Zaginiony dyrektor generalny Thodex może stanąć w obliczu ponad 40 000 lat za kratkami

CEO giełdy cyfrowej, który od miesięcy jest w biegu, może zostać skazany w Turcji na ponad 40 000 lat więzienia. W nowym akcie oskarżenia turecki prokurator zalecił również podobne wyroki dla innych dyrektorów zmarłej giełdy Thodex oskarżonych o udział w największym przekręcie waluty cyfrowej w 2021 roku.

Prokurator ujawnił akt oskarżenia pod koniec ubiegłego tygodnia, donosi Bloomberg, powołując się na lokalną agencję Demiroren News Agency. Domaga się wyroków 40 564 lat dla każdego z 21 oskarżonych w państwowej sprawie przeciwko Thodex, w tym dyrektora generalnego Faruka Fatiha Ozera.

Ozer ucieka już od roku, znikając po tym, jak Thodex utonął z cyfrowymi aktywami o wartości miliardów dolarów. Ostatnio widziano go na nagraniu kamery na lotnisku w Stambule w kwietniu 2021 r. Od tego czasu turecka policja latała do czterech różnych krajów, w tym do Albanii, próbując uchwycić 28-latka bezskutecznie. Pozostaje poszukiwany z czerwonym zawiadomieniem Interpolu.

Według aktu oskarżenia Thodex spadł z 356 milionami lirów (24 miliony dolarów) w funduszach użytkowników. Jednak, jak donosi CoinGeek, badania przeprowadzone przez Chainalysis wykazały, że giełda zatonęła przy ponad 2,6 miliarda dolarów, co było największym oszustwem w branży w zeszłym roku. Sam Thodex odpowiadał za 90% funduszy, które przegrały z wyciąganiem dywanów w 2021 roku, twierdzi prokurator.

Oskarżeni są oskarżani o oszustwa za pośrednictwem systemów informatycznych, zakładanie organizacji przestępczej oraz pranie dochodów z działalności przestępczej.

Kłopoty z Thodex zaczęły się w połowie kwietnia, kiedy ogłosił, że jego strona internetowa zostanie wyłączona na kilka dni, obwiniając za awarię proces sprzedaży. Użytkownicy mieli niewiele, do czego mogliby się przyczepić. Niedługo potem jeden prawnik złożył pozew przeciwko giełdzie za poważne oszustwo, rozpoczynając dochodzenie w sprawie Thodex, które ujawniło masowe oszustwa i niewłaściwe zarządzanie funduszami użytkowników.

W tamtym czasie śledczy twierdzili, że Thodex stracił ponad 2 miliardy dolarów od 400 000 klientów.

Ozer, dyrektor generalny, szybko uciekł z kraju i podobno przebywał w Albanii, chociaż nie zostało to jeszcze udowodnione. Przed ucieczką twierdził, że rozważał poddanie się władzom, a nawet popełnienie samobójstwa, ale zdecydował się przeciwko obu.

„Więc postanowiłem pozostać przy życiu i walczyć, pracować i spłacać ci moje długi. W dniu, w którym spłacę cały dług, wrócę do kraju i oddam się sprawiedliwości” – twierdził.

Autor : BitUp

Źródło : Missing Thodex CEO may face 40,000+ years behind bars in new indictment – CoinGeekAuthor: bitup BSV