Hack Bitfinex: połowa nowojorskiej pary oskarżona o pranie o wartości 4,5 miliarda dolarów zwolniona za kaucją

Połowa pary, która rzekomo ukradła ponad 119 000 BTC z giełdy Bitfinex w 2016 roku, została zwolniona za kaucją przez amerykańskiego sędziego. Sędzia jednak odmówił zwolnienia za kaucją mężczyźnie oskarżonemu o zorganizowanie napadu, zgadzając się z prokuratorami, że grozi mu ucieczka.

Amerykański Departament Sprawiedliwości przejął niedawno BTC o wartości 3,6 miliarda dolarów, co zostało opisane jako największe w historii konfiskata finansowa. Jak poinformował CoinGeek, Departament Sprawiedliwości przejął cyfrowe waluty nowojorskiej parze, którą oskarżył o to, że stał za napadem z 2016 roku. Obaj, 34-letnia Ilya Lichtenstein i 31-letnia Heather Morgan, zostali aresztowani tydzień temu.

Heather została zwolniona za kaucją, ale jej mąż został uznany za zagrożonego ucieczką i pozostanie w areszcie.

Prawnicy reprezentujący tę dwójkę złożyli dni temu wniosek o zwolnienie za kaucją i obaj zostali przyznani przez sędziego z Nowego Jorku. Jednak sędzia Beryl Howell z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbia natychmiast zawiesiła orzeczenie w trybie pilnym.

Na poniedziałkowym przesłuchaniu sędzia Howell przyznał Heather zwolnienie za kaucją, twierdząc, że jest mniej prawdopodobne, że ucieknie z kraju niż jej mąż. Sędzia powiedziała, że ​​wierzy, że Heather nie ma dostępu do BTC, którego Departament Sprawiedliwości nie był w stanie przejąć, który jest wart około 300 milionów dolarów. Zauważyła również, że „dowody zdecydowanie sugerują, że pan Lichtenstein ma więcej zdolności i umiejętności niż Heather”.

Zespół prawników reprezentujący tę dwójkę stwierdził, że raczej nie uciekną, argumentując, że gdyby taki był ich cel, zrobiliby to, gdy dowiedzieli się o prowadzonym przez nich dochodzeniu rządowym. Pozostali jednak w swojej nowojorskiej rezydencji do dnia aresztowania.

Trzymanie ich w areszcie mogłoby również znacznie utrudnić i niesprawiedliwie zaszkodzić zdolności pary do samoobrony.

Adwokaci dalej wskazali, że Heather przeszła operację piersi 31 stycznia. W związku z tym prawdopodobieństwo jej ucieczki było znacznie mniejsze i odwrotnie, trzymanie jej w areszcie zagrażałoby jej wyzdrowieniu.

Ze swojej strony prokuratorzy argumentowali, że obaj mieli łatwy dostęp do setek milionów BTC, których rząd nie był w stanie przejąć, co dało im łatwe wyjście.

„Mając do dyspozycji setki milionów dolarów w aktywach kryptowalut, dostępnych z dowolnego miejsca na świecie za pomocą połączenia internetowego, oskarżeni mogliby z łatwością sfinansować lot przed prokuraturą” – argumentowali.

Prokuratorzy ponadto wskazali, że znaleźli konta finansowe i numery telefonów, które obaj założyli na Ukrainie, a także skradzione tożsamości, zarówno męskie, jak i żeńskie, dla narodowości ukraińskiej.

Jeśli zostaną skazani, grozi im 25 lat więzienia za kradzież cybernetyczną i spisek w celu prania pieniędzy.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitfinex hack: One-half of NYC couple accused in $4.5B laundering case released on bail – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO