Coinbase stoi w obliczu (w)obliczenia za „udawanie” BTC jako fałszywego Bitcoina

Odmowa Coinbase poszanowania praw własności intelektualnej dr. Craiga Wrighta może spowodować, że giełda kryptowalut stanie w obliczu zobowiązań, które znacznie przewyższą wszelkie zyski wynikające z jej źle przemyślanej strategii.

29 kwietnia kancelaria prawna ONTIER LLP, reprezentująca Dr. Wright, Wright International Investments Limited (WII) i Wright International Investments UK Limited (WIIUK), złożyła roszczenia dotyczące własności intelektualnej w angielskim Sądzie Najwyższym przeciwko giełdom kryptowalut Coinbase i Kraken za wprowadzenie w błąd zasób cyfrowy „Bitcoin Core” (BTC) jako Bitcoin.

Pozew oskarża dwie wymiany o „przekazywanie” tokena BTC jako Bitcoina swoim klientom, pomimo ogromnych różnic między BTC a technologią elektronicznej gotówki peer-to-peer opisaną w białej księdze Bitcoin. Jako osoba stojąca za pseudonimem Satoshi Nakamoto, której przypisuje się autorstwo białej księgi, dr Wright jest najlepiej przygotowany do oceny, czy BTC pozostaje wierny oryginalnemu projektowi Bitcoina.

I dosadnie, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Jak wyjaśnia Wright, „BTC nie jest w żaden sposób powiązany z systemem, który przedstawiłem w mojej białej księdze dotyczącej Bitcoina, którą opublikowałem w 2008 roku. Inżynierowie BTC Core znacząco zmienili kod do punktu, w którym tak nie jest i nie można go uznać za Bitcoin . BTC jest przedstawiany jako Bitcoin. Konsumenci muszą być chronieni przed tą wprowadzającą w błąd działalnością, którą te giełdy/deweloperzy prowadzą dla ich własnych korzyści finansowych”.

Celem Wrighta w złożeniu pozwu jest „skorygowanie oszustwa, któremu poddawani są konsumenci” poprzez oznaczenie BTC jako czegoś bez słowa Bitcoin i prawidłowe wymienienie Bitcoin Satoshi Vision (BSV) jako Bitcoin. W przeciwieństwie do BTC, który może obsłużyć tylko siedem transakcji na sekundę – z opłatami transakcyjnymi czasami przekraczającymi w zeszłym roku 20 USD – nieograniczona zdolność skalowania BSV oznacza, że ​​może obsłużyć każdy wolumen transakcji, przy koszcie mierzonym w ułamkach setki za transakcję .

Każdy token oprócz jednego

Coinbase i Kraken nie mogą powiedzieć, że nie zostali ostrzeżeni. Dr Wright poinformował ich (i kilka innych podmiotów) w zeszłym roku, że zostaną podjęte kroki prawne, jeśli nadal będą ignorować jego prawa własności intelektualnej. Ale nie tylko te firmy odmówiły podjęcia działań, ale także Coinbase odmówił poinformowania swoich inwestorów i amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o potencjalnym zagrożeniu egzystencjalnym dla ceny swoich akcji.

Nie jest jasne, w jaki sposób / dlaczego Coinbase zdecydowało się zastosować podobną do strusia strategię ignorowania ostrzeżenia Wrighta, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy giełda unika podmiotów powiązanych z BSV. W rzeczywistości, podczas gdy Kraken i inne znane giełdy zmówiły się kilka lat temu, aby „wykreślić” BSV, Coinbase nigdy nie oferował BSV swoim klientom, pomimo burzliwej historii wymieniania wszelkiego rodzaju naprawdę podejrzanych monet alternatywnych.

Kiedy ticker BSV zadebiutował w 2018 roku – po tym, jak Wright pomógł przywrócić funkcjonalność, którą obóz BTC odebrał Bitcoinowi podczas tymczasowej nieobecności Satoshiego na scenie – Coinbase odmówił umieszczenia BSV. Coinbase kontynuował swoją celową szaradę ignorancji, nawet gdy BSV znalazło się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej tokenów, dobrowolnie zmniejszając znaczne sumy, które można było zarobić dzięki prowizjom od transakcji opartych na BSV. Dzieje się tak pomimo tego, że Armstrong publicznie oświadczył, że celem Coinbase jest „wymienienie wszystkich aktywów, które są legalne i bezpieczne”.

Coinbase wymienił „Bitcoin” Cash (BCH), mimo że jego głównym sponsorem (Roger Ver) był samozwańczy anarchista, który spędził 10 miesięcy w amerykańskim więzieniu federalnym za sprzedaż materiałów wybuchowych w serwisie eBay. Wtajemniczeni z Coinbase rzekomo osiągnęli przyzwoite zyski z handlu dzięki wcześniejszej wiedzy, że BCH wkrótce pojawi się na giełdzie, i chociaż wewnętrzne dochodzenie wykazało, że personel jest czysty jak śnieg, nie jest to jedyny przykład uzyskania dostępu do lisów z wewnątrz. Dom Coinbase.

Kapitalizm sępów

Weźmy na przykład bezpośrednie notowanie firmy na giełdzie Nasdaq (NASDAQ: COIN) w kwietniu 2021 r. Notowanie miało rozpocząć się w marcu, ale w ostatniej chwili zostało opóźnione. Opóźnienie to zostało poprzedzone przez amerykańską Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC), która ogłosiła, że ​​nałożyła na Coinbase karę w wysokości 6,5 miliona USD za (a) obsługę dwóch automatycznych programów transakcyjnych, które dopasowywały do ​​siebie zlecenia i zgłaszały te transakcje do nieświadomej opinii publicznej, oraz b) umożliwienie pracownikowi angażowania się w handel praniem niektórych zasobów cyfrowych.

Biorąc pod uwagę tę historię i skład rady dyrektorów Coinbase – złożonej z osób, które są mocno zainwestowane w niezliczone spekulacyjne tokeny – trudno uwierzyć, że nie ma więcej przypadków poufnych oszustw czekających na ujawnienie.

W 2013 roku firma venture capital Andreessen Horowitz (a16z) zainwestowała 25 milionów dolarów w Coinbase, a gigant VC nadal brał udział w każdej kolejnej rundzie finansowania, ostatecznie stając się największym inwestorem zewnętrznym Coinbase do czasu notowania giełdy Nasdaq.

Współzałożyciel a16z Marc Andreessen i partner generalny Katie Haun zasiadają w radzie dyrektorów Coinbase, co daje im silny wpływ na to, jak giełda prowadzi swoje sprawy. W kwietniu 2021 r. Haun stwierdził, że a16z „coraz dużo robi w przestrzeni tokenów. Powiedziałbym, że większość naszych środków jest wykorzystywana w tokenach.”

Haun, który w marcu zebrał 1,5 miliarda dolarów dla swojego własnego funduszu Haun Ventures, powiedział niedawno CNBC, że „w modelach biznesowych kryptowalut i kapitału Web3, ale także w modelach biznesowych związanych z tokenami, nadal istnieje ogromny potencjał. Nie sądzę, że naprawdę można być inwestorem kryptograficznym bez posiadania tokenów.”

Współzałożyciel / dyrektor Coinbase, Fred Ehrsam, był również współzałożycielem firmy inwestycyjnej Paradigm, która koncentruje się na cyfrowej walucie, która często przyjmuje tokeny – naturalnie zdyskontowane – w zamian za inwestycje w start-upy z walutami cyfrowymi. To samo dla reżysera Freda Wilsona, partnera w Union Square Ventures, dla którego priorytetem było inwestowanie w fundusze skupione na tokenach.

W styczniu główny prawnik Coinbase, Paul Grewal, oświadczył, że grupa głosująca, która wybiera aktywa do notowania na giełdzie „nie obejmuje dyrektora generalnego Coinbase Briana Armstronga ani innych członków globalnego zarządu Coinbase”. Ale Grewal zakwalifikował to oświadczenie, zauważając, że Coinbase „nie ma kontroli ani zastrzeżonych informacji na temat planów wczesnych podmiotów wspierających aktywa cyfrowe, w tym ich działań związanych z kupnem lub sprzedażą aktywów, które wymieniamy”.

Więc hej, zrelaksuj się. Dyrektorzy Coinbase nie mają żadnego wpływu na to, jakie tokeny są notowane na giełdzie, ponieważ istnieje zasada, która mówi, że nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w procesie selekcji. Podobnie jak Donald Trump nie miał nic do powiedzenia na temat tego, jak prowadzone były jego rozległe interesy w ciągu czterech lat spędzonych w Gabinecie Owalnym, ponieważ przeniósł swoje firmy do nieodwołalnego trustu zarządzanego przez jego dwoje dzieci. Zresztą nie ma się czym martwić, ponieważ istnieje zasada. Wiesz, tak jak istnieje zasada zakazująca handlu praniem.

Sprzedawaj, sprzedawaj, sprzedawaj!!!

Podczas gdy dyrektorzy Coinbase niewątpliwie cieszą się wpływem, jaki wywierają na giełdę, ich długofalowa wiara w firmę wydaje się znacznie mniej pewna.

Przed bezpośrednim wejściem na giełdę Nasdaq Coinbase zaplanował pierwszą ofertę publiczną, składając niezbędne dokumenty w SEC w grudniu 2020 r. Ale już miesiąc później Coinbase uchylił swój plan IPO na rzecz bezpośredniego notowania, co (między innymi) pozwoliłoby osobom z wewnątrz firmy na natychmiastową sprzedaż akcji, zamiast znosić okres blokady wynoszący od 90 do 180 dni.

I sprzedali. W ciągu kilku miesięcy po jej notowaniu, osoby z wewnątrz Coinbase zrzuciły akcje o wartości prawie 6 miliardów dolarów. Na czele wyprzedaży z wykorzystaniem informacji poufnych znaleźli się Armstrong, Ehrsam, Wilson, Andreessen i Haun (z których ta ostatnia sprzedała cały swój udział w giełdzie, ale zachowała swoje miejsce w zarządzie).

Po krótkim osiągnięciu 381 USD w dniu notowania, cena akcji Coinbase stale spadała, spadając do 112 USD w pewnym momencie w tym tygodniu. Warto zauważyć, że pomimo tego 2/3 spadku, żaden z wtajemniczonych Coinbase nie uznał za stosowne „kupić dip”. Ani razu. Wygląda na to, że nawet Armstrong & Co. nie kupuje poglądu, że akcje Coinbase są obecnie niedowartościowane.

Być może ten pesymizm wyjaśnia, dlaczego Coinbase wydaje się tak niechętnie inwestować swoje ogromne zyski w poprawę infrastruktury technicznej lub obsługi klienta. Coinbase jest znane z przechodzenia w tryb offline, gdy zamówienia „sprzedaży” mnożą się w odpowiedzi na spadek wartości BTC, podczas gdy media społecznościowe są zalane klientami Coinbase narzekającymi na niemożność rozwiązania problemów z kontem w odpowiednim czasie z powodu niedostatku ludzi, którym powierzono takie zadania. męczące czynności.

Bitcoin w domu tatusia

Pomijając możliwości handlu poufnymi informacjami, śledzenie pochodzenia wrogości Coinbase do BSV jest wyzwaniem. Oczywiście, ponieważ BSV bardziej przypomina pozbawioną pośredników elektroniczną gotówkę opisaną w białej księdze Bitcoin, token prawdopodobnie nie będzie sprzedawany z taką samą częstotliwością, jak tokeny hazardowe, takie jak BTC, które pingują w tę i z powrotem, gdy właściciele gorących ziemniaków szukają „większych głupców”, których można rozładowywać po (miejmy nadzieję) wyższej cenie. W związku z tym Coinbase może nie zarabiać tak dużo na transakcjach BSV, jak na trzymaniu się mniej wszechstronnych zasobów cyfrowych.

Jest też często dziecinne zachowanie dyrektora generalnego Armstronga, gdy jego plany napotykają na opór regulacyjny, na przykład kiedy Armstrong publicznie ujawnił swoją ignorancję w zakresie amerykańskiego prawa papierów wartościowych, próbując uzyskać zgodę SEC na podejrzany produkt pożyczkowy na kryptowaluty. Być może więc Armstrong postrzegał powrót Wrighta na scenę jako podobny do powrotu „tatusia” do domu i przerwania hałaśliwej imprezy kryptograficznej, którą Armstrong rzucał do piwnicy.

Aby nikt nie kpił z tej analogii, pamiętaj, że sekcja „istotne ryzyko” w prospekcie Coinbase przed notowaniem cytowała „identyfikację Satoshiego Nakamoto” jako potencjalne zagrożenie dla jego przyszłych zarobków. Wraz z ponownym pojawieniem się Wrighta w grudniu 2015 r. po jego doxingu przez Gizmodo i Wired oraz rosnącym uznaniem sądów po obu stronach Atlantyku, że Wright jest Satoshi, ryzyko to z minuty na minutę staje się coraz bardziej istotne.

Web3 dla mnie, ale nie dla ciebie

Obecność Andreessena i Hauna na tablicy Coinbase daje im silny wpływ na to, jak giełda prowadzi swoje sprawy. A ponieważ zarówno a16z, jak i Haun Ventures tak bardzo opierają się na projektach opartych na sieci Web3, utrzymanie prawdziwego Bitcoina (BSV) poza Coinbase – a tym samym zmniejszenie jego publicznego profilu – ma kluczowe znaczenie.

Portfolio A16z Web3 opiera się przede wszystkim na sieci Ethereum, częściowo ze względu na łatwość, z jaką można tworzyć nowe tokeny na zamówienie, aby napędzać nowe projekty. Ale Ethereum jest jak błotnista droga biegnąca równolegle do autostrady informacyjnej, z opłatami za przejazdy na rampach, które czasami kosztują więcej niż samochód, którym próbujesz przejechać to grzęzawisko.

Wysiłki zmierzające do zwiększenia zdolności Ethereum do skalowania w celu obsługi wolumenu transakcji godnych Web3 są jak dotąd bardziej szumne niż rzeczywistość, podczas gdy długo opóźnione przejście sieci z mechanizmu konsensusu opartego na weryfikacji pracy na dowód udziału zostało ponownie opóźnione. To trochę ironiczne, że chemiczny „eter” jest płynem, ponieważ ciągłe zapewnienia o postępie w łańcuchu bloków o podobnej nazwie okazały się być tak dużą ilością pary.

Tymczasem BSV ma zarówno zdolność do skalowania w łańcuchu, aby obsługiwać Web3, jak i koszty transakcji mierzone w ułamkach centa. Co więcej, zdolność BSV do pakowania coraz większej liczby transakcji w jeden blok sprawia, że ​​jest to najbardziej energooszczędny, a tym samym „najbardziej ekologiczny” istniejący blockchain. To tak, jakby BSV było skrojone na miarę dla Web3 i IPv6, którym było.

Ale BSV, które stałoby się kręgosłupem Web3, skutecznie zgubiłoby większość projektów a16z opartych na Ethereum, więc musiało nastąpić jakieś poważne gardło podczas każdego spotkania zarządu Coinbase, na którym zaproponowano umieszczenie BSV na giełdzie. Armstrong może nie mieć pojęcia, jeśli chodzi o zadowolenie regulatorów, ale całkowicie rozumie, że nie wkurzasz swojego największego inwestora zewnętrznego.

kopatyczny

Niektórzy mogą uznać za ciekawi, że pomimo oczywistego antagonizmu Coinbase wobec BSV i Wrighta, Armstrong unika wszelkich publicznych wypowiedzi dotyczących technologii lub człowieka. Jednak Paul Grewal i Brian Armstrong od czasu do czasu przemieniają się w internetowego twardziela, gdy przemawia pod przykrywką Crypto Open Patent Alliance (COPA).

COPA rozpoczęła się jako pomysł szefa Blocka (dawniej Square), Jacka Dorseya, zagorzałego zwolennika BTC, który postrzega ciągły rozwój aplikacji godnych patentu przez BSV i dr Wrighta jako zagrożenie dla złudzeń wielkości BTC. Twitter pod kierownictwem Dorseya zde-platformował Wrighta w 2019 roku, próbując cenzurować wynalazcę Bitcoina. Oryginalna strona COPA, która zadebiutowała we wrześniu 2020 r., była znacznie bardziej zgodna z maksymalistycznym poglądem Dorseya na BTC, stwierdzając: „Uważamy, że w Internecie musi istnieć globalna waluta natywna”, ale ten język został porzucony, aby przyciągnąć szerszy zasięg sojuszników do walki z BSV.

Coinbase dołączył do COPA 3 grudnia 2020 r., stając się największym indywidualnym posiadaczem patentów kryptograficznych, który dołączył do raczkującej organizacji. Dwa tygodnie po dołączeniu do COPA, Coinbase złożył dokumenty IPO w SEC.

20 stycznia 2021 r. Wright złożył zawiadomienie o naruszeniu praw autorskich w stosunku do stron internetowych hostujących jego białą księgę. Osiem dni później Coinbase nagle odłożył swoją IPO na rzecz bezpośredniego wejścia na giełdę w marcu. Dzień później Armstrong napisał na Twitterze, że Coinbase jest teraz gospodarzem białej księgi i że wszystkie witryny hostujące dokument „pracują dla człowieka zespołu”. (Ponieważ Armstrong jest tak łysy jak Lex Luthor, musimy uwierzyć na słowo, że nie jest rudy i prawdopodobnie pracuje pod przykrywką dla Drużyny Lizard.)

Bezpośrednie notowanie Coinbase, pierwotnie zaplanowane na marzec 2021 r., zostało opóźnione częściowo ze względu na wspomnianą wcześniej karę finansową CFTC. Aukcja ostatecznie odbyła się 14 kwietnia, zaledwie dwa dni po tym, jak COPA złożyła pozew przeciwko Wrightowi kwestionując jego prawa autorskie do białej księgi.

Kuszące jest postrzeganie terminu pozwu COPA jako wybiegu mającego na celu uspokojenie rynku w związku z promocją BTC przez Coinbase jako bitcoin, rodzajem „zachowaj spokój i kontynuuj” kupowanie BTC. To nie tylko służyłoby jako „podziękowanie” dla Coinbase za publiczne uwiarygodnienie COPA, ale także służyłoby potrzebom innych zaciekle popierających BTC członków COPA, w tym Krakena, Blockstream Adama Backa i MicroStrategy Michaela Saylora.

(W)rachunek

Problem w tym, że dni BTC jako pretendenta do bitcoinów szybko dobiegają końca. Zdecydowanie zbyt długo BTC twierdzi, że dziedzictwo nie jest jego własną spuścizną. Bitcoin to elektroniczna gotówka typu peer-to-peer. BTC to cyfrowy pet rock udający cyfrowe złoto. BSV pozostaje wierny oryginalnej wizji i modelu ekonomicznemu Bitcoina. BTC to bliźniacy Bogdanoff po całej tej niepotrzebnej operacji plastycznej. Bliźniaki niespodziewanie zmarły kilka miesięcy temu w ciągu kilku dni. Wyjście BTC ze sceny może okazać się równie gwałtowne.

Pojawienie się BTC przyniesie również rozliczenie tym, którzy umożliwili to udawanie BTC jako Bitcoin, w tym Coinbase, Kraken i innym. Nie musiało tak być, ale ci, którzy utrwalili tę szaradę, cofnęli przyczynę Bitcoin – prawdziwego Bitcoina – o dekadę. Niech kara pasuje do przestępstwa.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Coinbase faces (w)reckoning for ‘passing off’ BTC as fake Bitcoin – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO