Członek zarządu EBC porównuje Bitcoin i waluty cyfrowe do schematów Ponzi

Nastrój wobec Bitcoina i walut cyfrowych wyraźnie się zmienił w instytucjach Unii Europejskiej (UE). Po zaproponowaniu przepisów zakazujących anonimowych transakcji i zbliżeniu się do zakazu dowodu pracy (PoW), wielu zaczęło się zastanawiać, czy największy na świecie blok handlowy może całkowicie odwrócić się od walut cyfrowych.

Osoby poszukujące reasekuracji nie znalazły jej w niedawnym przemówieniu członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Fabio Panetty. Nazwał branżę Dzikim Zachodem, nazwał dominującą narrację w branży „iluzoryczną” i powiedział, że obecna bańka rośnie „jak każdy schemat Ponziego”.

Wezwanie do globalnej koordynacji regulacji

Panetta wygłosił te zjadliwe uwagi podczas niedawnego przemówienia na Uniwersytecie Columbia. Nakreślił w nim kilka kluczowych punktów.

Wartość walut cyfrowych jest napędzana przez spekulacje, a ich ceny czerpią od innych spekulantów kupujących, podobnie jak schematy Ponzi.
Potrzebne są globalnie skoordynowane regulacje. Podkreślił cztery kluczowe obszary, a mianowicie pranie pieniędzy, opodatkowanie, ochronę konsumentów i sprawozdawczość regulacyjną.
Panetta zaapelował również o wyższe opodatkowanie walut na dowód pracy, takich jak Bitcoin, aby zrównoważyć ich wpływ na środowisko.
Bigwig EBC podkreślił również ryzyka finansowe związane z obecnym szaleństwem spekulacji. Zauważył, że jest ona teraz większa niż bańka kredytów hipotecznych subprime, która wstrząsnęła światowym systemem finansowym w 2008 roku.
Podkreślił, jak bezcelowe jest wiele walut cyfrowych, zauważając, że ich przetwarzanie może zająć godziny, często mają wyższe opłaty niż tradycyjne metody płatności i polegają na zaufanych pośrednikach, których mieli uczynić przestarzałymi.
Chociaż oddał hołd innowacji i nalegał, aby nie chciał jej tłumić, mówiąc, że nie wypowiada się życzliwie o branży jako całości, byłoby niedopowiedzeniem.

Okno na to, jak myślą biurokraci rządowi

Podczas gdy wielu zwolenników cyfrowej waluty odrzuci przemówienie Panetty jako sfrustrowane bredzenie innego pozbawionego kontaktu biurokraty, który nie lubi konkurencji, jego komentarze są wartościowe. Dają nam wgląd w rozmowy za zamkniętymi drzwiami w korytarzach władzy.

Niezależnie od tego, czy podoba się to maksymalistom walut cyfrowych, Panetta jest operatorem wysokiego szczebla w jednej z najpotężniejszych instytucji finansowych na świecie. Jeśli tak myśli, można się założyć, że tak myślą inni, a to są ludzie, którzy przemówią do uszu decydentów, którzy będą tworzyć przyszłe prawa i regulacje.

Ci, którzy sprzeciwiają się, że rządy są bezsilne w obliczu BTC lub jakiegokolwiek innego systemu, powinni pomyśleć jeszcze raz. Wszystkie wjazdy i wyjazdy w branży są kontrolowane przez podmioty podlegające regulacjom rządowym i można je zamknąć jednym pociągnięciem pióra. Górnicy polegają na łaskach krajów goszczących, a nielegalne inwestowanie w waluty cyfrowe miałoby pożądany wpływ na zdecydowaną większość ludzi.

Nie musiało tak być

Prawdziwą tragedią w tym wszystkim jest to, że można było uniknąć wszelkiej krytyki Panetty. Gdyby oryginalny protokół Bitcoin Satoshiego Nakamoto został pozostawiony w spokoju, większość obaw przedstawionych w tym przemówieniu byłaby martwa po przybyciu.

Dlaczego tak? BSV, który jest przywróconym oryginalnym protokołem, rutynowo przetwarza dziesiątki milionów codziennych transakcji, zużywa tylko ułamek energii, jaką robi BTC, i ma średnie opłaty w wysokości zaledwie 0,001 USD za transakcję. Powszechne przyjęcie Bitcoina jako elektronicznego systemu gotówkowego, do którego został zaprojektowany, uciszyłoby krytyków, takich jak Panetta.

Dopóki nie zostanie to szeroko zrozumiane, więcej spekulantów zostanie wciągniętych w niezrównoważone schematy Ponziego, a krytycy będą mieli całą amunicję, jakiej potrzebują, aby kontynuować wygłaszanie bulwersujących przemówień, które malują Bitcoin w negatywnym świetle. Nie musiało tak być, ale oto jesteśmy.

Obejrzyj: panel CoinGeek w Nowym Jorku, aplikacje rządowe i sektora publicznego na Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ECB board member likens Bitcoin and digital currencies to Ponzi schemes – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO