Chiny próbują opodatkować i obciążyć płatności cyfrowymi juanami

Wysiłki chińskiego banku centralnego w zakresie cyfrowej waluty (CBDC) szybko się rozwijają. Kraj testuje teraz cyfrowego juana – e-CNY – do wykorzystania w płatnościach podatków, opłat skarbowych i składek na ubezpieczenie społeczne.

Zhejiang, prowincja we wschodnich Chinach, jest pionierem w tej dziedzinie. Zhejiang News, lokalny serwis informacyjny, donosi, że Biuro Podatkowe Prowincji Zhejiang ujawniło, że około trzech miast w prowincji, w tym Hangzhou, Shaoxing i Jinhua, przez cały kwiecień testowało akceptację cyfrowego juana do płacenia podatków.

Do tej pory przedsiębiorstwa w miastach z powodzeniem wykorzystywały cyfrowe juany do dokonywania online płatności podatków (opłat) do skarbu państwa i pojednania. Projekt pilotażowy realizowany jest we współpracy z oddziałem Ludowego Banku Chin (PBoC) zlokalizowanym w stolicy prowincji Hangzhou.

„Cyfrowe renminbi jest bardzo wygodne i bezpieczne. Podpisując trójstronną umowę, możemy korzystać z bankowości internetowej w urzędzie, płacić podatki i przechowywać je bez wychodzenia z domu – powiedział jeden z uczestników testu lokalnym dziennikarzom.

PBoC, który emituje CBDC, ma również więcej planów dotyczących testów warunków skrajnych cyfrowej waluty. Bankierzy centralni zamierzają rozszerzyć pilotaż na kilka kolejnych województw. Niektóre z jego celów obejmują miasta w regionie przybrzeżnym, które będą gospodarzem nadchodzących Igrzysk Azjatyckich.

PBoC wcześniej testowało cyfrowego juana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które odbyły się w tym roku. Jednak zakres był ograniczony ze względu na ograniczenia COVID-19, które trzymały z dala wielu widzów.

Tymczasem popularność rozwiązania płatniczego szybko wzrosła. PBoC ujawniło, że 10% obywateli Chin korzystało z e-CNY. W ubiegłym roku system przetworzył transakcje o wartości ponad 10 miliardów dolarów.

Rosnąca adopcja e-CNY budzi obawy o dolara amerykańskiego

Rosnąca adopcja CBDC w Chinach jest przedmiotem wielu obaw. Niektórzy eksperci ostrzegają, że e-CNY może być w stanie usunąć dolary z jego pierwszorzędnej pozycji jako światowej waluty rezerwowej.

W rozmowie z CNBC Richard Turrin, konsultant i autor w dziedzinie technologii finansowych, powiedział, że e-CNY będzie kwestionować wykorzystanie dolarów do międzynarodowych rozliczeń handlowych. Na poparcie swojego argumentu przytacza rozległą międzynarodową działalność handlową Chin.

„Pamiętaj, że Chiny są największym krajem handlowym i zobaczysz, że cyfrowy juan powoli wypiera dolara podczas kupowania rzeczy z Chin” – zauważył.

Obejrzyj: prezentacja CoinGeek w Nowym Jorku, BSV Blockchain w Chinach

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : China trials tax and charge payments with digital yuan – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO