Centralny Bank Kuby wprowadza licencję dla dostawców usług zasobów cyfrowych

Republika Kuby wprowadza długo oczekiwane regulacje dotyczące walut cyfrowych. Centralny Bank Kuby (BCC) ogłosił, że rozpocznie wydawanie licencji dla dostawców usług cyfrowych w tym kraju.

W hiszpańskiej rezolucji opublikowanej za pośrednictwem państwowej Gaceta Oficial BCC ujawniło, że licencja będzie dostępna dla wszystkich Kubańczyków, legalnych mieszkańców Kuby i organizacji. Uchwała wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu.

Dostawcy usług w zakresie zasobów cyfrowych, którzy ubiegają się o licencję i ją otrzymują, będą mogli zajmować się tylko zasobami zatwierdzonymi przez BCC. W rezolucji nie podano szczegółów dotyczących tych zasobów cyfrowych. Zauważył jednak, że aktywa nie obejmują aktywów cyfrowych, które są już regulowane innymi przepisami BCC.

„[Aktywa wirtualne] nie obejmują cyfrowych reprezentacji waluty fiducjarnej, papierów wartościowych i innych aktywów finansowych szeroko stosowanych w tradycyjnych systemach bankowych i finansowych, które są regulowane innymi przepisami Banku Centralnego Kuby” – czytamy w fragmencie oświadczenia.

Uchwała przewidywała również, że koncesjonowani operatorzy nie będą mogli zaprzestać działalności bez zezwolenia banku centralnego i muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie ze standardami Ministerstwa Finansów i Cen.

Na wniosek BCC zatwierdzi lub odmówi operatorom licencji w ciągu 90 dni. Licencja będzie ważna również przez rok, po czym należy ponownie złożyć wniosek. Kary będą również dotyczyć dostawców usług, którzy działają bez licencji lub naruszają warunki uchwały zgodnie z dekretem 363.

Cyfrowe waluty pomagają kubańskiej gospodarce

Najnowsza rezolucja tego kraju karaibskiego jest kontynuacją rezolucji przyjętej w sierpniu ubiegłego roku. Rezolucja 215, jak nazwał ją rząd, stanowiła, że ​​Kuba uznaje teraz waluty cyfrowe do użytku jako środek płacenia za towary i usługi.

Rezolucja została podjęta głównie ze względu na interes społeczno-gospodarczy, jak twierdził wówczas rząd. Dzieje się tak, ponieważ waluty cyfrowe mają potencjał, aby pomóc krajowi, który podlega surowym sankcjom za ich używanie, uzyskać dostęp do rynku międzynarodowego.

Rząd stwierdził również, że ma nadzieję na bezpieczne zintegrowanie zasobów cyfrowych ze swoim systemem, mimo że wielu obserwatorów chwali ten historyczny ruch.

Pomimo niestabilności rynku eksperci zauważyli, że Kubańczycy uciekają do walut cyfrowych. Zgodnie z raportem Reuters, wysyłka online i otrzymywanie transgranicznych przekazów pieniężnych w walutach cyfrowych jest popularne na Kubie od 2019 roku.

Obejrzyj: panel CoinGeek New York, Future of Digital Asset Trading & Financial Services

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Central Bank of Cuba introduces license for digital asset service providers – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO