Historia Bitcoina, pierwszej udanej kryptowaluty

Od skromnych początków w 2008 r. do szczytu cenowego w 2021 r. Bitcoin (BTC) porwał inwestorów i cały świat. W ciągu nieco ponad dekady pierwsza kryptowaluta rosła, rozbijała się, rosła i spadała, w kółko, w drodze do ceny liczonej w dziesiątkach tysięcy dolarów.

Bitcoin to zdecentralizowana wymiana elektroniczna peer-to-peer. Rozbicie tego oznacza, że ​​ludzie mogą wysyłać pieniądze bezpośrednio do siebie, bez pośrednictwa banku lub strony trzeciej. Bitcoin został stworzony, aby ludzie nie musieli polegać na rządzie lub instytucjach finansowych przy dokonywaniu transakcji finansowych. Bitcoin umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji między sobą przy użyciu łańcucha bloków Bitcoin, który opiera się na metodzie dowodu pracy do śledzenia i weryfikacji transakcji.

Dzisiaj Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie, a niektórzy zwolennicy uważają, że pewnego dnia może zastąpić fizyczną gotówkę. Chociaż Bitcoin nie jest doskonały, inwestorzy z optymizmem patrzą na zmiany, które nastąpiły od momentu powstania krypto.

Wzrost Bitcoina zmobilizował żarliwą społeczność, która jest podekscytowana rozwojem kryptowalut i możliwościami, jakie będzie ona oferować inwestorom i firmom. Bitcoin zainspirował także rozwój tysięcy innych kryptowalut. Oto jak Bitcoin to zrobił i dokąd zmierza:

Kiedy powstał Bitcoin?
Bitcoin powstał w wyniku zawirowań Wielkiej Recesji w 2008 roku, gdy wzrosła nieufność do banków i ich rola w systemie finansowym. Osoba lub grupa ludzi o imieniu Satoshi Nakamoto wydała białą księgę, aby zająć się scentralizowaną kontrolą pieniędzy i zaufaniem wymaganym przy obsłudze gotówki obywateli.

W tradycyjnym systemie finansowym transakcje mogą być odwracane lub ingerowane przez osoby trzecie, a koszty transakcji mogą się sumować. Bitcoin został przedstawiony jako sposób na zawieranie transakcji bez korzystania z usług strony trzeciej. Zamiast tego, system Bitcoin wykorzystuje dowód kryptograficzny, aby zachować integralność sieci, zamiast polegać na zewnętrznych bankach i innych instytucjach.

Dnia stycznia. 3, 2009, blockchain został uruchomiony, kiedy wydobyto pierwszy blok, zwany blokiem genezy. Pierwsza transakcja testowa miała miejsce około tydzień później.

„Przez pierwsze kilka miesięcy jego istnienia można go było uzyskać tylko przez górników, którzy weryfikowali łańcuch blokowy Bitcoina” – mówi Chetan Chawla, adiunkt przedsiębiorczości w North Central College w Naperville w stanie Illinois, który bada kryptowaluty i blockchain.

W tym momencie Bitcoin nie miał żadnej rzeczywistej wartości pieniężnej, mówi Mark Grabowski, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Adelphi, który prowadzi kurs na temat Bitcoin i jest autorem „Kryptowaluty: podstawa cyfrowych pieniędzy”.

Górnicy – ​​którzy używają potężnych komputerów, które rozwiązują złożone problemy matematyczne, aby odkrywać nowe bitcoiny i sprawdzać, czy poprzednie transakcje bitcoinowe są legalne i dokładne — wymienialiby bitcoinami tam i z powrotem dla zabawy.

Minęło ponad rok, zanim pierwsza transakcja ekonomiczna miała miejsce, kiedy człowiek z Florydy wynegocjował dwie pizze Papa John’s o wartości 25 USD, dostarczone za 10 000 BTC w dniu 22 maja 2010 r. „Ta transakcja zasadniczo ustanowiła początkową realność – światowa cena lub wartość bitcoina na poziomie 4 bitcoinów za grosz” – mówi Grabowski.

Szybko do przodu, a ta kwota Bitcoin ma wartość prawie 400 milionów dolarów. Na cześć tego kluczowego momentu fani i sympatycy kryptowalut nazywają 22 maja Dzień Pizzy.

„Na początku pierwsze transakcje z Bitcoinem były negocjowane na forach internetowych z ludźmi wymieniającymi towary i usługi w zamian za Bitcoin”, mówi Garrette Furo, partner w Wilshire Phoenix, nowojorskiej firmie zarządzającej inwestycjami. „Wartość Bitcoina była pierwotnie arbitralna”.

Następnie, w 2011 roku, górnicy i programiści zaczęli budować inne sieci, takie jak Ethereum i Litecoin, i zaczęli ulepszać kod łańcucha bloków Bitcoina, dostosowując go do różnych zastosowań, mówi Furo.

„Ta szersza baza aplikacji przyciągnęła więcej osób, co częściowo przyczyniło się do wzrostu postrzeganej wartości Bitcoina”, mówi. „Nastąpił również wzrost wykorzystania Bitcoina jako waluty, gdy wybrane firmy zaczęły akceptować aktywa obok tradycyjnej waluty”.

Gdy Bitcoin stał się dostępny na giełdach w 2010 roku, łatwiej było kupować, sprzedawać, handlować i przechowywać. Dzięki tym giełdom Bitcoin ma wiarygodną cenę w stosunku do dolara amerykańskiego. Został nawet oficjalnie przyjęty jako prawny środek płatniczy w Salwadorze obok dolara.

Historia cen Bitcoina
Jedną z cech, z których znany jest Bitcoin, jest jego zmienność. Jako wschodząca klasa aktywów, Bitcoin niesie ze sobą wiele spekulacji, a podstawa jego wartości jest szeroko dyskutowana. Pomimo wahań cenowych, cena Bitcoina eksplodowała, odkąd pojawił się na rynku w 2009 roku.

„Historia Bitcoina to w dużej mierze astronomiczny wzrost, przerywany kilkoma poważnymi spadkami cen” – mówi Peter C. Earle, ekonomista i pracownik naukowy w American Institute for Economic Research.

W lutym 2011 r. cena Bitcoina przekroczyła próg 1 dolara. „Przez pierwsze kilka lat, gdy rosła, jego cena wynosiła poniżej 2 USD”, mówi Kris Marszalek, dyrektor generalny Crypto.com. „W czerwcu 2011 r. osiągnął pierwszą bańkę, osiągając około 31 USD, po czym spadł z powrotem do jednocyfrowego zakresu”.

Prawie dwa lata później, w kwietniu 2013 r., Bitcoin osiągnął 200 dolarów. Pod koniec listopada tego samego roku był wart ponad 1000 dolarów. Następnie wzrosła do 10 000 USD w listopadzie 2017 r. i aż do maksymalnej ceny blisko 68 990 USD w listopadzie 2021 r. Nie oznacza to, że była to płynna jazda.

W 2017 roku uważano, że Bitcoin znajduje się w bańce, a inwestorzy płacą premię za posiadanie Bitcoina. Jak mówi Furo, bańka w latach 2017-2018 była głównie napędzana przez boom w początkowych ofertach monet lub ICO. Niektórzy weterani rynku porównują bańkę Bitcoina do boomu internetowego pod koniec XX wieku.

„Wszyscy, od sąsiada po najbogatszych menedżerów funduszy hedgingowych, mówili o Bitcoinie lub jakimś altcoinie, nowej sieci lub protokole” – mówi Furo. „Szaleństwo ICO przyniosło miliardy dolarów w przestrzeń kryptograficzną. Inwestorzy zauważyli, że wartość monet dramatycznie spadła w pierwszych miesiącach 2018 r., gdy ceny spadły z powodu niepewności, oszustw i braku wiary, a także innych czynników psychologicznych i technicznych”.

Po spadku wartości Bitcoina wokół kryptowaluty powstało coś, co można by nazwać „dojrzalszym rynkiem”. „Fidelity wkroczyło do przestrzeni powierniczej, a banki krajowe otrzymały pozwolenie na przechowywanie aktywów cyfrowych” – mówi Furo.

„Z powodu tych zmian rynek Bitcoina stał się stosunkowo dojrzały” – mówi. „Istnieją inteligentne i wydajne giełdy, a główni gracze na poziomie instytucjonalnym przyjmują niezbędne środki, aby stworzyć zrównoważony i rentowny rynek do handlu i inwestowania w Bitcoin i inne kryptowaluty”.

Bitcoin dzisiaj
Dziś jeden bitcoin jest wart około 41 000 dolarów. Jest daleko od swojego rekordu wszechczasów, ale także daleko od dna po szczycie w 2018 r., które wyniosło nieco ponad 3000 USD.

Tożsamość twórcy Bitcoina pozostaje tajemnicą. „Do dziś nikt nie wie, kim jest lub był Satoshi Nakamoto” – mówi Earle. „To temat nie tylko do debaty, ale także do spekulacji i – być może nieuchronnie – teorii spiskowych”.

Te teorie obfitują, w tym Bitcoin faktycznie jest „dziełem skunksa” lub tajnym projektem dużego podmiotu, takiego jak Alphabet Inc. (GOOG, GOOGL) lub agencja wywiadowcza, mówi Earle. „Inni wierzą, że jest to „projekt drzwi-pułapek”, który, gdy stanie się wystarczająco duży, złowrogie przyjęcie, które cierpliwie czeka od ponad dekady, nagle przejmie kontrolę nad szesnastoma gronami”.

A może Craig Wright ?

Dla Earle’a ważniejsze niż historia Bitcoina jest jego „świadectwo dwóch od dawna kwestionowanych poglądów: po pierwsze, że pieniądze są dobre jak każdy inny, (i) po drugie, że pieniądze mogą powstać w wyniku procesu rynkowego”.

Podczas gdy Bitcoin wciąż rośnie w roli magazynu wartości i jednostki rozliczeniowej, kryptowaluty w dużej mierze pogrzebały „ideę, że pieniądze w jakiś sposób nie są pieniędzmi, chyba że są akceptowane jako płatność podatków” – mówi Earle. (IRS nie akceptuje Bitcoinów.)

Bitcoin jutro
Co więc czeka na przyszłość Bitcoina? Nikt nie może tego powiedzieć na pewno, ale Furo uważa, że ​​jest to jasne i ekscytujące miejsce. „Wehikuły inwestycyjne, które są innowacyjne, opłacalne i przejrzyste, zbliżają się do rzeczywistości i pomogą uczynić inwestowanie w kryptowaluty jeszcze bardziej dostępnym” – mówi. „Ten dostęp byłby rywalizacją z tradycyjnymi rynkami”.

Pamiętaj tylko, że żadne inwestycje – zwłaszcza inwestycje przygraniczne – nie są pozbawione ryzyka. Jeśli z historii Bitcoina można wyciągnąć jedną lekcję, to to, że to, co się wznosi, może również spaść i może szybko spaść.

Autor : socjolog2008

Źródło : The History of Bitcoin, the First Cryptocurrency | Cryptocurrency | US NewsAuthor: socjolog2008

2 thoughts on “Historia Bitcoina, pierwszej udanej kryptowaluty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *