Stany Zjednoczone oskarżają 2 Europejczyków, którzy rzekomo pomagali Virgilowi ​​Griffithowi w północnokoreańskim programie walut cyfrowych

Prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ) oskarżyli dwie osoby o rzekomy spisek mający na celu pomoc Korei Północnej w ominięciu sankcji Międzynarodowej Ustawy o Nadzwyczajnych Mocach Gospodarczych (IEEPA). W ogłoszeniu wspomniano Alejandro Cao de Benos, lat 40 z Hiszpanii i Christophera Emmsa, lat 30 z Wielkiej Brytanii.

Europejczycy współtworzyli pro-koreańską konferencję o nazwie „Pyongyang Blockchain and Cryptocurrency Conference”. Podczas wydarzenia, które odbyło się w 2019 r., rzekomo spiskowali z byłym deweloperem Ethereum, Virgilem Griffithem, aby przekazać uczestniczącym w konferencji urzędnikom rządu Korei Północnej informacje o tym, jak prać pieniądze za pomocą zasobów cyfrowych.

Adwokat południowego dystryktu Nowego Jorku, Damian Williams, powiedział, że ich działania naruszyły bezpieczeństwo narodowe USA.

„Sankcje nałożone na Koreę Północną mają kluczowe znaczenie dla ochrony interesów bezpieczeństwa Amerykanów i nadal agresywnie je egzekwujemy wraz z naszymi partnerami organów ścigania zarówno tutaj, jak i za granicą” – powiedział Williams w oświadczeniu.

Zastępca prokuratora generalnego Matthew G. Olsen, który również zajmuje się tą sprawą, dodał, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w powstrzymanie rządu Korei Północnej przed używaniem walut cyfrowych do realizacji programu nuklearnego. Olsen zauważył, że akt oskarżenia ma na celu podkreślenie tej kwestii i pokazanie, że każda osoba pracująca z krajem zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Wcześniej Departament Sprawiedliwości skutecznie oskarżył Griffitha, który przyznał się do winy. Deweloper Ethereum, który był kluczowym ekspertem na konferencji, odsiaduje pięć lat więzienia i ma zapłacić grzywnę w wysokości 100 000 USD.

Jeśli zostaną uznani za winnych zarzutów, Cao De Benos i Emms zostaną skazani na nawet 20 lat więzienia. Jednak obie osoby pozostają w tej chwili na wolności.

Program nuklearny Korei Północnej jest finansowany przez włamania do zasobów cyfrowych

Korea Północna osiągnęła wysoki poziom rozgłosu z powodu kilku głośnych hacków dotyczących zasobów cyfrowych. Niedawno FBI stwierdziło, że za włamaniem do sieci Axie Infinity Ronin o wartości ponad 600 milionów dolarów stoi północnokoreańska grupa hakerów o nazwie Lazarus Group.

Chainalysis poinformował również, że w 2021 r. wysoce skoordynowane kolektywy hakerskie powiązane z nieuczciwym krajem azjatyckim ukradły aktywa cyfrowe o wartości około 400 milionów dolarów.

Pomimo wielu sankcji USA, Korea Północna nadal finansowała swój program nuklearny poprzez sponsorowane przez państwo hakowanie zasobów cyfrowych. Według raportu ONZ, choć Korea Północna nie ma żadnej działającej broni jądrowej, rozwija swoje zdolności produkcyjne.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US charges 2 Europeans who allegedly assisted Virgil Griffith in North Korea’s digital currency program – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO