane również jako cyfrowe rozwiązanie, którego celem jest zwiększenie zdolności BTC do obsługi ponad siedmiu transakcji na sekundę).

Armstrong lubił Lightning do wczesnego Internetu „przejście od dial-up do łączy szerokopasmowych” pod względem rozszerzania przepustowości BTC. Dodał, że Coinbase chce wspierać Lightning i podobne „rozwiązania” dla wiecznie zatkanych rur Ethereum, ponieważ są one „bardzo ważne” dla klientów, ale nie oferują żadnych terminów, kiedy te zastrzeżone przykręcane poprawki mogą zostać przykręcone do Coinbase.

Nie byłoby potrzeby ryglowania czegokolwiek, gdyby Coinbase porzucił swoje wieloletnie uprzedzenie do Bitcoin Satoshi Vision (BSV), który nie ma górnego limitu wolumenu transakcji w swojej głównej warstwie i nakłada opłaty mierzone w ułamkach grosza. Jednak Coinbase nadal ignoruje BSV, jednocześnie utrzymując swoich klientów w ciemności, „przekazując” BTC jako Bitcoin.

Ta umyślna ignorancja doprowadziła zwolennika BSV – i wynalazcę Bitcoina – dr. Craig Wright do zgłaszania roszczeń dotyczących własności intelektualnej zarówno wobec Coinbase, jak i konkurencyjnej giełdy Kraken. Ponieważ straty finansowe z pozwu mogą sięgać miliardów, być może Coinbase po prostu zachowuje się bezpiecznie, odmawiając zwrotu nadwyżki kapitału akcjonariuszom.

W poniedziałek współzałożyciel Coinbase, Fred Ehrsam, zagadkowo napisał na Twitterze „Dzięki Bogu, że euforia się skończyła”, co wywołało u wielu równie przejrzyste gwizdanie na cmentarzu, gdy cena akcji Coinbase zaczęła spadać. Ehrsam może (dosłownie) sobie pozwolić na żarty, ponieważ zrzucił prawie pół miliarda wartości swoich akcji Coinbase po jego bezpośrednim notowaniu. Ale teraz, gdy kwitnie mocno róża Coinbase, akcjonariusze mogą nie podzielać wisielczego humoru Ehrsama.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Coinbase loses $430 million, blames ‘irrationally pessimistic’ customers – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO